ԼՂՀ ԱԺ արտադրության եւ արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի ու ֆինանսաբյուջետային եւ տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստ
03 հունիսի 2015
Հունիսի 3-ին տեղի է ունեցել ԼՂՀ  Ազգային ժողովի արտադրության եւ արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի եւ ֆինանսաբյուջետային ու տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը, որը վարում էին համապատասխան հանձնաժողովների նախագահներ Արպատ Ավանեսյանը եւ Ռուսլան Իսրայելյանը:
Նիստի օրակարգում ԼՂՀ գյուղատնտեսության, քաղաքաշինության, արտադրական ենթակառուցվածքների նախարարությունների, ԿԱ անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի, ԿԱ շրջակա միջավայրի եւ բնական ռեսուրսների վարչության, ԿԱ քաղաքացիական ավիացիայի վարչության, հանրային ծառայությունները եւ տնտեսական մրցակցությունը կարգավորող պետական հանձնաժողովի, Արցախի ներդրումային հիմնադրամի, գյուղի եւ գյուղատնտեսության աջակցության հիմնադրամի 2014 թվականի պետական բյուջեի կատարողականի տարեկան հաշվետվության քննարկումներն էին։
Գյուղատնտեսության նախարար Անդրանիկ Խաչատրյանի հաղորդմամբ գյուղնախարարության համախառն արտադրանքը կազմել է 57 մլրդ. 314 մլն. 600 հազար դրամ, որը նախորդ տարվա ցուցանիշի համեմատ նվազել է 4,3%-ով: Գյուղատնտեսության ոլորտին պետական բյուջեից հատկացված միջոցները (առանց պետական կառավարչական հիմնարկների պահպանման ծախսերի)  կազմել են 2 մլրդ. 973 մլն 942 հազար 500 դրամ, կատարողականը կազմել է 2 մլրդ 859 մլն 529 հազար դրամ:
Քաղաքաշինության նախարար Կարեն Շահրամանյանի տեղեկացմամբ 2014 թվականին կապիտալ ներդրումների պետական պատվերի ծավալը նախատեսված 11 մլրդ 200 մլն դրամի փոխարեն կազմել է 14 մլրդ 341 մլն դրամ` պետբյուջեից ստանալով լրացուցիչ ֆինանսավորում:
Արտադրական ենթակառուցվածքների նախարար Հակոբ Ղահրամանյանի հաղորդմամբ ՀՆԱ-ում ենթակառուցվածքների նախարարության մասը կազմում է 16-17%: Պետբյուջեից նախատեսվել է 240 մլն դրամ, որն ամբողջությամբ ֆինանսավորվել է:
ԿԱ անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի նախագահի պաշտոնակատար Մաքսիմ Ալեքսանյանի հաղորդմամբ պետբյուջեով նախատեսվել է 308 մլն 293 հազար դրամի հատկացում: Այդ միջոցներից իրականացվել է 11 ծրագիր` 279 մլն 581 հազար դրամի չափով:
Շրջակա միջավայրի և բնական ռեսուրսների վարչության պետի տեղակալ Արմեն Ավագյանի տեղեկացմամբ ոլորտի բյուջետային ծախսերին ուղղված ընդհանուր պլանավորված գումարը կազմել է 550 մլն դրամ, փաստացի կատարողականը`  515 մլն 917 հազ. դրամ:
Հանրային ծառայությունները և տնտեսական մրցակցությունը կարգավորող պետական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Միքայել Վիրաբյանի հաղորդմամբ հանձնաժողովի տարեկան հաստատված պլանը կազմել է շուրջ 106 մլն դրամ, իսկ տարեկան ճշտված պլանով՝ 125.5 մլն դրամ:
ԿԱ  քաղաքացիական ավիացիայի վարչության պետ Դմիտրի Աթբաշյանի ներկայացրած տվյալներով՝ 2014 թվականի նախատեսված ծախսերը կազմել են 303 մլն դրամ, որի փաստացի կատարողականը կազմել է 83 %-ը:
Ներդրումային հիմնադրամի գործադիր տնօրենի տեղակալ Մհեր Մխիթարյանի ներկայացմամբ պետական բյուջեից հատկացվել է 2 մլրդ 500 հազար ՀՀ դրամ:
Գյուղի ու գյուղատնտեսության աջակցության հիմնադրամի նախագահ Աշոտ Բախշիյանի հաղորդմամբ ֆինանսավորումն իրականացվել է երեք ուղղություններով. «Աջակցություն գյուղի և գյուղատնտեսության աջակցության հիմնադրամին» ծրագրի գումարը կազմել է 820.0 մլն դրամ, «Սերմերի, պարարտանյութերի,  դիզվառելիքի սուբսիդավորում» ծրագրին հատկացվել է 350 մլն դրամ, «Ենթաշրջանային զարգացում» ծրագիրը նախատեսված 85.9 մլն դրամի փոխարեն ֆինանսավորվել է 72. 4%-ով: Կատարողականը կազմել է 100%:
Այնուհետեւ զեկուցողները լրացուցիչ պարզաբանումներ են տվել առանձին ոլորտների հետ կապված պատգամավորների բարձրացրած հարցերին:

Совместное заседание постоянных комиссий НС НКР по вопросам производства и производственных инфраструктур и по финансово-бюджетным вопросам и вопросам экономического управления
03 июня 2015
4 июня состоялось совместное заседание постоянных комиссий НС НКР по вопросам производства и производственных инфраструктур и по финансово-бюджетным вопросам и вопросам экономического управления, которое вели председатели соответствующих комиссий Арпат Аванесян и Руслан Исраелян.
