ԼՂՀ ԱԺ նախագահը մասնակցել է Համահայկական ամառային 6-րդ խաղերի արցախյան ենթախմբերի մրցումների բացման արարողությանը
03 օգոստոսի 2015
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն օգոստոսի 4-ին Ասկերանի քաղաքային մարզադաշտում մասնակցել է Համահայկական ամառային վեցերորդ խաղերի արցախյան ենթախմբերի մրցումների բացման հանդիսավոր արարողությանը: Միջոցառմանը խորհրդարանի նախագահը հանդես է եկել ելույթով:
ԼՂՀ  Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանի խոսքը Համահայկական ամառային վեցերորդ խաղերի արցախյան ենթախմբերի մրցումների բացման առթիվ
Համահայկական խաղերի մասնակից սիրելի մարզիկներ եւ մարզիչներ,
Արցախի Հանրապետության իշխանությունների անունից ողջունում եմ բոլորիդ՝ 6-րդ համահայկական ամառային խաղերի մասնակիցներին եւ այսօրվա միջոցառմանը ներկա մեր հայրենակիցներին:
Այսօր թերեւս պատմական օր է, քանի որ  համահայկական խաղերի տարեգրության ընթացքում առաջին անգամ դրանց մի մասը, մասնավորապես ֆուտբոլի եւ վոլեյբոլի մրցումները, անց են կացվում Արցախում: Խորհրդանշական է նաեւ այն փաստը, որ խաղերի ջահն այս տարի վառվեց մայիսյան եռատոնի նախօրեին հաղթական Շուշիում եւ անցնելով Արցախի ու Հայաստանի քաղաքներով, աշխարհի հայաշատ այլ վայրերով, հասել ու միախառնվել է մյուս ջահերին Մայր Աթոռ Սբ. Էջմիածնում եւ երկու օր առաջ մայրաքաղաք Երեւանում բոցավառվելով` ազդարարել է հերթական համազգային միջոցառման մեկնարկը:
Համահայկական խաղերի անցկացումն իսկական տոնախմբություն է, քանզի դրանք մեզ սովորեցնում են միասին տոնել հաղթանակներ: Մեր միջոցառումը տեղի է ունենում հերոսական Ասկերան քաղաքի նորակառույց մարզադաշտում եւ այս կետից մինչեւ Արցախի սահմանը մի քանի տասնյակ կիլոմետր է ընդամենը: Այդ սահմանում մեր Հայրենիքի տարբեր ծագերից հազարավոր երիտասարդներ ամեն օր սխրանքներ են գործում՝ ապահովելով մեր ժողովրդի անվտանգությունն ու համազգային ծրագրեր իրականացնելու մեր հնարավորությունները:
Այն իրողությունը, որ 6-րդ համահայկական խաղերի քաղաքների աշխարագրությունն ու մասնակիցների թիվը նախորդ տարիների համեմատ աննախադեպ աճ է արձանագրել, վկայում է այն մասին, որ նախագիծը 16 տարիների ընթացքում ոչ միայն կայացել է, այլեւ կատարում է կարեւոր առաքելություն. նախ նպաստում է երկրի սպորտային կյանքի ակտիվացմանը եւ հետո՝ աշխարհով մեկ սփռված մեր հայրենակիցների միջեւ կապերի ամրապնդմանն ու զարգացմանը:
Սիրելի մարզիկներ,
Ձեզանից յուրաքանչյուրն ուժեղ է, սակայն թիմով դուք լրացնում եք մեկմեկու, իսկ հավաքական կազմով, այսինքն՝ միասին, դուք անպարտելի եք:
Համոզված եմ, որ 6-րդ համահայկական խաղերի ավարտին մենք սպորտային նվաճումներից բացի ունենալու ենք շոշափելի այլ ձեռքբերումներ նույնպես: Մաղթում եմ ձեզ հաղթանակներ եւ նորանոր հաջողություններ: Իմացե՛ք, հայրենիքում եւ նրա այս չքնաղ հատվածում՝ Արցախում, ձեզ միշտ սպասում են: Եկե՛ք ընկերներով, եկե՛ք ընտանիքներով, կապվե՛ք ձեր հող ու ջրին եւ այդժամ կտեսնեք, որ ազգովի մենք անպարտելի ենք:
Բարի երթ ու հաղթական ընթացք՝ համահայկական խաղերին:
Շնորհավորում եմ բոլորիս այս հիշարժան օրվա առթիվ եւ 6-րդ համահայկական ամառային խաղերի արցախյան ենթախմբերի մրցումները հայտարարում եմ բացված:

Председатель НС НКР принял участие в церемонии открытия соревнований арцахских подгрупп VI летних Всеармянских игр
03 августа 2015
4 августа председатель Национального собрания Республики Арцах Ашот Гулян принял участие в состоявшейся на городском стадионе Аскерана торжественной церемонии открытия соревнований арцахских подгрупп Шестых летних Всеармянских игр. На мероприятии председатель парламента выступил с речью.
Речь председателя Национального собрания НКР Ашота Гуляна по случаю открытия соревнований арцахских подгрупп Шестых летних Всеармянских игр
Дорогие спортсмены и тренеры, участники Шестых летних Всеармянских игр!
От имени властей Республики Арцах приветствую всех вас, участников Шестых летних Всеармянских игр, и наших соотечественников, присутствующих на сегодняшнем мероприятии.
Этот день можно считать историческим, поскольку впервые со времен проведения Всеармянских игр часть их, в частности соревнования по футболу и волейболу, проводятся в Арцахе. Символичным можно назвать и тот факт, что в этом году факел Всеармянских игр был зажжен накануне тройного праздника в городе Шуши и, пройдя через города Арцаха и Армении, густонаселенные армянами регионы мира, соединился с другими факелами в Первопрестольном Святом Эчмиадзине и спустя два дня в Ереване ознаменовал  начало очередного общенационального мероприятия.
Проведение Всеармянских игр – настоящий праздник, поскольку это учит нас вместе праздновать победы. Наше мероприятие проходит на новом стадионе героического города Аскеран – это место и границу Арцаха разделяют лишь несколько десятков километров. На границе тысячи молодых ребят из разных концов нашей Родины каждый день совершают геройские подвиги, обеспечивая безопасность нашего народа и тем самым предоставляя возможность реализовывать общенациональные программы.
Тот факт, что география городов и число участников Шестых Всеармянских игр по сравнению с предыдущими годами зафиксировала беспрецедентный рост, свидетельствует о том, что за эти 16 лет проект не только состоялся, но и выполняет важную миссию: способствует, во-первых, активизации спортивной жизни страны, а во-вторых, укреплению и развитию связей между нашими соотечественниками, рассеянными по свету.
Дорогие спортсмены!
Каждый из вас силен, но в команде вы дополняете друг друга, а вместе вы непобедимы.
Убежден, что по окончании Шестых Всеармянских игр помимо спортивных достижений у вас будут и другие ощутимые достижения. Желаю вам побед и новых успехов. Знайте, что на родине и в Арцахе – этом прекрасном ее уголке – вас всегда ждут. Приезжайте к нам с друзьями, семьями,  приобщайтесь к вашей родине и тогда вы убедитесь в том, что всей нацией мы непобедимы.
В добрый путь и триумфального шествия Всеармянским играм!
Еще раз поздравляю всех нас с этой знаменательной датой и объявляю соревнования арцахских подгрупп Шестых летних Всеармянских игр открытыми.