Համազգային հայ կրթական և մշակութային միության անդամները այցելել են ԼՂՀ Ազգային ժողով
Հուլիսի 23-ին Արցախի  Հանրապետության Ազգային ժողովի փոխնախագահ Վահրամ Բալայանն ընդունել է Համազգային հայ  կրթական և մշակութային միության 10 երկրներից ժամանած թվով 35 երիտասարդի:
Հանդիպման սկզբում Վ. Բալայանը միության ներկայացուցիչներին ներկայացրել է Արցախի պատմությունը, իսկ այնուհետև անդրադարձել երկրի ներկայիս տնտեսական և քաղաքական  զարգացումներին ու հեռանկարներին:
Ստանալով ամփոփ տեղեկություն Արցախի մասին՝ երիտասարդները ԼՂՀ ԱԺ փոխնախագահին հարցեր ուղղելու հնարավորություն են ունեցել:
Նրանք հիմնականում հետաքրքրվել են երկրի ներքին և արտաքին կյանքին վերաբերող տարաբնույթ թեմաներով, ինչպես նաև  զինադադարի մասին պայմանագրի ստորագրումից ի վեր սահմանին տիրող իրավիճակով:
Բալայանը նշել է, որ Արցախի խաղաղության միակ երաշխավորը հայոց բանակն  ու հայ զինվորն է,  ով պատրաստ է համարժեք պատասխան տալ պետական սահմանը խախտել ցանկացող յուրաքանչյուրին :
Հանդիպման վերջում ԱԺ փոխնախագահը կարևորել է սփյուռքահայ երիտասարդության դերը հայրենադարձության, ինչպես նաև Արցախի ճանաչման գործընթացում:

Члены Армянского общенационального образовательного и культурного союза посетили Национальное собрание НКР
22 июля 2015
23 июля заместитель председателя Национального собрания Нагорно-Карабахской Республики Ваграм Балаян принял 35 членов Армянского общенационального образовательного и культурного союза, прибывших в Арцах из 10 стран.
В ходе встречи Ваграм Балаян представил гостям историю Арцаха, коснулся нынешних экономических и политических реалий в стране и перспектив развития.
Представители Армянского общенационального образовательного и культурного союза в свою очередь получили возможность задать вопросы вице-спикеру НС НКР.
Гостей в основном интересовали вопросы, касающиеся внутри- и внешнеполитической жизни страны, а также ситуации на границе после подписания соглашения о режиме прекращения огня.
Ваграм Балаян отметил, что единственным гарантом мира в Арцахе является армянская армия и стоящий на границе армянский солдат, который готов дать достойный отпор любым попыткам нарушения государственной границы.
По завершении встречи заместитель председателя НС отметил важную роль молодежи Диаспоры в процессе репатриации и в деле международного признания Арцаха.