Հունիսի 11-ին ԼՂՀ Ազգային ժողովում տեղի ունեցավ պետական-իրավական ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը, որը վարում էին նշված հանձնաժողովների նախագահներ Հովիկ Ջիվանյանն ու Ռուսլան Իսրայելյանը:
Ներկա էին նաև ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը և ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանը:
Նիստի ընթացքում ներկայացվեցին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նախագահի, կառավարության, Ազգային ժողովի աշխատակազմերի, արդարադատության նախարարության, Գերագույն դատարանի, դատախազության, վերահսկիչ պալատի, մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի, քաղծառայության խորհրդի և կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի 2014թ. պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությունները:
ԼՂՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Մարատ Մուսայելյանի հաղորդմամբ՝ աշխատակազմի աշխատանքները կազմակերպելու համար 2014թ.-ին պետական բյուջեով նախատեսվել է 407 մլն 342 հազ. դրամ, փաստացի ծախսերը՝ 280 մլն 526 հազ.դրամ կամ նախահաշվի 69%-ը:
ԼՂՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար Լևոն Գրգորյանը, ներկայացնելով 2014թ.-ի պետական բյուջեի կատարման հաշվետվությունը, նշեց , որ կառավարության բյուջեի տարեկան նախահաշիվը կազմել է 540 մլն 370 հազ. 900 դրամ, կատարողականը՝ 506 մլն 397 հազ. 600 դրամ կամ 93,7%-ը:
ԼՂՀ Ազգային ժողովի 2014թ.-ի պետական բյուջեի տարեկան հաշվետվությունը ներկայացրեց աշխատակազմի ղեկավար Գարիկ ժամհարյանը: Հաշվետվության համաձայն՝ ԱԺ աշխատակազմի տարեկան նախահաշիվը կազմել է 341մլն 504 հազար դրամ, կատարողականը՝ 319.901,4 կամ 94%:
Հանրապետության գլխավոր դատախազ Արթուր Մոսիյանը ներկայացրեց համակարգի տարեկան հաշվետվության կատարողականը, որի համաձայն 2014թ.-ին դատախազությանը հատկացվել է 463մլն 182հազ. 400դրամ, կատարողականը՝ 423մլն 480հազ. 100 դրամ կամ նախատեսվածի 91, 3%-ը:
ԼՂՀ արդարադատության նախարարության 2014թ.-ի պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությունը ներկայացրեց նախարար Արարատ Դանիելյանը: Համաձայն հաշվետվության՝ ԼՂՀ արդարադատության պահպանման ծախսը կազմել է 259 մլն 969 հազ դրամ, կատարողականը՝ 242մլն 646 հազ. դրամ կամ 92,6%-ը:
Բյուջեի կատարողականի մասին հաջորդ զեկուցողը ԼՂՀ Գերագույն դատարանի նախագահ Նարինե Նարիմանյանն էր: Վերջինիս հաղորդմամբ դատական համակարգի 2014թ.-ի բյուջեն կազմել է 473մլն 761 հազ. դրամ, ծախսը՝ 436 մլն 629 հազ. դրամ կամ 92,2%-ը:
ԼՂՀ վերահսկիչ պալատի նախագահ Էռնեստ Ավանեսյանի հաղորդմամբ 2014թ.-ին պահպանման ծախսը կազմել է 128մլն 599հազ. դրամ, փաստացի ծախսը՝ 117մլն 430 հազ. դրամ կամ 91,3%-ը:
ԼՂՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Սրբուհի Արզումանյանի զեկույցի համաձայն՝ ապարատի պահպանման ծախսերը հոգալու համար 2014թ.-ի բյուջեի նախահաշիվը կազմել է 34մլն 106 հազ. 600 դրամ, որից ծախսվել է 31մլն 469 հազ. դրամը կամ ընդհանուր ծախսերի 92,1% -ը:
ԼՂՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Յուրի Հայրապետյանի հաղորդմամբ 2014թ.-ին գրասենյակի գործունեությունն ապահովելու համար 2014թ.-ին նախատեսվել է 39մլն 245 հազար դրամ, կատարողականը՝ 37մլն 242հազ. դրամ կամ 95%:
ԼՂՀ քաղծառայության խորհրդի նախագահ Բորիս Առուշանյանի ներկայացրած հաշվետվության համաձայն՝ 2014թ.-ին խորհրդի պահպանման ծախսը նախատեսված 84մլն 39 հազարի փոխարեն կազմել է ՝ 78մլն 993 հազ. դրամ կամ 94%:
Նիստի ընթացքում ԼՂՀ Ազգային ժողովի պատգամավորները հնարավորություն ունեցան նաև հարցերի միջոցով պարզաբանումներ ստանալ այս կամ այն ոլորտի հաշվետվությունների կատարողականի վերաբերյալ:
Պետական-իրավական մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովիկ Ջիվանյանն առաջարկեց առաջիկայում կիրառման մեջ դնել բյուջեի կատարողականների ներկայացման բացված տարբերակը:

11 июня в Национальном собрании НКР состоялось совместное заседание постоянной комиссии НС НКР по государственно-правовым вопросам и постоянной комиссии по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению, которое вели председатели указанных комиссий Овик Дживанян и Руслан Исраелян.
