Մայիսի 21-ին տեղի է ունեցել Արցախի Հանրապետության նորընտիր Ազգային ժողովի առաջին նստաշրջանի անդրանիկ նիստը, որը վարում էր տարիքով ավագ պատգամավոր Արպատ Ավանեսյանը:
6-րդ գումարման նստաշրջանի բացմանը մասնակցում էին ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանը, Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգեւ Արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը, կառավարության անդամներ, պաշտոնատար այլ անձինք:
Ողջույնի խոսքով հանդես է եկել հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը: Երկրի նախագահը նշել է, որ ժողովրդավարական սկզբունքներին համահունչ անցկացված մայիսի 3-ի խորհրդարանական ընտրությունները կարեւոր հիմք են նորընտիր Ազգային ժողովի արդյունավետ աշխատանքի համար, որը որպես մշտական հիմունքներով գործող խորհրդարան պատասխանատվության բարձր աստիճան է պահանջելու յուրաքանչյուր պատգամավորից:
Նորընտիր Ազգային ժողովին օրհնանքի իր խոսքն է ուղղել Արցախի թեմակալ առաջնորդ Պարգեւ սրբազանը:
Այնուհետեւ, համաձայն ԱԺ կանոնակարգի պահանջի, տեղի է ունեցել պատգամավորների երդման արարողությունը, որից հետո հրապարակվել է 6-րդ գումարման Ազգային ժողովի պատգամավորական կազմը:
Նստաշրջանի օրակարգային առաջին հարցը ժամանակավոր հաշվիչ հանձնաժողովի ընտրությունն էր: Հանձնաժողովի կազմում ընտրվեցին պատգամավորներ Ռամելա Դադայանը (նախագահ), Լյուդմիլա Բարսեղյանը եւ Գագիկ Բաղունցը:
Ապա, ըստ սահմանված օրենսդրական նորմի, գաղտնի քվեարկությամբ անցկացվեցին խորհրդարանի ղեկավար մարմինների ընտրությունները:
Ձայների 28 կողմ եւ 5 դեմ հարաբերակցությամբ 6-րդ գումարման Ազգային ժողովի նախագահ է վերընտրվել Արցախի ժողովրդավարական կուսակցության ղեկավար, նախորդ երկու գումարումների խորհրդարանի նախագահ, պատգամավոր Աշոտ Ղուլյանը (առաջարկության հեղինակ` «Ազատ հայրենիք» կուսակցությունից մեծամասնական ընտրակարգով ընտրված պատգամավոր Արթուր Թովմասյան):
Համաձայն կանոնակարգային պահանջի` նստաշրջանի աշխատանքն այնուհետ վարում էր Ազգային ժողովի ընտրյալ նախագահը:
Խորհրդարանի փոխնախագահի պաշտոնում ձայների 30 կողմ եւ 2 դեմ հարաբերակցությամբ ընտրվել է Հայ Հեղափոխական Դաշնակցություն կուսակցությունից մեծամասնական ընտրակարգով ընտրված պատգամավոր Վահրամ Բալայանը (առաջարկության հեղինակ` «Ազատ հայրենիք» կուսակցությունից մեծամասնական ընտրակարգով ընտրված պատգամավոր Սերգեյ Հարությունյան):
Փակ քվեարկության արդյունքներով մշտական հանձնաժողովների նախագահներ են ընտրվել պատգամավորներ Արզիկ Մխիթարյանը (արտաքին հարաբերությունների), Արպատ Ավանեսյանը (արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի), Ժաննա Գալստյանը (պաշտպանության, անվտանգության եւ օրինապահպանության հարցերի), Հովիկ Ջիվանյանը (պետական-իրավական հարցերի), Արամ Գրիգորյանը (սոցիալական եւ առողջապահության հարցերի), Ռուսլան Իսրայելյանը (ֆինանսաբյուջետային եւ տնտեսական կառավարման հարցերի) եւ Արմեն Սարգսյանը (գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի):
Անդրանիկ նիստի ավարտին Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը հայտարարել է, որ համաձայն ԱԺ կանոնակարգի` նստաշրջանի աշխատանքները կշարունակվեն քսան օր անց` հունիսի 10-ին: Օրակարգում է լինելու ԼՂՀ կառավարության գործունեության ծրագրին հավանություն տալու հարցը:

21 мая состоялось первое заседание первой сессии новоизбранного Национального собрания Нагорно-Карабахской Республики, которое вел старший по возрасту депутат Арпат Аванесян.
В открытии сессии 6-го созыва приняли участие президент НКР Бако Саакян, глава арцахской епархии Армянской Апостольской церкви, архиепископ Паргев Мартиросян, премьер-министр Араик Арутюнян, члены правительства, другие должностные лица.
В ходе заседания с приветственным словом выступил президент НКР Бако Саакян, отметив, что выборы, проведенные 3 мая в духе свободной конкуренции и демократических ценностей, являются важной основой для эффективной работы новоизбранного парламента. По словам главы государства, профессиональный парламент, действующий на постоянной основе, потребует высокой степени ответственности от каждого депутата.
Свое благословение Национальному собранию направил глава арцахской епархии Армянской Апостольской церкви, архиепископ Паргев Мартиросян. Затем, согласно регламенту, состоялась церемония принятия присяги депутатов, после чего был оглашен состав депутатов Национального собрания 6-го созыва.
Первым вопросом повестки сессии было избрание временной счетной комиссии. В состав комиссии были выбраны Рамела Дадаян (председатель), Людмила Барсегян и Гагик Багунц. Затем, согласно установленной законодательной норме, в ходе тайного голосования был избран новый состав руководящих органов парламента.
Соотношением голосов 28 – "за" и 5 –"против" председателем Национального собрания 6-го созыва был переизбран лидер Демократической партии Арцаха, председатель парламента двух предыдущих созывов, депутат Ашот Гулян (с соответствующим предложением выступил избранный по мажоритарной системе депутат от партии "Свободная родина" Артур Товмасян).
Согласно регламенту, сессию затем вел избранный председатель Национального собрания.
Соотношением голосов 30 – "за" и 2 –"против" заместителем председателя Национального собрания был избран избранный по мажоритарной системе депутат от партии "Армянская революционная федерация Дашнакцутюн" Ваграм Балаян (с соответствующим предложением выступил избранный по мажоритарной системе депутат от партии "Свободная родина" Сергей Арутюнян).
По итогам закрытого голосования председателями постоянных комиссий были избраны депутаты Арзик Мхитарян (комиссия по внешним сношениям), Арпат Аванесян (комиссия по вопросам производства и производственных инфраструктур), Жанна Галстян (комиссия по вопросам обороны, безопасности и правопорядка), Овик Дживанян (комиссия по государственно-правовым вопросам), Арам Григорян (комиссия по здравоохранению и социальным вопросам), Руслан Исраелян (комиссия по финансово-бюджетным и вопросам экономического управления) Армен Саркисян (комиссия по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта).
По окончании первого заседания председатель Национального собрания Ашот Гулян заявил, что согласно регламенту НС, сессия продолжит работу спустя двадцать дней – 10 июня. В повестку дня будет внесен вопрос одобрения программы деятельности правительства НКР.