ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն այսօր ընդունել է Արցախի ժողովրդավարական կուսակցության հրավերով Ստեփանակերտ ժամանած Եվրոպական ազատ դաշինքի նախագահ Ֆրանսուա Ալֆոնսիին եւ Եվրախորհրդարանի անդամ Ջորդի Սեբաստիային: ԵԱԴ պատվիրակությանն ուղեկցում է «Հայաստանի եվրոպացի բարեկամներ» կազմակերպության տնօրեն Էդուարդո Լորենցո Օչոան:
Ողջունելով հյուրերին՝ խորհրդարանի ղեկավարը կարեւորել է եվրոպական քաղաքական համակարգի հետ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քաղաքական դաշտի առնչությունները, մասնավորապես ընդգծելով միջկուսակցական ձեւաչափով համագործակցության անհրաժեշտությունը:
Ֆրանսուա Ալֆոնսին նշել է, որ Եվրոպական ազատ դաշինքը պայքարում է ազգերի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչման եւ ժողովրդավարական արժեքների ամրապնդման նույն գաղափարների համար, ինչին նաեւ ձգտում է Արցախը:
Կողմերը քննարկել են հետագա համագործակցությանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ՝ ընդգծելով երկուստեք կուտակված փորձի փոխանակումը:
Հանդիպմանը մասնակցում էին ԱԺ «ժողովրդավարություն» խմբակցության անդամները:
Նշենք, որ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանի ղեկավարած Արցախի ժողովրդավարական կուսակցությունը ս.թ. ապրիլի 17-ին դարձել է Եվրոպական ազատ դաշինքի ասոցացված անդամ:

Ашот Гулян принял делегацию Европейского свободного альянса
Председатель Национального собрания Нагорно-Карабахской Республики Ашот Гулян принял прибывших по приглашению Демократической партии Арцаха в Степанакерт председателя Европейского свободного альянса Франсуа Альфонси и депутата Европарламента Джорди Себастия. Делегацию Европейского свободного альянса сопровождает директор организации "Европейские друзья Армении" Эдуардо Лоренцо Очоа.
Приветствуя гостей, руководитель парламента подчеркнул важность контактов между представителями европейской политической арены и политических кругов Нагорно-Карабахской Республики, в частности указав на необходимость сотрудничества в межпартийном формате.
Франсуа Альфонси в свою очередь отметил, что Европейский свободный альянс борется за признание права наций на самоопределение и укрепление демократических ценностей – тех же идей, к которым стремится и Арцах.
В ходе встречи стороны обсудили широкий спектр вопросов, связанных с дальнейшим сотрудничеством, отметив важность обмена опытом.
Во встрече приняли участие члены парламентской фракции "Демократия".
Отметим, что 17 апреля текущего года возглавляемая председателем Национального собрания Ашотом Гуляном Демократическая партия Арцаха стала ассоциированным членом Европейского свободного альянса.