ԼՂՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի եւ ֆինանսաբյուջետային ու տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստ
02 հունիսի 2015
Հունիսի 3-ին տեղի է ունեցել ԼՂՀ  Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի եւ ֆինանսաբյուջետային ու տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը, որը վարում էին համապատասխան հանձնաժողովների նախագահներ Արմեն Սարգսյանը եւ Ռուսլան Իսրայելյանը:
Նիստի օրակարգում ԼՂՀ կրթության եւ գիտության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարությունների, ԿԱ սպորտի պետական կոմիտեի 2014 թվականի պետական բյուջեի կատարողականի տարեկան հաշվետվության քննարկումներն էին։
ԿԳ նախարար Սլավա Ասրյանի հաղորդմամբ գերատեսչությանը հատկացված գումարը կազմել է 12 մլրդ 432 մլն 151.7 հազ. դրամ,  կատարողականը` 12 մլրդ 931 մլն 749 հազ. դրամ կամ 96 %:
ԼՂՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարար Նարինե Աղաբալյանի տեղեկացմամբ պետական բյուջեով հաստատված պլանը կազմել է 973.754 հազար դրամ, ճշտված պլանը` 1 մլն 94 հազար դրամ, կատարողականը՝  1 մլրդ 75 մլն 963 հազար դրամ կամ 98.3%:
ԼՂՀ ԿԱ սպորտի պետական կոմիտեի նախագահ Ռազմիկ Հովսեփյանի հաղորդմամբ  2014 թ. ճշտված պլանով կոմիտեին հատկացված 523 մլն 449 հազ. դրամի դիմաց ծախսերը կազմել են 504 մլն  105 հազար դրամ կամ 96.4%:
Այնուհետեւ զեկուցողները լրացուցիչ պարզաբանումներ են տվել առանձին ոլորտների հետ կապված պատգամավորների բարձրացրած հարցերին:
Համատեղ նիստին ներկա էին ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, փոխնախագահ Վահրամ Բալայանը, ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի փոխնախարար Նվեր Բաղդասարյանը:

3 июня состоялось совместное заседание постоянных комиссий НС НКР по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта и по финансово-бюджетным вопросам и вопросам экономического управления, которое вели председатели соответствующих комиссий Армен Саркисян и Руслан Исраелян.
В повестку дня заседания было включено рассмотрение годового отчета Министерства культуры и по делам молодежи, Министерства образования и науки и Государственного комитета спорта НКР об исполнении государственного бюджета за 2014 год.
Как отметил в ходе заседания министр образования и науки НКР Слава Асрян, из 12 млрд. 432 млн. 151,7 тыс. драмов, выделенных ведомству, фактическое исполнение составило 12 млрд. 931 млн. 749 тыс. драмов или 96%.
По сообщению министра культуры и по делам молодежи НКР Нарине Агабалян, утвержденный по государственному бюджету план составил 973.754 тыс. драмов, уточненный план составил 1 млн. 947 тыс. драмов, фактическое исполнение – 1 млрд. 75 млн. 963 тыс. драмов или 98,3%.
Председатель Государственного комитета спорта НКР Размик Овсепян в свою очередь сообщил, что по уточненному плану из 523 млн. 449 тыс. драмов, выделенных ведомству, расходы составили 504 млн. 105 тыс. драмов или 96,4%.
На совместном заседании присутствовали председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян, вице-спикер Ваграм Балаян, заместитель министра финансов и экономики Нвер Багдасарян.