Ազգային ժողովի արտահերթ նստաշրջան
Աշոտ Ղուլյանի նախագահությամբ հունիսի 30-ին տեղի է ունեցել ԼՂՀ 6-րդ գումարման Ազգային ժողովի արտահերթ նստաշրջանի լիագումար նիստը, որը հրավիրվել էր կառավարության նախաձեռնությամբ:
Առաջարկված օրակարգի համաձայն  խորհրդարանը քննարկել  եւ  ընդունել է հետեւյալ օրենքները.
«Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության վարչատարածքային բաժանման մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքը, համաձայն որի հստակեցվում են Շահումյանի շրջանի համայնքների եւ բնակավայրերի վարչական սահմանները:
«Պետական գույքի մասնավորեցման 2010-2012 թվականների ծրագրի կատարման 2014 թվականի տարեկան հաշվետվությունը հաստատելու մասին» օրենքը, որով շարունակվում է պետական գույքի մասնավորեցման գործընթացի օրենսդրական կարգավորումը:
«Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ «Հանրային ծառայության մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների փաթեթը, որի համաձայն սահմանվում են Ազգային ժողովի պատգամավորի եւ  ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալի վարձատրության պաշտոնային դրույքաչափի հաշվարկման գործակիցները:
«Առեւտրի եւ ծառայությունների մասին» ԼՂՀ  օրենքում լրացում կատարելու մասին» եւ «Առևտրի և ծառայությունների մասին»  ԼՂՀ օրենքում  փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքների փաթեթը, որով անմիջական արտադրող կամ անմիջական ներմուծուղ չհանդիսացող` պարտադիր դրոշմավորման ենթակա ապրանքներ իրացնող կազմակերպություններին եւ անհատ ձեռնարկատերերին մինչեւ դրոշմավորման ենթակա ապրանքներն իրացնելու վերջնաժամկետը լրանալը թույլատրվում է դրոշմավորել իրենց մոտ առկա դրոշմավորման ենթակա ապրանքների մնացորդները:
«ԼՂՀ արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքը, որն արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայությունում փրկարարական ծառայողների համար գործող տարիքային շեմը որոշակիորեն իջեցնում է:
«Պետական կենսաթոշակների մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքը, որի համաձայն անհատ ձեռնարկատեր լինելու ժամանակահատվածը հաշվառվում է աշխատանքային ստաժ, եթե անձը վճարել է եկամտային հարկ:
«Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության կառավարության կառուցվածքի մասին» օրենքը, որով օպտիմալացվում է գործադիր մարմնի կառուցվածքը:   Նշված հարցով խորհրդարանում անհրաժեշտ պարզաբանումներ է տվել ԼՂՀ վարչապետ Ա. Հարությունյանը:
Այնուհետեւ խորհրդարանի հաստատմանն է ներկայացվել ԼՂՀ 2014 թվականի պետական բյուջեի կատարման հաշվետվությունը: Բացի կառավարության պաշտոնական լիազոր, ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի նախարար Ս. Թեւոսյանի ներկայացրած հաշվետվությունից, հարակից զեկույցներով հանդես են եկել նաեւ  Վերահսկիչ պալատի նախագահ Է.Ավանեսյանը, Աժ ֆինանսաբյուջետային եւ տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռ.Իսրայելյանը եւ պաշտպանության, անվտանգության եւ օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Լ.Հովհաննիսյանը:  Հաշվետվության վերաբերյալ իրենց տեսակետներն են հայտնել խմբակցությունների ներկայացուցիչները: Արդյունքում խորհրդարանը քվեարկեց ԼՂՀ 2014 թվականի պետական բյուջեի կատարման հաշվետվությունը հաստատելու մասին ԱԺ որոշման օգտին:
Արտահերթ նստաշրջանի  ավարտին խորհրդարանն ի գիտություն է ընդունել ԼՂՀ 2015 թվականի 1-ին եռամսյակի պետական բյուջեի կատարման ընթացքի վերաբերյալ տեղեկատվությունը (ֆինանսների եւ Էկոնոմիկայի նախարար Ս.Թևոսյան) եւ   ԼՂՀ 2012-2014 թվականների պետական վիճակագրական աշխատանքների եռամյա ծրագրի կատարման հաշվետվությունը (ազգային վիճակագրական  ծառայության նախագահ Կ.Ներսիսյան)։

Под председательством Ашота Гуляна 30 июня состоялось пленарное заседание внеочередной сессии Национального собрания НКР 6-го созыва, которое было созвано по инициативе правительства.
Согласно предложенной повестке, парламент обсудил и принял следующие законы:
«О внесении изменений и дополнений в закон НКР "Об административно-территориальном делении Нагорно-Карабахской Республики"», согласно которому уточняются административные границы общин и населенных пунктов Шаумянского района;
"Об утверждении годового отчета за 2014 год о выполнении программы приватизации государственного имущества на 2010-2012 гг. ", по которому продолжается законодательное регулирование процесса приватизации государственного имущества;
пакет законов «О внесении изменений и дополнений в закон НКР "Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности "» и «О внесении дополнений в закон НКР "Об общественной службе"», согласно которому устанавливаются коэффициенты исчисления ставок должностных окладов депутатов Национального собрания и заместителя руководителя аппарата НС;
пакет законов «О внесении изменения в закон НКР «О внесении дополнения в закон НКР "О торговле и услугах"» и «О внесении изменений и дополнений в закон НКР "О торговле и услугах"», по которому организациям и индивидуальным предпринимателям, не являющимся непосредственными производителями или импортерами и реализующим товары, подлежащие обязательной маркировке, до истечения окончательного срока реализации подлежащих маркировке товаров разрешается маркировать имеющиеся у них остатки подлежащих маркировке товаров;
закон «О внесении изменения в закон НКР "О государственной службе по чрезвычайным ситуациям НКР"», который предусматривает снижение действующего в Государственной службе по чрезвычайным ситуациям возрастного ценза для спасательных служащих;
закон «О внесении изменения в закон НКР "О государственных пенсиях"», согласно которому период, когда лицо являлось индивидуальным предпринимателем, засчитывается в трудовой стаж, если лицо выплачивало подоходный налог;
закон "О структуре правительства Нагорно-Карабахской Республики", по которому оптимизируется структура исполнительного органа государственной власти. По данному вопросу необходимые пояснения в парламенте представил премьер-министр Араик Арутюнян.
Затем на утверждение парламента был представлен отчет о выполнении государственного бюджета НКР за 2014 год. Помимо официально уполномоченного представителя правительства – министра финансов и экономики Спартака Тевосяна – с докладами выступили также председатель Контрольной палаты Эрнест Аванесян, председатель постоянной комиссии НС НКР по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению Руслан Исраелян и заместитель председателя постоянной комиссии НС НКР по вопросам обороны, безопасности и правопорядка Лерник Ованнисян. Свою точку зрения касательно отчета выразили представители фракций. В итоге парламент проголосовал в пользу решения об утверждении отчета о выполнении государственного бюджета НКР за 2014 год.
По окончании внеочередной сессии парламент принял к сведению информацию (представил министр финансов и экономики С. Тевосян) о ходе выполнения государственного бюджета за первый квартал 2015 года, а также отчет о выполнении трехгодичной программы государственных статистических работ в НКР за 2012-2014гг. (представил председатель Национальной статистической службы К. Нерсисян).