ԼՂՀ ԱԺ նախագահը ցավակցական հեռագիր է հղել Լևոն Մելիք-Շահնազարյանի մահվան կապակցությամբ
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն այսօր ցավակցական հեռագիր է հղել Մելիք-Շահնազարյանի ընտանիքին, որում մասնավորապես ասված է.
«Խորը կսկիծով տեղեկացանք, որ երկարատև ու ծանր հիվանդության պատճառով կյանքից հեռացել է քաղաքագետ, «Ոսկանապատ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար, առաջին գումարման ԼՂՀ Գերագույն խորհրդի նախագահության անդամ Լևոն Հրանտի Մելիք-Շահնազարյանը:
Մեծ է Լևոն Մելիք-Շահնազարյանի ավանդը ղարաբաղյան շարժման ձևավորման և Արցախի Հանրապետության կազմավորման փուլերում: Նա իր ամբողջ եռանդն ու հնարավորությունները նվիրել է Հայրենիքի ազատության համար սկսված պայքարին:
Որտեղ էլ նա աշխատել է այդ տարիներին, միշտ էլ աչքի է ընկել սկսած գործը մինչև վերջ հասցնելու նպատակադրությամբ և ապագայի հանդեպ իր լավատեսությամբ: Այդ հատկանիշների շնորհիվ է նա արժանացել ժողովրդի վստահությանը և ընտրվել առաջին գումարման ԼՂՀ Գերագույն խորհրդի պատգամավոր՝ ստանձնելով չափազանց կարևոր պատասխանատվություն՝ արտաքին կապերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնը:
Պատգամավորական լիազորությունների ավարտից հետո էլ նա չի հրաժարվել Արցախի դատը պաշտպանելու իր ջանքերից և հենց այդ նպատակով էլ հետագայում ձեռնարկել է վերլուծական, քարոզչական և տեղեկատվական բնույթի նյութերի մշակումն ու տարածումը: Նա մինչև վերջ հավատարիմ է մնացել Արցախի բոլոր հատվածների հայության իրավունքների պաշտպանության իր ուխտին:
ԼՂՀ Ազգային ժողովի անունից մեր ցավակցությունն ու զորակցությունն ենք հայտնում Լևոն Մելիք-Շահնազարյանի բոլոր հարազատներին և ընկերներին: Նրա պայծառ հիշատակը միշտ վառ կմնա մեր սրտերում»:

Председатель НС НКР направил телеграмму соболезнования в связи с кончиной Левона Мелик-Шахназаряна
Председатель Национального собрания Республики Арцах Ашот Гулян сегодня направил телеграмму соболезнования в связи с кончиной Левона Мелик-Шахназаряна. В телеграмме, в частности, говорится:
«Мы с глубоким прискорбием узнали о том, что после длительной и тяжелой болезни ушел из жизни политолог, руководитель аналитического центра "Восканапат", член президиума Верховного совета НКР первого созыва Левон Мелик-Шахназарян.
Велик вклад Левона Мелик-Шахназаряна в формирование карабахского движения и становление Республики Арцах. Он посвятил все свои силы и возможности борьбе за свободу Родины.
Где бы он ни работал в эти годы, он всегда отличался стремлением довести начатое дело до конца и оптимистичным взглядом в будущее. Благодаря этим качествам он заслужил доверие народа и был избран депутатом Верховного совета НКР первого созыва, возложив на себя очень важную ответственность – должность председателя постоянной комиссии по внешним сношениям.
После истечения депутатских полномочий Левон Мелик-Шахназарян не отказался от своих усилий защищать справедливое требование арцахцев и именно поэтому в дальнейшем инициировал разработку и распространение материалов аналитического, пропагандистского и информационного характера. Он до конца оставался верным своему обету защищать права армян из всех районов Арцаха.
От имени Национального собрания НКР выражаем наши соболезнования всем родным и друзьям Левона Мелик-Шахназаряна. Светлая память о нем всегда останется в наших сердцах».