В повестку заседания было включено рассмотрение  годового отчета Министерства сельского хозяйства НКР, министерства градостроительства, министерства производственных инфраструктур, Государственного комитета кадастра недвижимости, Управления окружающей среды и природных ресурсов, Управления гражданской авиации, Государственной комиссии по регулированию общественных услуг и экономической конкуренции, Арцахского инвестиционного фонда, Фонда содействия селу и сельскому хозяйству об исполнении государственного бюджета за 2014 год.
Как отметил в ходе заседания министр сельского хозяйства Андраник Хачатрян, валовая продукция сельского хозяйства за отчетный период составила 57 млрд. 314 млн. 600 тыс. драмов, что на 4,3 % меньше прошлогоднего показателя. Из госбюджета министерству было выделено 2 млрд. 973 млн. 942 тыс. 500 драмов, фактическое исполнение составило 2 млрд. 859 млн. 529 тыс. драмов.
По сообщению министра градостроительства Карена Шахраманяна, в 2014 году объем государственных заказов капитальных инвестиций вместо предусмотренных 11 млрд. 200 млн. драмов составил 14 млрд. 341 млн. драмов. Из госбюджета потребовалось дополнительное финансирование.
Министр производственных инфраструктур Акоп Каграманян в свою очередь сообщил, что доля министерства инфраструктур в ВВП составляет 16-17%. Из госбюджета было предусмотрено выделить 240 млн. драмов, фактическое финансирование составило 100%
И. о. председателя Государственного комитета кадастра недвижимости Максим Алексанян отметил, что из  госбюджета было предусмотрено выделить 308 млн. 293 тыс. драмов. На эти средства было реализовано 11 программ на сумму 279 млн. 581 тыс. драмов.
Как сообщил заместитель начальника Управления окружающей среды и природных ресурсов Армен Авагян, общая сумма бюджетных расходов, выделенных на развитие сферы, составила 550 млн драмов,  фактическое исполнение составило 515 млн. 917 тыс. драмов.
По сообщению заместителя председателя Государственной комиссии по регулированию общественных услуг и экономической конкуренции Микаела Вирабяна, утвержденный годовой план комиссии составил около 106 млн. драмов, а по уточненному годовому плану  –  125,5 млн. драмов.
Начальник управления гражданской авиации Дмитрий Атбашьян отметил, что расходы, предусмотренные на 2014 год, составили 303 млн. драмов, фактическое исполнение составило 83 %.
По словам заместителя директора Арцахского инвестиционного фонда Мгера Мхитаряна, из госбюджета было выделено 2 млрд. 500 тыс. драмов.
Председатель Фонда содействия селу и сельскому хозяйству Ашот Бахшиян сообщил, что финансирование осуществлялось по трем направлениям: сумма финансирования программы "Содействие фонду содействия селу и сельскому хозяйству" составила 820,0 млн. драмов, на программу "Субсидирование семян, удобрений и дизтоплива" было выделено 350 млн. драмов, программа "Развитие подрайонов" вместо предусмотренных 85,9 млн драмов была финансирована на 72,4%. Фактическое исполнение составило 100 %.