На заседании присутствовали также председатель НС НКР Ашот Гулян и заместитель председателя парламента Ваграм Балаян.
В ходе заседания были представлены годовые отчеты аппарата президента, правительства и Национального собрания НКР, Министерства юстиции, Верховного суда, Генеральной прокуратуры, Контрольной палаты, офиса защитника прав человека, Совета гражданской службы и Центральной избирательной комиссии об исполнении государственного бюджета за 2014 год.
Как отметил руководитель аппарата президента НКР Марат Мусаелян, из 407 млн 342 тыс. драмов, выделенных из госбюджета для организации деятельности аппарата, фактические расходы составили 280 млн 526 тыс. драмов или 69% сметы.
По сообщению руководителя аппарата правительства НКР Левона Григоряна, годовая смета бюджета правительства составила 540 млн 370 тыс. 900 драмов, фактическое исполнение – 506 млн 397 тыс. 600 драмов или 93,7%.
Годовой отчет парламента об исполнении госбюджета за 2014 год представил руководитель аппарата НС Гарик Джамгарян. Согласно отчету, годовая смета аппарата НС составила 341 млн 504 тыс. драмов, фактическое исполнение – 319 . 901,4 драмов или 94%.
Генеральный прокурор республики Артур Мосиян сообщил, что в 2014 году прокуратуре было выделено 463 млн 182 тыс. 400 драмов, фактическое исполнение составило 423 млн 480 тыс. 100 драмов или 91,3%.
Годовой отчет Министерства юстиции НКР об исполнении госбюджета за 2014 год представил министр юстиции Арарат Даниелян. Согласно отчету, расходы на содержание составили 259 млн 969 тыс. драмов, фактическое исполнение – 242 млн 646 тыс. драмов или 92,6%.
По сообщению председателя Верховного суда НКР Нарине Нариманян, государственный бюджет судебной системы в 2014 году составил 473 млн 761 тыс. драмов, расходы – 436 млн 629 тыс. драмов или 92,2%.
Председатель Контрольной палаты НКР Эрнест Аванесян сообщил, что в 2014 году расходы на содержание составили 128 млн 599 тыс. драмов, фактическое исполнение – 117 млн 430 тыс. драмов или 91,3%.
Годовой отчет Центральной избирательной комиссии об исполнении госбюджета за 2014 год представила Србуи Арзуманян. Согласно отчету, смета бюджета за 2014 год по части расходов на содержание составила 34 млн 106 тыс. 600 драмов, фактическое исполнение – 31 млн 469 тыс. драмов или 92,1%.
Защитник прав человека НКР Юрий Айрапетян отметил, что в 2014 году для обеспечения деятельности офиса было предусмотрено выделить 39 млн 245 тыс. драмов, фактическое исполнение – 37 млн 242 тыс. драмов или 95%.
Согласно отчету председателя Совета гражданской службы НКР Бориса Арушаняна, в 2014 году расходы на содержание вместо предусмотренных 84 млн 39 тыс. составили 78 млн 993 тыс. драмов или 94%.
В ходе заседания докладчики ответили на дополнительные вопросы депутатов касательно некоторых сфер деятельности.