Հունիսի 11-ին ԼՂՀ Ազգային ժողովում տեղի ունեցավ պետական-իրավական ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը, որը վարում էին նշված հանձնաժողովների նախագահներ Հովիկ Ջիվանյանն ու Ռուսլան Իսրայելյանը:
Ներկա էին նաև ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը և ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանը:
Նիստի ընթացքում ներկայացվեցին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նախագահի, կառավարության, Ազգային ժողովի աշխատակազմերի, արդարադատության նախարարության, Գերագույն դատարանի, դատախազության, վերահսկիչ պալատի, մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի, քաղծառայության խորհրդի և կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի 2014թ. պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությունները:
ԼՂՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Մարատ Մուսայելյանի հաղորդմամբ՝ աշխատակազմի աշխատանքները կազմակերպելու համար 2014թ.-ին պետական բյուջեով նախատեսվել է 407 մլն 342 հազ. դրամ, փաստացի ծախսերը՝ 280 մլն 526 հազ.դրամ կամ նախահաշվի 69%-ը:
ԼՂՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար Լևոն Գրգորյանը, ներկայացնելով 2014թ.-ի պետական բյուջեի կատարման հաշվետվությունը, նշեց , որ կառավարության բյուջեի տարեկան նախահաշիվը կազմել է 540 մլն 370 հազ. 900 դրամ, կատարողականը՝ 506 մլն 397 հազ. 600 դրամ կամ 93,7%-ը:
ԼՂՀ Ազգային ժողովի 2014թ.-ի պետական բյուջեի տարեկան հաշվետվությունը ներկայացրեց աշխատակազմի ղեկավար Գարիկ ժամհարյանը: Հաշվետվության համաձայն՝ ԱԺ աշխատակազմի տարեկան նախահաշիվը կազմել է 341մլն 504 հազար դրամ, կատարողականը՝ 319.901,4 կամ 94%:
Հանրապետության գլխավոր դատախազ Արթուր Մոսիյանը ներկայացրեց համակարգի տարեկան հաշվետվության կատարողականը, որի համաձայն 2014թ.-ին դատախազությանը հատկացվել է 463մլն 182հազ. 400դրամ, կատարողականը՝ 423մլն 480հազ. 100 դրամ կամ նախատեսվածի 91, 3%-ը:
ԼՂՀ արդարադատության նախարարության 2014թ.-ի պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությունը ներկայացրեց նախարար Արարատ Դանիելյանը: Համաձայն հաշվետվության՝ ԼՂՀ արդարադատության պահպանման ծախսը կազմել է 259 մլն 969 հազ դրամ, կատարողականը՝ 242մլն 646 հազ. դրամ կամ 92,6%-ը:
Բյուջեի կատարողականի մասին հաջորդ զեկուցողը ԼՂՀ Գերագույն դատարանի նախագահ Նարինե Նարիմանյանն էր: Վերջինիս հաղորդմամբ դատական համակարգի 2014թ.-ի բյուջեն կազմել է 473մլն 761 հազ. դրամ, ծախսը՝ 436 մլն 629 հազ. դրամ կամ 92,2%-ը:
ԼՂՀ վերահսկիչ պալատի նախագահ Էռնեստ Ավանեսյանի հաղորդմամբ 2014թ.-ին պահպանման ծախսը կազմել է 128մլն 599հազ. դրամ, փաստացի ծախսը՝ 117մլն 430 հազ. դրամ կամ 91,3%-ը:
ԼՂՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Սրբուհի Արզումանյանի զեկույցի համաձայն՝ ապարատի պահպանման ծախսերը հոգալու համար 2014թ.-ի բյուջեի նախահաշիվը կազմել է 34մլն 106 հազ. 600 դրամ, որից ծախսվել է 31մլն 469 հազ. դրամը կամ ընդհանուր ծախսերի 92,1% -ը:
ԼՂՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Յուրի Հայրապետյանի հաղորդմամբ 2014թ.-ին գրասենյակի գործունեությունն ապահովելու համար 2014թ.-ին նախատեսվել է 39մլն 245 հազար դրամ, կատարողականը՝ 37մլն 242հազ. դրամ կամ 95%:
ԼՂՀ քաղծառայության խորհրդի նախագահ Բորիս Առուշանյանի ներկայացրած հաշվետվության համաձայն՝ 2014թ.-ին խորհրդի պահպանման ծախսը նախատեսված 84մլն 39 հազարի փոխարեն կազմել է ՝ 78մլն 993 հազ. դրամ կամ 94%:
Նիստի ընթացքում ԼՂՀ Ազգային ժողովի պատգամավորները հնարավորություն ունեցան նաև հարցերի միջոցով պարզաբանումներ ստանալ այս կամ այն ոլորտի հաշվետվությունների կատարողականի վերաբերյալ:
Պետական-իրավական մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովիկ Ջիվանյանն առաջարկեց առաջիկայում կիրառման մեջ դնել բյուջեի կատարողականների ներկայացման բացված տարբերակը:

