ՀՀ Սահմանադրական բարեփոխումների մասին իրազեկման միջոցառում՝ ԼՂՀ Ազգային ժողովում
Հոկտեմբերի 3-ին ԼՂՀ Ազգային ժողովում տեղի է ունեցել ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահ, Սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Հարությունյանի եւ նույն հանձնաժողովի անդամ, ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի դեկան Գագիկ Ղազինյանի հանդիպումն Արցախի օրենսդիր, գործադիր եւ դատական իշխանությունների ներկայացուցիչների հետ:
Ողջունելով հանդիպման մասնակիցներին՝ ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը նշել է Արցախում ՀՀ Սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացի հանդեպ հետաքրքրությունը եւ այս տեսանկյունից կարեւորել է նշված թեմային իրազեկումը Արցախի պետական եւ հանրային շրջանակներին:
Գագիկ Հարությունյանի բանախոսությունը նվիրված էր սահմանադրական կարգի տեսությանն ու միջազգային փորձին, ինչպես նաեւ ՀՀ-ում սահմանադրական բարեփոխումների անցկացման անհրաժեշտությանը, առաջարկվող հայեցակարգին ու ներկայացված նախագծին: ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահը նշել է, որ նույնիսկ անկախ բարեփոխումների վերաբերյալ հանրաքվեի արդյունքներից, քննարկումների ընթացքը կարեւոր է հայ իրականության մեջ սահմանադրական մտածողության ու մշակույթի զարգացման տեսանկյունից:
Գագիկ Ղազինյանի ելույթի թեման հիմնականում վերաբերում էր դատական համակարգում առաջարկվող բարեփոխումներին, դրանց հիմնավորումներին եւ գործող կարգի հետ նախագծի համեմատությանը:
Հանդիպման ավարտին բանախոսները պատասխանել են հանդիպման մասնակիցների հարցերին եւ անհրաժեշտ պարզաբանումներ տվել բարձրացված թեմաներով:

3 октября в Национальном собрании НКР состоялась встреча председателя Конституционного суда Армении, главы Специализированной комиссии по конституционным реформам Гагика Арутюняна и члена комиссии, декана юридического факультета Ереванского государственного университета Гагика Казиняна с представителями законодательной, исполнительной и судебной властей Арцаха.
Приветствуя участников встречи, председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян обратил внимание присутствующих на то, что в Арцахе заметен интерес к процессу конституционных реформ, и в этом контексте подчеркнул важность информирования государственного и общественного секторов по этой теме.
В своей речи Гагик Арутюнян коснулся теории конституционного строя и международного опыта, необходимости проведения конституционных реформ в Армении, а также предлагаемой концепции и представленного проекта. Председатель Конституционного суда отметил, что независимо от результатов референдума по реформам, ход обсуждений важен с точки зрения развития конституционного мышления и культуры в армянской действительности.
Гагик Казинян в свою очередь обратился к предлагаемым реформам в судебной системе, обоснований их проведения, а также сравнению проекта реформ с действующим порядком.
По окончании встречи представители комиссии ответили на вопросы участников и дали необходимые пояснения.