Վստահության քվե` ԼՂՀ կառավարությանը
Ինչպես արդեն հաղորդվել է, ԼՂՀ կառավարությունը, ղեկավարվելով Սահմանադրության 89-րդ հոդվածի դրույթներով, սահմանված ժամկետում ԼՂՀ Ազգային ժողով է ներկայացրել կառավարության 2015-2017թթ. գործունեության ծրագիրը` միաժամանակ դնելով իր վստահության հարցը: Ծրագրի քննարկումը խորհրդարանի հունիսի 10-ի նիստում ավարտվել է ժամը 12:50-ին:
Հիմք ընդունելով այն փաստը, որ մինչեւ հունիսի 11-ի ժամը 12:50, այսինքն` «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ԼՂՀ օրենքի 101 եւ 102 հոդվածների համաձայն, 24 ժամվա ընթացքում, չի ներկայացվել կառավարությանն անվստահություն հայտնելու  մասին որոշման նախագիծ` կառավարության գործունեության ծրագիրը համարվում է հավանության արժանացած:

NKR Parliament passed a vote of confidence in the government
NKR government, as previously reported, guided by the Art. 89 of the Constitution, submitted for the approval of the NKR National Assembly's program of activities of the Cabinet for 2015-2017 raising the question of the vote of confidence. Program discussion held on 10 June the Parliament session ended at 12:50.
Based on the fact that by 12.50 June 11, i.e. according to the articles 101 and 102 of the NKR “National Assembly Regulations” no draft decision on the vote of no confidence in the government activity program of the Cabinet of Ministers for 2015-2017 was presented. Thus the activity program of the Cabinet is considered approved.