Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների շրջանակում այսօր Արցախի պետական համալսարանում տեղի է ունեցել Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանի հեղինակած` «Թուրքիայի արտաքին քաղաքականությունը եւ ղարաբաղյան հակամարտությունը» գրքի շնորհանդեսը եւ «Հայոց ցեղասպանության լուսաբանումը արտասահմանյան մամուլի առաջին էջերին» պաստառների ցուցադրությունը:
Ողջունելով ներկաներին` ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը բարձր է գնահատել Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի գործունեությունը թե´ 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների կազմակերպման եւ թե´ ցեղասպանության թեմայի իրազեկման գործում, այս համատեքստում ընդգծելով Հայկ Դեմոյանի գիտական աշխատությունների նշանակությունը եւ նրա հետեւողական հասարակական գործունեության կարեւորությունը:
Աշոտ Ղուլյանի համոզմամբ, Ղարաբաղի խնդիրը նույնպես ցեղասպանության արդյունք է. թուրքական ոճրագործության ու ագրեսիայի հետեւանքով թուլացած Հայաստանն ի վիճակի չէր պայքարելու Ղարաբաղի համար: «Այսօրվա անկախ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը Հայոց ցեղասպանության պատասխանն է թուրք-ադրբեջանական նկրտումներին» - նշել է խորհրդարանի նախագահը:
Ներկայացնելով «Թուրքիայի արտաքին քաղաքականությունը եւ ղարաբաղյան հակամարտությունը» մենագրության ստեղծման նախապատմությունը եւ աշխատության համառոտ բովանդակությունը` Հայկ Դեմոյանը ընդգծել է, որ դրա հիմքում Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի վերլուծությունն է հայ-թուրքական հարաբերությունների եւ պանթուրքիզմի արտաքին քաղաքականության տեսանկյունից: Այս առումով հեղինակը կարեւորել է Արցախի Հանրապետության նշանակությունը համայն հայության համար` կոչ անելով յուրաքանչյուր հայի իր ներդրումն ունենալ Արցախի զարգացման գործում:
Խոսելով ապագա ծրագրերի մասին` Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրենը նշել է, որ առաջիկայում նախատեսում է Արցախի ներգրավմամբ մի շարք լուրջ ծրագրեր իրականացնել:
Այնուհետեւ Հայկ Դեմոյանը միջոցառման մասնակիցներին է ներկայացրել արտասահմանյան մամուլի առաջին էջերին Հայոց ցեղասպանությունը պատկերող պաստառները եւ հանգամանալից բացատրել բովանդակությունը:
Միջոցառմանը ներկա էին ԱԺ պատգամավորներ, արտաքին գործերի, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարները, ԱրՊՀ պրոֆեսորա-դասախոսական եւ ուսանողական կազմի ներկայացուցիչներ:

Председатель НС НКР принял участие в мероприятиях, посвященных 100-й годовщине Геноцида армян
В рамках мероприятий, посвященных 100-й годовщине Геноцида армян, 6 октября в Арцахском государственном университете состоялась презентация книги директора Музея-института Геноцида армян Айка Демояна "Внешняя политика Турции и карабахский конфликт" и экспозиция  на тему "Геноцид армян на первых полосах международной прессы".
Приветствуя присутствующих, председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян высоко оценил деятельность Музея-института Геноцида армян по организации мероприятий, приуроченных к 100-й годовщине Геноцида, и освещению этой темы. В этом контексте он особо отметил значение научных работ Айка Демояна, назвав важной его последовательную общественную деятельность.
По убеждению Ашота Гуляна, карабахская проблема  также является результатом геноцида: ослабленная вследствие турецкой преступной политики и агрессии Армения не была в состоянии бороться за Карабах. Председатель парламента отметил, что сегодняшняя независимая Нагорно-Карабахская Республика – ответ на Геноцид армян и турецко-азербайджанские притязания.
Представив предысторию создания монографии "Внешняя политика Турции и карабахский конфликт" и краткое содержание книги, Айк Демоян подчеркнул, что в его основе лежит анализ карабахской проблемы в свете армяно-турецких отношений и внешней политики пантюркизма. С этой точки зрения автор отметил значение Республики Арцах для всего армянства, призвав всех армян внести свой вклад в развитие Арцаха.
Коснувшись предстоящих планов, директор Музея-института Геноцида армян сообщил, что он планирует реализовать ряд программ с вовлечением Арцаха.
Затем Айк Демоян представил вниманию участников мероприятия плакаты о Геноциде армян на первых полосах международной прессы и обстоятельно изложил их содержание.
На мероприятии присутствовали депутаты Национального собрания, министр иностранных дел НКР, министр культуры и по делам молодежи, профессорско-преподавательский состав и студенты АрГУ.