ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն այսօր ընդունել է ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով ներկաներին` ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահը հույս է հայտնել, որ ՀՀ պատվիրակության առաջին հանդիպումը պետական կառույցների և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ պատկերացում կտա Արցախում մարդու իրավունքների պաշտպանության ընդհանուր իրավիճակի և վերջին տարիներին այդ ոլորտում արձանագրված հաջողությունների մասին:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը ընդգծել է Ազգային ժողովի, որպես պետական համակարգի կարևոր ինստիտուտի դերակատարությունը, նշելով, որ քաղաքացիները աստիճանաբար պետք է զգան օրենսդիր մարմնի ազդեցությունը:
Քննարկմանը կողմերը կարևորել են երկու հանրապետությունների Մարդու իրավունքների ինստիտուտների համագործակցության հնարավոր ուղիները և աշխատանքների համակարգման անհրաժեշտությունը:
Հանդիպմանը ներկա էին նաև ԼՂՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Յուրի Հայրապետյանը և ԼՂՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովիկ Ջիվանյանը:

Председатель Национального собрания Нагорно-Карабахской Республики Ашот Гулян сегодня принял делегацию, возглавляемую Защитником прав человека Республики Армения Кареном Андреасяном.
Приветствуя присутствующих, председатель НС НКР выразил надежду, что первая встреча делегации Армении с представителями государственных структур и общественных организаций позволит составить общую картину ситуации с защитой прав человека в Арцахе и оценить успехи, зафиксированные в этой сфере за последние годы.
Омбудсмен Армении в свою очередь подчеркнул роль Национального собрания как важного института государственной системы, отметив, что граждане постепенно должны ощущать воздействие законодательного органа.
В ходе встречи стороны подчеркнули важность сотрудничества между двумя армянскими государствами в области прав человека и указали на необходимость координации работ в этом направлении.
На встрече присутствовали Защитник прав человека НКР Юрий Айрапетян и председатель постоянной комиссии НС НКР по государственно-правовым вопросам Овик Дживанян.