ԼՂՀ ԱԺ նախագահը մասնակցել է Համահայկական ամառային 6-րդ խաղերի արցախյան ենթախմբերի մրցումների բացման արարողությանը
03 օգոստոսի 2015
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն օգոստոսի 4-ին Ասկերանի քաղաքային մարզադաշտում մասնակցել է Համահայկական ամառային վեցերորդ խաղերի արցախյան ենթախմբերի մրցումների բացման հանդիսավոր արարողությանը: Միջոցառմանը խորհրդարանի նախագահը հանդես է եկել ելույթով:
ԼՂՀ  Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանի խոսքը Համահայկական ամառային վեցերորդ խաղերի արցախյան ենթախմբերի մրցումների բացման առթիվ
Համահայկական խաղերի մասնակից սիրելի մարզիկներ եւ մարզիչներ,
Արցախի Հանրապետության իշխանությունների անունից ողջունում եմ բոլորիդ՝ 6-րդ համահայկական ամառային խաղերի մասնակիցներին եւ այսօրվա միջոցառմանը ներկա մեր հայրենակիցներին:
Այսօր թերեւս պատմական օր է, քանի որ  համահայկական խաղերի տարեգրության ընթացքում առաջին անգամ դրանց մի մասը, մասնավորապես ֆուտբոլի եւ վոլեյբոլի մրցումները, անց են կացվում Արցախում: Խորհրդանշական է նաեւ այն փաստը, որ խաղերի ջահն այս տարի վառվեց մայիսյան եռատոնի նախօրեին հաղթական Շուշիում եւ անցնելով Արցախի ու Հայաստանի քաղաքներով, աշխարհի հայաշատ այլ վայրերով, հասել ու միախառնվել է մյուս ջահերին Մայր Աթոռ Սբ. Էջմիածնում եւ երկու օր առաջ մայրաքաղաք Երեւանում բոցավառվելով` ազդարարել է հերթական համազգային միջոցառման մեկնարկը:
Համահայկական խաղերի անցկացումն իսկական տոնախմբություն է, քանզի դրանք մեզ սովորեցնում են միասին տոնել հաղթանակներ: Մեր միջոցառումը տեղի է ունենում հերոսական Ասկերան քաղաքի նորակառույց մարզադաշտում եւ այս կետից մինչեւ Արցախի սահմանը մի քանի տասնյակ կիլոմետր է ընդամենը: Այդ սահմանում մեր Հայրենիքի տարբեր ծագերից հազարավոր երիտասարդներ ամեն օր սխրանքներ են գործում՝ ապահովելով մեր ժողովրդի անվտանգությունն ու համազգային ծրագրեր իրականացնելու մեր հնարավորությունները:
Այն իրողությունը, որ 6-րդ համահայկական խաղերի քաղաքների աշխարագրությունն ու մասնակիցների թիվը նախորդ տարիների համեմատ աննախադեպ աճ է արձանագրել, վկայում է այն մասին, որ նախագիծը 16 տարիների ընթացքում ոչ միայն կայացել է, այլեւ կատարում է կարեւոր առաքելություն. նախ նպաստում է երկրի սպորտային կյանքի ակտիվացմանը եւ հետո՝ աշխարհով մեկ սփռված մեր հայրենակիցների միջեւ կապերի ամրապնդմանն ու զարգացմանը:
Սիրելի մարզիկներ,
Ձեզանից յուրաքանչյուրն ուժեղ է, սակայն թիմով դուք լրացնում եք մեկմեկու, իսկ հավաքական կազմով, այսինքն՝ միասին, դուք անպարտելի եք:
Համոզված եմ, որ 6-րդ համահայկական խաղերի ավարտին մենք սպորտային նվաճումներից բացի ունենալու ենք շոշափելի այլ ձեռքբերումներ նույնպես: Մաղթում եմ ձեզ հաղթանակներ եւ նորանոր հաջողություններ: Իմացե՛ք, հայրենիքում եւ նրա այս չքնաղ հատվածում՝ Արցախում, ձեզ միշտ սպասում են: Եկե՛ք ընկերներով, եկե՛ք ընտանիքներով, կապվե՛ք ձեր հող ու ջրին եւ այդժամ կտեսնեք, որ ազգովի մենք անպարտելի ենք:
Բարի երթ ու հաղթական ընթացք՝ համահայկական խաղերին:
Շնորհավորում եմ բոլորիս այս հիշարժան օրվա առթիվ եւ 6-րդ համահայկական ամառային խաղերի արցախյան ենթախմբերի մրցումները հայտարարում եմ բացված:

Ashot Ghoulyan takes part in the opening ceremony of the Artsakh tournament of the 6th Pan-Armenian Summer Games
03 August 2015
August 4, Chairman of the National Assembly of the Republic of Artsakh Ashot Ghoulyan took part in the opening ceremony of the competition of Artsakh subgroups of the Sixth Summer Pan-Armenian Games held at the Askeran city stadium. The Head of the Parliament made a speech at the event.
NKR National Assembly Chairman Ashot Ghoulyan’s speech on the occasion of the opening ceremony of the competition Artsakh subgroups Sixth Summer Pan-Armenian Games
Dear athletes and couches, participants of the Sixth Summer Pan-Armenian Games!
Ladies and gentlemen!
On behalf of the Artsakh Republic authorities I welcome the participants of the Sixth Summer Pan-Armenian Games and our compatriots who are present at today's event.
This day could be considered as historic because for the first time since the start of the Pan-Armenian games as part of them, in particular, football and volley competition will be held in Artsakh. The fact that this year the Pan-Armenian Games torch was lit on the eve of a triple holiday in the city of Shushi and passing through the city of Artsakh and Armenia, Armenian populated regions of the world, was connected with other torches in the Holy See Echmiadzin and two days later in Yerevan marked the beginning of a new national event could be called symbolic.
Conducting of the Pan-Armenian Games is a real holiday as it teaches us how to celebrate victories together. Our event is taking place in a new stadium in the hero city of Askeran. Only several dozen kilometers separate this place from Artsakh border. Every day thousands of young people of our country commit heroic deeds providing security to our people and thus giving opportunity to implement nation-wide programs.
The fact that the geography of the cities and the number of participants of the Sixth Pan-Armenian Games, compared to the previous years, has recorded unprecedented growth suggests that for these 16 years, the project has not only been held, but also has had an important mission.  Firstly, it contributes to the intensification of the sporting life of the country, and secondly, it strengthens and develops relations between our compatriots scattered around the world.
Dear athletes!
Each of you is strong but in a team you complement each other becoming invincible together.
I’m convinced that by the end of the Pan-Armenian Games beside sport achievements you will have other tangible ones. I wish you further successes and victories. Be aware that at home and in Artsakh - this beautiful corner of it - you are always welcome. Come to us with your friends, families, be attached to your Motherland and you will see that together we are invincible
Good luck and triumphant march to the Pan-Armenian Games!
Once again I congratulate all of us on this auspicious occasion and declare the competition of Artsakh subgroups of the Sixth Summer Pan-Armenian Games open.