Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը հունիսի 9-ին հրավիրել է աշխատանքային խորհրդակցություն՝ խորհրդարանի փոխնախագահի, մշտական հանձնաժողովների նախագահների, նրանց տեղակալների եւ աշխատակազմի պատասխանատուների մասնակցությամբ:
Քննարկվել են Ազգային ժողովի առաջին նստաշրջանի օրակարգում ընդգրկված հարցերը: «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի համաձայն, լիագումար նիստին նորընտիր խորհրդարանի հավանությանը կներկայացվի կառավարության 2015-2017թթ. գործունեության ծրագիրը:
Ամփոփելով խորհրդակցության արդյունքները` Աշոտ Ղուլյանը  հայտարարել է, որ 6-րդ գումարման Ազգային ժողովի 1-ին նստաշրջանի հերթական նիստը տեղի կունենա հունիսի 10-ին` ժամը 11:00-ին:
Այնուհետեւ խորհրդարանի նախագահը  խմբակցությունների ղեկավարների հետ քննարկել է խորհրդարանում այլ երկրների հետ բարեկամական խմբերի վերաձեւավորման եւ քաղաքական գործունեության հետ կապված հարցեր:

9 июня председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян созвал рабочее совещание, в котором приняли участие заместитель председателя НС НКР, председатели и заместители постоянных комиссий и ответственные работники  аппарата.
В ходе совещания были обсуждены вопросы, включенные в повестку первой сессии Национального собрания. Согласно регламенту НС, в ходе пленарного заседания на одобрение новоизбранного парламента будет представлена программа деятельности правительства на 2015-2017 гг.
Подводя итоги совещания, Ашот Гулян объявил, что очередное пленарное заседание 1-й сессии Национального собрания 6-го созыва состоится 10 июня, в 11:00.
Затем председатель парламента обсудил с руководителями фракций вопросы, касающиеся политической деятельности и реформирования парламентских групп дружбы  с разными странами.