Joint sitting of the NKR Standing Committees on State and Legal Affairs and on Budget, Financial and Economic Management
June 11, a joint sitting of the NKR Standing Committees on State and Legal Affairs and on Budget, Financial and Economic Management was held at the National Assembly led by the chairs of the corresponding commissions, Hovik Jivanyan and Ruslan Israelyan.
Chairman of the NKR NA and the Deputy Chairman of the Parliament also participated in the sitting.
Annual reports of the annual reports Office of the President, the government and the NKR National Assembly, Ministry of Justice, Supreme Court, Prosecutor General's Office, the Chamber of Control, Office of Human Rights Defender, the Civil Service Council, and Central Electoral Commission on the implementation the state budget for 2014 were presented at the sitting.
As noted by the Head of the NKR Presidential Administration, Marat Musaelyan, of 407 million 342 thousand Drams allocated from the state budget for the organization of the Presidential Office activities, actual expenditures amounted to 280 million 526 thousand Drams or 69% of the estimate.
According to the Chief of the NKR government Administration Levon Grigoryan, the annual budget estimates of the government amounted to 540 million 370 thousand 900 drams, actual performance - 506 million 397 thousand 600 drams or 93.7%.
The annual report of the parliament on the execution of the state budget was presented by the Chief of Staff of the NA Garik Jhamharyan. According to the report, the annual estimate of NA was 341 million 504 thousand AMD, the actual performance - 319 901.4 drams or 94%.
The Prosecutor General of the Republic Artur Mosiyan reported that in 2014 the Prosecutor's Office has been allocated 463 million 182 thousand 400 drams, actual performance - 423 million 480 thousand 100 drams or 91.3%.
Annual Report of the Ministry of Justice on the implementation the NKR state budget for 2014 was presented by Minister of Justice Ararat Danielyan. According to the report, maintenance costs totaled 259 million 969 thousand AMD, the actual performance - 242 million 646 thousand Drams or 92.6%.
According to the chairman of the Supreme Court of NKR Narine Narimanyan, the state budget of the judicial system in 2014 amounted to 473 million 761 thousand Drams, expenses - 436 million 629 thousand Drams or 92.2%.
Chairman of the NKR Control Chamber Ernest Avanesyan reported that in 2014 maintenance costs totaled 128 million 599 thousand AMD, the actual performance - 117 million 430 thousand Drams or 91.3%.
Annual Report of the Central Election Commission on the implementation of the 2014 budget was presented by Srbuhi Arzumanyan. According to the report, the estimate of the budget for 2014 on the maintenance costs amounted to 34 million 106 thousand 600 drams, actual performance - 31 million 469 thousand Drams or 92.1%.
NKR Human Rights Defender Yuri Hayrapetyan noted that in 2014, for the operation of the office 39 million 245 thousand AMD was allocated, the actual performance - 37 million 242 thousand Drams or 95%.
According to the report of the Chairman of the Civil Service Council of NKR Boris Aroushanyan, 2014 year maintenance costs instead of 84 million 39 thousand amounted to 78 million 993 thousand AMD or 94%.
During the meeting the speakers answered the deputies' additional questions regarding certain activities.