Հունիսի 1-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովում պաշտոնապես ներկայացվեց 2014 թվականի պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությունը:
Նիստը վարում էր խորհրդարանի գլխադասային՝ ֆինանսաբյուջետային եւ տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուսլան Իսրայելյանը։
Օրենսդիր-գործադիր քննարկմանը ներկա էին ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը, ԱԺ փոխնախագահ Վահրամ Բալայանը, մշտական հանձնաժողովների ու պատգամավորական խմբակցությունների անդամներ, նախարարներ ու գերատեսչությունների ղեկավարներ:
Կառավարության լիազորմամբ բյուջեի կատարողականի վերաբերյալ ամփոփ հաղորդմամբ հանդես եկավ ԼՂՀ ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի նախարար Սպարտակ Թեւոսյանը: Գործադիրի լիազորի ներկայացմամբ` հաշվետու տարում տնտեսական աճը կազմել է 8.9 տոկոս, անվանական արտահայտությամբ համախառն ներքին արդյունքը (ՀՆԱ)՝ 188.8 մլրդ ՀՀ դրամ: Մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն կազմել է 1.268.1 հազ դրամ` նախորդ տարվա 1137.9 հազ. դրամի դիմաց: Պետական բյուջեի սեփական եկամուտները կազմել են 31485369.5 հազ. դրամ կամ տարվա ծրագրով նախատեսված մուտքերի մակարդակի 92.7 տոկոսը: Պետբյուջեի միջոցների հաշվին իրականացվել են 78126479.6 հազ. դրամի ծախսեր` կազմելով նախատեսված ծրագրի 96.1 տոկոսը:
Նախորդ տարվա բյուջեի կատարողականի առանձին դրույթների վերաբերյալ պատգամավորների բարձրացրած հարցերին վարչապետն ու ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի նախարարը տվեցին լրացուցիչ պարզաբանումներ:
Նիստի ավարտին հայտարարվեց, որ 2014 թվականի պետական բյուջեի կատարողականի քննարկումները կշարունակվեն խորհրդարանի մշտական հանձնաժողովներում եւ պատգամավորական խմբակցություններում` համաձայն հաստատված ժամանակացույցի։

1 июня в Национальном собрании Нагорно-Карабахской Республики официально был представлен годовой отчет об исполнении государственного бюджета за 2014 год.
Заседание вел председатель постоянной комиссии НС НКР по финансово-бюджетным вопросам и вопросам экономического управления Руслан Исраелян.
На обсуждениях между парламентом и правительством присутствовали председатель НС НКР Ашот Гулян, премьер-министр Араик Арутюнян, вице-спикер НС Ваграм Балаян, члены постоянных комиссий и депутатских фракций, министры, главы ведомств.
В ходе заседания с итоговым докладом об исполнении бюджета выступил министр финансов и экономики НКР Спартак Тевосян. По словам главы ведомства, за отчетный год экономический рост составил 8,9 %, а ВВП в номинальном выражении составил 188.8 млрд драмов. ВВП на душу населения составил 1.268,1 тыс. драмов, против 1.137,9 тыс. драмов 2013 года. Собственные доходы государственного бюджета составили 31485369.5 тыс. драмов или 92,7% уровня поступлений, предусмотренных годовой программой. За счет средств госбюджета были осуществлены расходы на сумму 78126479.6 тыс. драмов (96,1% от предусмотренной программы).
Премьер-министр и министр финансов и экономики НКР ответили на дополнительные вопросы депутатов касательно некоторых положений бюджета предыдущего года.
По окончании заседания было объявлено, что обсуждения отчета о исполнении госбюджета 2014 года продолжатся в постоянных комиссиях и депутатских фракциях парламента в соответствии с утвержденным графиком.