ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը սեպտեմբերի 1-ին այցելել է Արցախի պետական համալսարան:
Հարգանքի տուրք մատուցելով Արցախյան պատերազմում զոհված ուսանող ազատամարտիկների հիշատակին՝ խորհրդարանի ղեկավարը, պաշտպանության նախարար Լեւոն Մնացականյանը, կրթության, գիտության եւ սպորտի նախարար Սլավա Ասրյանը եւ ԱրՊՀ ռեկտոր Մանուշ Մինասյանը մասնակցեցին Մայր բուհում ավանդաբար անցկացվող Անկախության դասին:
Ողջունելով բուհի պրոֆեսորա-դասախոսական կազմին եւ ուսանողությանը՝ Աշոտ Ղուլյանը շնորհավորել է նոր ուսումնական տարվա մեկնարկի առթիվ եւ կարեւորել Արցախի գիտակրթական համակարգի՝ ժամանակակից չափորոշիչներին համապատասխանեցնելու, պետական եւ մասնավոր հատվածների համար որակյալ մասնագետներ թողարկելու հարցերը:
Ազգային ժողովի նախագահն իր ելույթում անդրադարձել է 1991թ. սեպտեմբերի 2-ի խորհրդին, Արցախի անկախ պետականության կայացման գործընթացներին եւ տարածաշրջանի քաղաքական վերջին զարգացումներին:
Հանդիպման ավարտին Աշոտ Ղուլյանը ներկաներին շնորհավորելով Գիտելիքի ու դպրության եւ Հանրապետության գալիք օրվա առթիվ՝ ուսանողներին մասնագիտական պատրաստվածության բարձրացման կոչ է արել, ընդգծելով, որ Արցախի առաջընթացի հեռանկարները մեծամասամբ կապված են հենց մարդկային ներուժի զարգացման հետ:

1 сентября председатель Национального собрания Нагорно-Карабахской Республики Ашот Гулян посетил Арцахский государственный университет.
Почтив память студентов университета, погибших в Арцахской войне, руководитель парламента, министр обороны Левон Мнацаканян, министр образования, науки и спорта Слава Асрян и ректор Арцахского государственного университета Мануш Минасян приняли участие в традиционно проводимом в вузе Уроке Независимости.
Приветствуя профессорско-преподавательский состав и студентов университета, Ашот Гулян поздравил их с началом нового учебного года и подчеркнул важность соответствия научно-образовательной системы Арцаха современным стандартам и подготовки качественных специалистов для государственного и частного секторов.
Председатель Национального собрания в своей речи обратился и к значению предстоящего Дня Нагорно-Карабахской Республики, а также коснулся процессов, связанных со становлением независимой государственности республики, и последних политических событий в регионе.
По завершении встречи Ашот Гулян поздравил присутствующих с Днем знаний и предстоящим Днем республики, а также призвал студентов уделять внимание повышению профессиональной подготовленности, подчеркнув, что перспективы прогресса Арцаха в значительной мере зависят именно от развития человеческого потенциала.