Արցախի Հանրապետության խորհրդարանի ղեկավար Աշոտ Ղուլյանի նախագահությամբ հունիսի 10-ին տեղի է ունեցել 6-րդ գումարման Ազգային ժողովի 1-ին նստաշրջանի եզրափակիչ լիագումար նիստը:
Ներկա էին կառավարության անդամները` վարչապետ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ:
Օրակարգում կառավարության գործունեության ծրագրին հավանության տալու հարցն էր։
Խորհրդարանին ներկայացնելով կառավարության վստահության հարցը՝ վարչապետը նշել է, որ 2015-2017թթ. գործունեության ծրագիրը մշակվել է՝ հիմք ընդունելով Սահմանադրության, Հանրապետության նախագահի նախընտրական ծրագրի, կառավարության 2012-2017 թթ. գործունեության ծրագրի դրույթները, ինչպես նաեւ Ազգային ժողովում ներկայացված կուսակցությունների ծրագրային դրույթների ընդհանրությունները: Արայիկ Հարությունյանն իր ելույթում ներկայացրել է կառավարության գործունեության հիմնական գերակայությունների ապահովման համար ստանձնած պարտավորություններն ու նախատեսված ծրագրերը։ Վարչապետն առանձնացրել է չորս գերակա ուղղություն. տնտեսական զարգացում եւ աճի կայուն տեմպերի ապահովում, հասարակության բոլոր անդամների համար կյանքի բարեկեցիկ եւ արժանապատիվ պայմանների ստեղծում, պետականաշինությունն ու պաշտպանունակությունն ապահովող ինստիտուտների զարգացում, ԼՂՀ միջազգային ճանաչում եւ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորում։
Պատգամավորների՝ գործադիրի ղեկավարին ուղղված հարցերը վերաբերում էին կառավարության գործունեության ծրագրի առանձին դրույթներին, մասնավորապես գյուղական համայնքների զարգացմանը, կառավարման ապակենտրոնացմանը, Արցախում ներդրումային ընկերությունների գործունեությանը, էներգետիկ համակարգի զարգացմանը, ընդերքի օգտագործման մեջ պետության մասնաբաժնին, նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը, գյուղատնտեսության սուբսիդավորմանը և ապահովագրման համակարգի ներդրմանը, պաշտպանության համակարգին, կրթության, առողջապահության, և այլ ոլորտներին։
Մտքերի փոխանակության ընթացքում կառավարության գործունեության ծրագրի մասին իրենց տեսակետներն են հայտնել «Վերածնունդ», «Շարժում-88» եւ «Հայրենիք» խմբակցությունների ղեկավարները։
Արայիկ Հարությունյանը, եզրափակիչ ելույթում անդրադառնալով նաև հնչած տեսակետներին, ընդգծել է, որ ներկայացված ծրագրի իրականացումը հնարավոր է միայն գործադիր-օրենսդիր համագործակցության պայմաններում։
Հիմք ընդունելով կանոնակարգային ընթացակարգը՝ խորհրդարանի նախագահը հայտարարել է, որ կառավարությանն անվստահություն հայտնելու մասին ԱԺ որոշման նախագիծ չներկայացվելու կամ նման որոշում չընդունվելու դեպքում կառավարության գործունեության ծրագիրը համարվում է հավանության արժանացած: 24 ժամ հետո` հունիսի 11-ին` ժամը 12:50-ին, կհրապարակվի Ազգային ժողովի տեղեկատվությունը:
Աժ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը հանդես գալով առաջին նստաշրջանն ամփոփող եզրափակիչ ելույթով՝ նշել է, որ խորհրդարանը ձեւավորել է իր մշտական մարմինները, կազմավորվել են հանձնաժողովներն ու խմբակցությունները: Խորհրդարանում ընթացող 2014 թվականի պետական բյուջեի կատարողականի հանձնաժողովային քննարկումների ավարտից հետո` հունիսի վերջին տասնօրյակում օրենսդրական հարցերի քննարկման նպատակով կհրավիրվի արտահերթ նստաշրջան:

10 июня под председательством руководителя парламента Нагорно-Карабахской Республики Ашота Гуляна состоялось заключительное пленарное заседание 1-й сессии Национального собрания 6-го созыва.
На заседании присутствовали члены правительства во главе с премьер-министром Араиком Арутюняном.
В повестку заседания был включен вопрос об одобрении программы деятельности правительства на 2015-2017 годы.
Представив парламенту вопрос о вотуме доверия правительству, премьер-министр отметил, что программа деятельности кабмина была разработана на основе положений Конституции, предвыборной программы президента республики, программы деятельности правительства на 2012-2017 гг., а также общностей программных положений представленных в Национальном собрании партий.
В своем слове Араик Арутюнян представил обязательства по обеспечению основных приоритетов деятельности правительства и предусмотренные планы.
Премьер обозначил четыре приоритетных направления: экономическое развитие и обеспечение стабильных темпов роста, создание благоприятных условий для достойной жизни всех членов общества, развитие институтов, обеспечивающих государственное строительство и обороноспособность, международное признание НКР и мирное урегулирование карабахского конфликта.
Вопросы депутатов к главе правительства касались отдельных положений программы, в частности развития сельских общин, энергетической системы, децентрализации управления, деятельности инвестиционных компаний в Арцахе, доли государства в использовании почвы, создания новых рабочих мест, субсидирования сельского хозяйства и внедрения системы страхования, системы обороны, образования, здравоохранения и других сфер.
В ходе обмена мнениями свою точку зрения о программе деятельности правительства выразили руководители фракций "Возрождение", "Движение-88", "Родина".
В заключительном слове, комментируя мнения депутатов, Араик Арутюнян подчеркнул, что реализация представленной программы возможна лишь при сотрудничестве правительства и парламента.
В свою очередь председатель НС Ашот Гулян заявил, что согласно регламенту, в случае невнесения проекта постановления о выражении недоверия правительству или непринятия подобного решения программа его деятельности считается одобренной. Спустя 24 часа после постановки вопроса о вотуме доверия – 11 июня в 12:50 – будет опубликована информация Национального собрания.
Выступая с обобщающей речью по итогам 1-й сессии, председатель парламента отметил, что в Национальном собрании уже сформированы постоянные органы, комиссии и фракции. По окончании проходящих в парламенте обсуждений об исполнении государственного бюджета за 2014 год в последней декаде июня будет созвана внеочередная сессия для обсуждения законодательных вопросов.