Սեպտեմբերի 10-ին ԼՂՀ Ազգային ժողովում տեղի է ունեցել հանդիպում Արցախի Հանրապետության եւ Բելգիայի Թագավորության խոհրդարանականների միջեւ:
Ողջունելով բելգիական պատվիրակության անդամներին՝ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդգծել է, որ Արցախում բարձր են գնահատում օրինակելի արժեհամակարգ ունեցող երկրների պետական կառույցների, մասնավորապես, խորհրդարանների հետ շփումներն ու հարաբերությունները: Խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության համար, հաշվի առնելով միջազգային խորհրդարանական ձեւաչափով գործընթացներում ներգրավված չլինելու հանգամանքը, նման կապերն՝ ինստիտուտների կատարելագործման եւ ժողովրդավարության զարգացման տեսանկյունից, կենսական անհրաժեշտություն են:
Բելգիական խորհրդարանական պատվիրակության ղեկավար Ժուլի դե Գրոտը կարեւորել է իրենց այցն Արցախ՝ լիարժեք տեղեկություններ ստանալու եւ գործընկերների հետ հարաբերությունների զարգացման հնարավոր տարբերակ գտնելու համատեքստում:
Այնուհետեւ տեղի է ունեցել կարծիքների փոխանակում, որի ընթացքում հյուրերը հետաքրքրվել են Արցախում ժողովրդավարական գործընթացների, ԵԱՀԿ ՄԽ հովանու ներքո անցկացվող բանակցությունների ընթացքի եւ մի շարք այլ հարցերի շուրջ խորհրդարանում ներկայացված քաղաքական կուսակցությունների ունեցած դիրքորոշումներով:
Հանդիպմանը մասնակցում էին ԱԺ փոխնախագահ Վահրամ Բալայանը, արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արզիկ Մխիթարյանը եւ խորհրդարանական խմբակցությունների ղեկավարները:
ԲԹ խորհրդարանական պատվիրակությանն Արցախում ուղեկցում է Հայ դատի եվրոպական հանձնախմբի նախագահ Գասպար Կարամպետյանը:

A meeting of the parliamentarians of the Republic of Artsakh and the Kingdom of Belgium was held at the NKR National Assembly on September, 10.
Welcoming members of the Belgian delegation, Chairman of the National Assembly Ashot Ghoulyan underlined that in Artsakh relations with the state structures especially with those with high model system of values, are highly appreciated. The Head of the Parliament noted that such kind of relations are vital for the Republic of Nagorno Karabakh in terms of improving the institutions and democracy, taking into consideration the fact of being not involved into the processes of international parliamentary format.
In her turn the Head of Belgian Parliament delegation Julie de Groote noted the importance of their visit to Artsakh with the aim of getting full information and finding a possible way of the relation development with the partners.
Afterwards an exchange of opinions took place where the guests were interested in the position of the political forces presented in the Parliament concerning democratic processes in Artsakh, under the auspices of the OSCE Minsk Group negotiations and a number of other issues.
Deputy Head of NA Vahram Balayan, Chairman of the Standing Committee on Foreign Relations Arzik Mkhitaryan and heads of the parliamentary factions participated at the meeting.
Parliamentary delegation of the Kingdom of Belgium in Artsakh was accompanied by the Director of Hay Dat, Director of ARF Armenian National Committee of Europe Gaspar Karampetyan.