Սեպտեմբերի 10-ին ԼՂՀ Ազգային ժողովում տեղի է ունեցել հանդիպում Արցախի Հանրապետության եւ Բելգիայի Թագավորության խոհրդարանականների միջեւ:
Ողջունելով բելգիական պատվիրակության անդամներին՝ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդգծել է, որ Արցախում բարձր են գնահատում օրինակելի արժեհամակարգ ունեցող երկրների պետական կառույցների, մասնավորապես, խորհրդարանների հետ շփումներն ու հարաբերությունները: Խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության համար, հաշվի առնելով միջազգային խորհրդարանական ձեւաչափով գործընթացներում ներգրավված չլինելու հանգամանքը, նման կապերն՝ ինստիտուտների կատարելագործման եւ ժողովրդավարության զարգացման տեսանկյունից, կենսական անհրաժեշտություն են:
Բելգիական խորհրդարանական պատվիրակության ղեկավար Ժուլի դե Գրոտը կարեւորել է իրենց այցն Արցախ՝ լիարժեք տեղեկություններ ստանալու եւ գործընկերների հետ հարաբերությունների զարգացման հնարավոր տարբերակ գտնելու համատեքստում:
Այնուհետեւ տեղի է ունեցել կարծիքների փոխանակում, որի ընթացքում հյուրերը հետաքրքրվել են Արցախում ժողովրդավարական գործընթացների, ԵԱՀԿ ՄԽ հովանու ներքո անցկացվող բանակցությունների ընթացքի եւ մի շարք այլ հարցերի շուրջ խորհրդարանում ներկայացված քաղաքական կուսակցությունների ունեցած դիրքորոշումներով:
Հանդիպմանը մասնակցում էին ԱԺ փոխնախագահ Վահրամ Բալայանը, արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արզիկ Մխիթարյանը եւ խորհրդարանական խմբակցությունների ղեկավարները:
ԲԹ խորհրդարանական պատվիրակությանն Արցախում ուղեկցում է Հայ դատի եվրոպական հանձնախմբի նախագահ Գասպար Կարամպետյանը:

Встреча парламентариев Арцаха и Бельгии
10 сентября в Национальном собрании НКР состоялась встреча между парламентариями Республики Арцах и Королевства Бельгия.
Приветствуя членов бельгийской делегации, председатель Национального собрания Ашот Гулян подчеркнул, что в Арцахе высоко оценивают отношения с государственными структурами, в частности с парламентами стран, имеющих образцовую систему ценностей. Руководитель парламента отметил, что для Нагорно-Карабахской Республики, учитывая ее невовлеченность в проходящие в международном парламентском формате процессы, подобные связи с точки зрения совершенствования институтов и развития демократии жизненно необходимы.
В свою очередь глава бельгийской парламентской делегации Жюли де Грот отметила важность их визита в Арцах с целью получения полных сведений и поиска возможного варианта развития отношений с партнерами.
Затем состоялся обмен мнениями, в ходе которого гости поинтересовались позицией представленных в парламенте политических сил касательно демократических процессов в Арцахе, хода проводимых под эгидой Минской группы ОБСЕ переговоров и ряда других вопросов.
Во встрече приняли участие заместитель председателя НС Ваграм Балаян, председатель постоянной комиссии по внешним сношениям Арзик Мхитарян и руководители парламентских фракций.
Делегацию парламентской делегации Королевства Бельгия в Арцахе сопровождает  руководитель офиса Европейской комиссии Ай дата АРФД Гаспар Карампетян.