Հունիսի 1-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովում պաշտոնապես ներկայացվեց 2014 թվականի պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությունը:
Նիստը վարում էր խորհրդարանի գլխադասային՝ ֆինանսաբյուջետային եւ տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուսլան Իսրայելյանը։
Օրենսդիր-գործադիր քննարկմանը ներկա էին ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը, ԱԺ փոխնախագահ Վահրամ Բալայանը, մշտական հանձնաժողովների ու պատգամավորական խմբակցությունների անդամներ, նախարարներ ու գերատեսչությունների ղեկավարներ:
Կառավարության լիազորմամբ բյուջեի կատարողականի վերաբերյալ ամփոփ հաղորդմամբ հանդես եկավ ԼՂՀ ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի նախարար Սպարտակ Թեւոսյանը: Գործադիրի լիազորի ներկայացմամբ` հաշվետու տարում տնտեսական աճը կազմել է 8.9 տոկոս, անվանական արտահայտությամբ համախառն ներքին արդյունքը (ՀՆԱ)՝ 188.8 մլրդ ՀՀ դրամ: Մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն կազմել է 1.268.1 հազ դրամ` նախորդ տարվա 1137.9 հազ. դրամի դիմաց: Պետական բյուջեի սեփական եկամուտները կազմել են 31485369.5 հազ. դրամ կամ տարվա ծրագրով նախատեսված մուտքերի մակարդակի 92.7 տոկոսը: Պետբյուջեի միջոցների հաշվին իրականացվել են 78126479.6 հազ. դրամի ծախսեր` կազմելով նախատեսված ծրագրի 96.1 տոկոսը:
Նախորդ տարվա բյուջեի կատարողականի առանձին դրույթների վերաբերյալ պատգամավորների բարձրացրած հարցերին վարչապետն ու ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի նախարարը տվեցին լրացուցիչ պարզաբանումներ:
Նիստի ավարտին հայտարարվեց, որ 2014 թվականի պետական բյուջեի կատարողականի քննարկումները կշարունակվեն խորհրդարանի մշտական հանձնաժողովներում եւ պատգամավորական խմբակցություններում` համաձայն հաստատված ժամանակացույցի։

June 1, annual report on the execution of the 2014 state budget was officially presented to the Nagorno Karabakh Republic National Assembly.
The meeting was conducted by the Chairman of the Standing Committee on Financial-Budgetary and Economic Management Ruslan Israelyan.
Chairman of the NKR NA, Ashot Ghoulyan, Prime-Minister Araik Haroutyunyan, Deputy Chairman of the NA Vahram Balayan, members of the Standing Committees and factions, ministers, heads of the departments participated in the discussions between the Parliament and the Government.
During the meeting final report on the budget performance was made by the NKR Minister of Finance and Economy Spartak Tevosyan. According to the Minister, in the reporting year economic growth was 8.9% in nominal terms the GDP amounted to 188.8 billion drams. The state budget own incomes amounted to 31485369.5 thousand drams or 92.7% of the level of income provided by the annual program. The amount of 78126479.6 thousand AMD (96.1% of the program) were implemented from the state budget.
Prime-Minister and Minister of Finance and Economy answered additional questions of the parliamentarians concerning certain provisions of the previous year budget.
In conclusion of the meeting it was announced that discussions of the report on the 2014 budget execution in will be continued in the Parliament standing committees and deputy factions in accordance with the approved schedule.