Մայիսի 21-ին տեղի է ունեցել Արցախի Հանրապետության նորընտիր Ազգային ժողովի առաջին նստաշրջանի անդրանիկ նիստը, որը վարում էր տարիքով ավագ պատգամավոր Արպատ Ավանեսյանը:
6-րդ գումարման նստաշրջանի բացմանը մասնակցում էին ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանը, Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգեւ Արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը, կառավարության անդամներ, պաշտոնատար այլ անձինք:
Ողջույնի խոսքով հանդես է եկել հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը: Երկրի նախագահը նշել է, որ ժողովրդավարական սկզբունքներին համահունչ անցկացված մայիսի 3-ի խորհրդարանական ընտրությունները կարեւոր հիմք են նորընտիր Ազգային ժողովի արդյունավետ աշխատանքի համար, որը որպես մշտական հիմունքներով գործող խորհրդարան պատասխանատվության բարձր աստիճան է պահանջելու յուրաքանչյուր պատգամավորից:
Նորընտիր Ազգային ժողովին օրհնանքի իր խոսքն է ուղղել Արցախի թեմակալ առաջնորդ Պարգեւ սրբազանը:
Այնուհետեւ, համաձայն ԱԺ կանոնակարգի պահանջի, տեղի է ունեցել պատգամավորների երդման արարողությունը, որից հետո հրապարակվել է 6-րդ գումարման Ազգային ժողովի պատգամավորական կազմը:
Նստաշրջանի օրակարգային առաջին հարցը ժամանակավոր հաշվիչ հանձնաժողովի ընտրությունն էր: Հանձնաժողովի կազմում ընտրվեցին պատգամավորներ Ռամելա Դադայանը (նախագահ), Լյուդմիլա Բարսեղյանը եւ Գագիկ Բաղունցը:
Ապա, ըստ սահմանված օրենսդրական նորմի, գաղտնի քվեարկությամբ անցկացվեցին խորհրդարանի ղեկավար մարմինների ընտրությունները:
Ձայների 28 կողմ եւ 5 դեմ հարաբերակցությամբ 6-րդ գումարման Ազգային ժողովի նախագահ է վերընտրվել Արցախի ժողովրդավարական կուսակցության ղեկավար, նախորդ երկու գումարումների խորհրդարանի նախագահ, պատգամավոր Աշոտ Ղուլյանը (առաջարկության հեղինակ` «Ազատ հայրենիք» կուսակցությունից մեծամասնական ընտրակարգով ընտրված պատգամավոր Արթուր Թովմասյան):
Համաձայն կանոնակարգային պահանջի` նստաշրջանի աշխատանքն այնուհետ վարում էր Ազգային ժողովի ընտրյալ նախագահը:
Խորհրդարանի փոխնախագահի պաշտոնում ձայների 30 կողմ եւ 2 դեմ հարաբերակցությամբ ընտրվել է Հայ Հեղափոխական Դաշնակցություն կուսակցությունից մեծամասնական ընտրակարգով ընտրված պատգամավոր Վահրամ Բալայանը (առաջարկության հեղինակ` «Ազատ հայրենիք» կուսակցությունից մեծամասնական ընտրակարգով ընտրված պատգամավոր Սերգեյ Հարությունյան):
Փակ քվեարկության արդյունքներով մշտական հանձնաժողովների նախագահներ են ընտրվել պատգամավորներ Արզիկ Մխիթարյանը (արտաքին հարաբերությունների), Արպատ Ավանեսյանը (արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի), Ժաննա Գալստյանը (պաշտպանության, անվտանգության եւ օրինապահպանության հարցերի), Հովիկ Ջիվանյանը (պետական-իրավական հարցերի), Արամ Գրիգորյանը (սոցիալական եւ առողջապահության հարցերի), Ռուսլան Իսրայելյանը (ֆինանսաբյուջետային եւ տնտեսական կառավարման հարցերի) եւ Արմեն Սարգսյանը (գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի):
Անդրանիկ նիստի ավարտին Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը հայտարարել է, որ համաձայն ԱԺ կանոնակարգի` նստաշրջանի աշխատանքները կշարունակվեն քսան օր անց` հունիսի 10-ին: Օրակարգում է լինելու ԼՂՀ կառավարության գործունեության ծրագրին հավանություն տալու հարցը:

First Meeting of the NKR Newly Elected National Assembly
May 25, 2015 the first meeting of the newly elected National Assembly conducted by the senior in age of the parliamentarians, Arpat Avanessyan, took place. The NKR President Bako Sahakyan, the Primate of the Diocese of Artsakh of the Armenian Apostolic Church His Beatitude Archbishop Pargev Martirosyan, Prime Minister Araik Harutunyan, government members, other officials.
During the meeting welcoming speech was made by the NKR President Bako Sahakyan who noted that May 3 the elections held in a spirit of free competition and democratic values are an important basis for the effective operation of the newly elected parliament. According to the President, a professional parliament, acting on a permanent basis will require a high degree of responsibility of each deputy. His blessing to the National Assembly sent the head of the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church Archbishop Pargev Martirosyan. Then, according to the regulations, the ceremony of taking the oath of Deputies, which was announced after the composition of the National Assembly of the 6th convocation.
The first issue on the agenda was the election of a temporary session of the counting commission. The following people have been elected members of the commission: Ramela Dadayan (Chairwoman), Lyudmila Barsegyan and Gagik Baghunts.
Afterwards, according to the established legislative norms, in a secret ballot new governing body of the Parliament was elected. With a ratio of 28 votes - "for" and 5 - "against" the chairman of the National Assembly of the 6th convocation was reelected leader of the Democratic Party of Artsakh, chairman of the parliament of two previous convocations, MP Ashot Ghoulyan (a proposal was made by Artur Tovmasyan the deputy representing the "Free Motherland" party, elected by the majoritarian system).
According to the regulations the session was further conducted by the elected chairman of the National Assembly.
With the ratio of 30 votes - "for" and 2 - "against" Vahram Balayan - deputy from the party "ARF - Dashnaktsutsyun" (with a corresponding proposal made by Sergey Harutyunyan deputy from the party "Free Motherland” elected by the majoritarian system) was elected Deputy Chairman of the National Assembly.
As a result of secret ballot, the following deputies were elected Chairmen of the Standing committees: Arzik Mhitaryan (Standing Committee on Foreign Relations }, Arpat Avanesyan (Standing Committee on Production and Industrial Infrastructure), Jhanna Galstyan (Standing Committee on Defense, National Security and Enforcement of Law ), Hovik Jhivanyan (Standing Committee on State and Legal Affairs ), Aram Grigoryan (Standing Committee on Social and Health Care Affairs), Rouslan Israyelyan (Standing Committee on Financial-Budgetary and Economic Management), Armen Sargsyan (Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport).
Summarizing the first meeting Chairman of the National Assembly Ashot Ghoulyan declared that according to the NA regulations, the session will continue its work after twenty days - June 10. The approval of the issues of the NKR Government activities program will be included in the agenda.