Մայիսի 26-ին Արցախի Հանրապետության խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը Ստեփանակերտի Ստեփան Շահումյանի անվան հանրապետական մարզադաշտում մասնակցել է «Ազգային ժողովի գավաթի» հերթական խաղարկության մրցումների եզրափակիչ փուլի բացման արարողությանը: Միջոցառմանը ներկա էին ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Սարգսյանը, պատգամավորներ, ԼՂՀ կրթության եւ գիտության նախարար Սլավա Ասրյանը, կրթության եւ սպորտի գործիչներ:
«Ազգային ժողովի գավաթի» խաղարկության մրցումների եզրափակիչ փուլին մասնակցում է 8 թիմ` Ստեփանակերտի քաղաքային եւ շրջանային փուլերում թեթեւ աթլետիկա մարզաձեւից լավագույն արդյունքներ ցուցաբերած 3-6-րդ դասարանների աշակերտները:
Ողջունելով ու բարեմաղթանքի խոսքեր ուղղելով դպրոցական մարզիկներին` ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը նշել է, որ արդեն 12-րդ անգամ անցկացվող «Ազգային ժողովի գավաթի» ամենամյա խաղարկությունը եւս մի առիթ ու հնարավորություն է ուշադրություն բեւեռելու մատաղ սերնդին, նրա ֆիզիկական դաստիարակությանն ու կամային հատկանիշների ձեւավորմանը:
ԼՂՀ ԱԺ գավաթի խաղարկությունը կտեւի երկու օր: Հաղթող թիմը իրավունք կստանա մասնակցելու ՀՀ ԱԺ գավաթի խաղարկությանը:

26 мая председатель парламента Нагорно-Карабахской Республики Ашот Гулян на степанакертском Республиканском стадионе имени Степана Шаумяна принял участие в церемонии открытия заключительного этапа очередного розыгрыша "Кубка Национального собрания НКР".
На мероприятии присутствовали председатель постоянной комиссии НС НКР по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта Армен Саркисян, министр образования и науки НКР Слава Асрян, депутаты, деятели спорта и образования.
В заключительном этапе соревнований принимают участие 8 команд – учащиеся 3-6 классов, показавшие лучшие результаты по легкой атлетике на городском и районном этапах.
Приветствуя школьников, председатель НС Ашот Гулян отметил, что ежегодный розыгрыш "Кубка Национального собрания НКР", который проводится уже в 12-й раз, – еще один повод обратить внимание на физическое воспитание и формирование волевых качеств подрастающего поколения.
Розыгрыш кубка НС НКР продлится два дня. Команда, одержавшая победу, получит право участия в розыгрыше кубка НС Армении.