ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն այսօր ընդունել է պատմա-ճանաչողական այցով Արցախ ժամանած ՀՅԴ Լիբանանի պատանեկան միության մի խումբ անդամների՝ ատենապետ Սաքո Արաբողլյանի գլխավորությամբ:
Ողջունելով լիբանանահայ պատանիներին՝ խորհրդարանի ղեկավարը բարձր է գնահատել նրանց այցելությունն Արցախ, նշելով, որ այն յուրօրինակ հնարավորություն է անմիջականորեն հաղորդակից լինելու ազգային պատմությանն ու մշակույթին: Այս համատեքստում Ազգային ժողովի նախագահը կարեւորել է Հայրենիքում ապրող իրենց հասակակիցների հետ կապերի ամրապնդման ու տեղական համայնքներում հայկական ինքնության պահպանման անհրաժեշտությունը:
Այնուհետեւ Աշոտ Ղուլյանը պատանի հայրենակիցներին ամփոփ տեղեկություններ է ներկայացրել արցախահայության ազատագրական շարժման, ազատ ու անկախ երկրորդ հայկական պետության ձեռքբերումների վերաբերյալ՝ ընդգծելով երկրի զարգացման գործում Սփյուռքի ունեցած ծանրակշիռ դերակատարությունը:
Հանդիպման ավարտին ծավալված ջերմ ու անմիջական զրույցի ընթացքում լիբանանահայ պատանիներից շատերը հետագայում Արցախում հաստատվելու ցանկություն հայտնեցին:

Ашот Гулян принял членов юношеского союза ливанского отделения АРФД
6 августа председатель Национального собрания Нагорно-Карабахской Республики Ашот Гулян принял прибывших с ознакомительным визитом в Арцах членов юношеского союза ливанского отделения АРФ "Дашнакцутюн" (АРФД) во главе с председателем Сако Арабогляном.
Приветствуя гостей, руководитель парламента высоко оценил их визит в Арцах, отметив, что это своего рода возможность непосредственно приобщиться к национальной истории и культуре. В этом контексте председатель Национального собрания подчеркнул необходимость укрепления связей с проживающими на Родине сверстниками, а также сохранения армянской идентичности в местных общинах.
Затем Ашот Гулян представил гостям общие сведения о национально-освободительной борьбе арцахского народа, достижениях свободного  и независимого второго армянского государства, подчеркнув важную роль Диаспоры в деле развития страны.
В ходе беседы, прошедшей в теплой и непосредственной атмосфере, многие из представителей юношеского союза выразили желание в дальнейшем обосноваться в Арцахе.