ՀՀ Սահմանադրական բարեփոխումների մասին իրազեկման միջոցառում՝ ԼՂՀ Ազգային ժողովում
Հոկտեմբերի 3-ին ԼՂՀ Ազգային ժողովում տեղի է ունեցել ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահ, Սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Հարությունյանի եւ նույն հանձնաժողովի անդամ, ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի դեկան Գագիկ Ղազինյանի հանդիպումն Արցախի օրենսդիր, գործադիր եւ դատական իշխանությունների ներկայացուցիչների հետ:
Ողջունելով հանդիպման մասնակիցներին՝ ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը նշել է Արցախում ՀՀ Սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացի հանդեպ հետաքրքրությունը եւ այս տեսանկյունից կարեւորել է նշված թեմային իրազեկումը Արցախի պետական եւ հանրային շրջանակներին:
Գագիկ Հարությունյանի բանախոսությունը նվիրված էր սահմանադրական կարգի տեսությանն ու միջազգային փորձին, ինչպես նաեւ ՀՀ-ում սահմանադրական բարեփոխումների անցկացման անհրաժեշտությանը, առաջարկվող հայեցակարգին ու ներկայացված նախագծին: ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահը նշել է, որ նույնիսկ անկախ բարեփոխումների վերաբերյալ հանրաքվեի արդյունքներից, քննարկումների ընթացքը կարեւոր է հայ իրականության մեջ սահմանադրական մտածողության ու մշակույթի զարգացման տեսանկյունից:
Գագիկ Ղազինյանի ելույթի թեման հիմնականում վերաբերում էր դատական համակարգում առաջարկվող բարեփոխումներին, դրանց հիմնավորումներին եւ գործող կարգի հետ նախագծի համեմատությանը:
Հանդիպման ավարտին բանախոսները պատասխանել են հանդիպման մասնակիցների հարցերին եւ անհրաժեշտ պարզաբանումներ տվել բարձրացված թեմաներով:

RA Constitutional Reforms Awareness Meeting at the National Assembly
October 3, meeting of the Chairman of the Constitutional Court of Armenia, Head of the Special commission on constitutional reforms Gagik Harutyunyan and members of the committee, the dean of the Faculty of Law of Yerevan State University Gagik Ghazinyan with representatives of the legislative, executive and judicial authorities of Artsakh was held at the NKR National Assembly.
Welcoming the participants of the meeting, Chairman of the NKR National Assembly Ashot Ghoulyan focused the attention of the participants on the fact that in Artsakh there is a noticeable interest to the process of constitutional reforms and in this context underlined the importance of informing of the State and public sectors on this issue.
In his speech Gagik Harutyunyan touched upon the theory of constitutional system and international experience, the need for constitutional reforms in Armenia as well as the proposed concept and the presented project. Chairman of the Constitutional Court noted that regardless of the results of the referendum on reforms the debate is important from the point of view of Armenian constitutional thinking and culture.
In his turn Gagik Ghazinyan addressed the proposed reforms in the court system, justification for their implementation as well as comparison of the reform project with the acting order.
After the meeting, representatives of the Commission answered the questions of the participants and gave necessary explanations.