Մեկնարկեց 6-րդ գումարման ԼՂՀ Ազգային ժողովի 2-րդ նստաշրջանը
Աշոտ Ղուլյանի նախագահությամբ սեպտեմբերի 30-ին տեղի է ունեցել 6-րդ գումարման ԼՂՀ Ազգային ժողովի 2-րդ նստաշրջանի առաջին նիստը:
Նախքան օրենսդրական աշխատանքներին անցնելը պատգամավորները մեկ  րոպե լռությամբ հարգել են վերջին օրերին ադրբեջանական զինուժի կողմից ՀՀ Տավուշի մարզի գյուղերի հրետակոծման եւ ԼՂՀ ՊԲ հյուսիս-արեւելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասի հրթիռահրետակոծման հետեւանքով զոհված   քաղաքացիական անձանց եւ զինվորների հիշատակը:
Խորհրդարանի նախագահը նշել է, որ հրադադարի ռեժիմը խախտելու եւ հակամարտության գոտում իրադրությունը սրելու Ադրբեջանի արկածախնդրությունը վերջին օրերին դրսեւորվել է աննախադեպ լկտիությամբ: Աշոտ Ղուլյանը ընդգծել է, որ պարբերական զգուշացումներն ու ահազանգերը միջազգային հանրության, ՄԱԿ-ի, ԵԱՀԿ-ի, նրա Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների կողմից բավարար ընկալման չեն արժանանում, ինչի հետեւանքով ադրբեջանական կողմի գործողությունները գնալով ավելի են մոտենում վտանգավոր եզրագծին:
ԱԺ նախագահը խորհրդարանի անունից երախտագիտություն է հայտնել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Պաշտպանության բանակի զինվորներին ու հրամանատարական կազմին, ովքեր ամեն օր խիզախում են առաջնագծում՝ իրենց գործողություններով զսպելով հակառակորդի սանձարձակությունները:
Անցնելով նստաշրջանի օրակարգին՝ խորհրդարանը հաստատել է 2-րդ նստաշրջանի ժամանակավոր հաշվիչ հանձնաժողովի կազմը (Ռոմելա Դադայան (նախագահ), Լյուդմիլա Բարսեղյան, Գագիկ Բաղունց):
Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունել է «Հանրային հատվածի կազմակերպությունների հաշվապահական հաշվառման մասին» եւ «Ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի մասին» ԼՂՀ օրենքները, հաստատել «Շահութահարկի մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին», «Հաշվապահական հաշվառման մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» եւ «Դիվանագիտական ծառայության մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին» ԼՂՀ օրենքները:
Լիագումար նիստի օրակարգում ընդգրկված էին նաեւ «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության  2015 թվականի 1-ին կիսամյակի պետական բյուջեի կատարման մասին» ԼՂՀ ֆինանսների նախարարության տեղեկատվությունը եւ ԼՂՀ Ազգային ժողովի 2015 թվականի մայիսի 3-ի ընտրությունների կազմակերպման եւ անցկացման վերաբերյալ ԿԸՀ հաղորդագրությունը, որոնք խորհրդարանն ընդունել է ի գիտություն:
«ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի համաձայն, տեղի է ունեցել նաեւ օրենսդիր-գործադիր հարցուպատասխանի ընթացակարգ, որի տեսագրությունը կհրապարակվի լրացուցիչ:

Под председательством Ашота Гуляна 30 сентября состоялось первое заседание 2-й сессии Национального собрания НКР.
Перед тем как перейти к законодательной работе, депутаты почтили минутой молчания память гражданских лиц и военнослужащих, погибших недавно в результате артиллерийского обстрела ВС Азербайджана сел Тавушской области Армении и ракетно-артиллерийского обстрела одной из воинских частей Армии обороны НКР, дислоцированных в северо-восточном направлении.
Председатель парламента отметил, что авантюризм Азербайджана, направленный на нарушение режима прекращения огня и обострение ситуации в зоне конфликта, в последние несколько дней проявлялся с беспрецедентной наглостью. Ашот Гулян подчеркнул, что периодически озвучиваемые предупреждения и сигналы не удостаиваются достаточного восприятия со стороны ООН, ОБСЕ и стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, в результате чего действия азербайджанской стороны с каждым днем все больше приближаются к опасной черте.
От имени парламента председатель НС выразил благодарность военнослужащим и командному составу Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики, которые ежедневно показывают образцы мужества и отваги на передовой линии, своими действиями сдерживая разнузданность противника.
Перейдя к повестке сессии, парламент утвердил состав временной счетной комиссии (Рамела Дадаян(председатель), Людмила Барсегян, Гагик Багунц).
Национальное собрание в первом чтении приняло законы НКР "О бухгалтерском учете организаций общественного сектора" и "О физической культуре и спорте", утвердило законы НКР «О внесении дополнения в закон НКР "О налоге на прибыль"», «О внесении дополнения в закон НКР "О бухгалтерском учете"» и «О внесении изменений и дополнения в закон НКР "О дипломатической службе"».
В повестку пленарного заседания был включен также отчет Министерства финансов НКР "Об исполнении государственного бюджета за первое полугодие 2015 года" и отчет Центральной избирательной комиссии об организации и проведении парламентских выборов 3 мая 2015 года, которые парламент принял к сведению.
Согласно Регламенту НС, в ходе заседания состоялась также процедура вопросов-ответов НС-Правительство, видеозапись которой будет опубликована дополнительно.