Հուլիսի 12-ին ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է Ամերիկայի հայկական համագումարի (ԱՀՀ) հոգաբարձուների խորհրդի համանախագահ Վան Գրիգորյանին և նույն կազմակերպության տարածաշրջանային տնօրեն Արփի Վարդանյանին:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են Միացյալ նահանգների հայկական կազմակերպությունների գործունեության հիմնական ուղղությունները և այդ համատեքստում Ամերիկայի հայկական համագումարի և Արցախի խորհրդարանի փոխգործակցության թեմաները :
Ազգային ժողովի նախագահը գոհունակություն է հայտնել ԱՀՀ հետ նախորդ տարիների համագործակցության արդյունքներից և վստահեցրել` այն շարունակելու պատրաստակամության մասին:
Տեղի է ունեցել մտքերի փոխանակություն տարածաշրջանային անվտանգության և ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման, Արցախի հանրային-տնտեսական կյանքի աշխուժացման հարցերի շուրջ, և նախանշվել են հետագա անելիքները:

Встреча председателя НС НКР Ашота Гуляна с представителями Армянской Ассамблеи Америки
12 июля председатель Национального собрания Нагорно-Карабахской Республики Ашот Гулян принял сопредседателя Совета попечителей Армянской Ассамблеи Америки (ААА) Вана Григоряна и регионального директора  организации Арпи Варданян.
В ходе встречи стороны обсудили основные направления деятельности армянских организаций Соединенных Штатов Америки и в этом контексте коснулись взаимодействия между Армянской Ассамблеей Америки и парламентом НКР.
Председатель Национального собрания НКР выразил удовлетворение результатами сотрудничества с Армянской Ассамблеей Америки за минувшие годы и заверил в готовности продолжить его.
В рамках встречи состоялся обмен мнениями касательно региональной безопасности, урегулирования карабахского конфликта, активизации общественно-экономической жизни Арцаха, а также был намечен план дальнейших действий.