Մայիսի 19-ին տեղի է ունեցել Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանի՝ 5-րդ գումարման խորհրդարանի գործունեության ամփոփիչ մամուլի ասուլիսը։
Իր խոսքում Աշոտ Ղուլյանը ներկայացրել է օրենսդիր մարմնի՝ 2010-2015 թվականների կատարած աշխատանքները։ Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարել օրինաստեղծ, քաղաքական եւ Սահմանադրությամբ խորհրդարանին վերապահված այլ գործառույթներին։
Ազգային ժողովի նախագահը նշել է, որ 5-րդ գումարման ողջ ընթացքում խորհրդարանն ընդունել է 440 օրենք։ Անցած 11 նստաշրջանում, ընդհանուր առմամբ, գումարվել է 51 լիագումար եւ 5 արտահերթ նիստ։ Պատգամավորների մասնակցությունը լիագումար նիստերին եղել է բավարար: Օրենսդրական նախաձեռնությունների ընդհանուր թիվը կազմել է 493, որից 4-ը` հանրապետության նախագահինն է, 17-ը` պատգամավորներինը, 472-ը` կառավարությանը:
Խորհրդարանի նախագահը պատշաճ է գնահատել 5-րդ գումարման ընթացքում օրենսդիր-գործադիր համագործակցությունը` ընդգծելով, որ Ազգային ժողով մուտք գործած ու շրջանառության դրված բոլոր օրինագծերը եւ տարաբնույթ այլ փաստաթղթեր քննության են առնվել գործադիր իշխանության լիազոր ներկայացուցիչների ակտիվ մասնակցությամբ՝ փոխըմբռնման մթնոլորտում։
Ազգային ժողովն իրականացրել է նաեւ Սահմանադրությամբ իրեն վերապահված այլ գործառույթներ եւս, ինչպիսիք են` ԼՂՀ վարչապետի նշանակումը խորհրդարանի համաձայնությամբ, մարդու իրավունքների պաշտպանի ընտրությունը, գերագույն դատարանի նախագահի նշանակումը, գլխավոր դատախազի նշանակումը, վերահսկիչ պալատի նախագահի նշանակումը, գերագույն դատարանի դատավորների նշանակումը, Ազգային ժողովից արդարադատության խորհրդի երկու իրավաբան անդամի նշանակումը:
Խորհրդարանի քաղաքական գործունեության համատեքստում իրականացվել են ամբողջ շարք միջոցառումներ, այդ թվում՝ մշտական հանձնաժողովների առանձին, ընդլայնված կամ համատեղ նիստեր, խորհրդարանական լսումներ, գիտաժողովներ եւ այլն, ընդունվել են Ազգային ժողովի եւ պատգամավորական խմբակցությունների հայտարարություններ։ Այդ քննարկումներում հաջողվել է ապահովել արտախորհրդարանական կուսակցությունների, տարբեր հասարակական կազմակերպությունների մասնակցությունը:
Անդրադառնալով միջխորհրդարանական կապերին` Աշոտ Ղուլյանը բարձր է գնահատել Արցախ-Հայաստան միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի աշխատանքները: Գումարվել է հանձնաժողովի 6 նիստ` Ստեփանակերտում եւ Երևանում, ընդ որում՝ շարունակվել է գործադիր իշխանությունների ներկայացուցիչների ներգրավումը խորհրդարանական քննարկումներին։
Արցախի Ազգային ժողովը համագործակցության կայուն կապեր է պահպանել նաեւ հետխորհրդային տարածքի մյուս նորանկախ պետությունների՝ Աբխազիայի, Հարավային Օսիայի եւ Մերձդնեստրի Մոլդովական հանրապետությունների խորհրդարանների հետ։
Միաժամանակ, շարունակական աշխատանք է տարվել համագործակցության կապերն ընդլայնելու ուղղությամբ: Մասնավորապես, վերջին հինգ տարում փոխադարձ այցերի ու տարբեր ձևաչափերով կազմակերպված պաշտոնական եւ ոչ պաշտոնական հանդիպումների միջոցով նման կապեր են ստեղծվել ՌԴ-ի, Ֆրանսիայի, ԱՄՆ-ի, Մեծ Բրիտանիայի, Գերմանիայի, Լյուքսեմբուրգի, Բելգիայի, Լեհաստանի, Ավստրիայի, Սլովակիայի, Շվեյցարիայի, Հունաստանի, Կիպրոսի, Դանիայի, Կանադայի, Ավստրալիայի, Ուրուգվայի, ինչպես նաեւ՝ Եվրախորհրդարանի, ԵԱՀԿ Մինսկի համանախագահության, ԱՄՆ եւ Իսպանիայի նահանգային խորհրդարանների, այլ երկրների ու միջազգային կառույցների հետ։
ԱԺ նախագահը 5-րդ գումարման խորհրդարանի լուրջ ձեռքբերումներից է համարել այլ երկրների խորհրդարանների հետ բարեկամական հարաբերությունների ինստիտուցիոնալացումը: Դրանց թվում են` 2013թ. փետրվարի 26-ին Լիտվայի Սեյմասի մի խումբ պատգամավորների հայտարարությունը Լիտվայի Հանրապետության Սեյմասում Արցախի Հանրապետության հետ Բարեկամության խումբ ստեղծելու որոշման մասին: Նույն թվականի մարտի 20-ին ԼՂՀ Ազգային ժողովում ստեղծվել է Լիտվայի Հանրապետության հետ` Արցախ-Լիտվա Բարեկամության խումբը: Արցախ-Ֆրանսիա բարեկամության շրջանակի ստեղծումը 2013թ. մարտի 19-ին ամրապնդել է խորհրդարանական կապերի մեջ նոր միտումների ճիշտ ուղղվածությունը: 2014թ. հոկտեմբերի 16-ին հայտարարվել է Եվրախորհրդարանում ԼՂ խումբ ստեղծելու մասին:
Աշոտ Ղուլյանը նշել է, որ խորհրդարան-ընտրող կապը 5-րդ գումարման Ազգային ժողովում թեպետ հաջողված չէր, բայց այն նույնպես արտահայտվել է ինչպես ընդունելությունների, անձնական հանդիպումների, պատգամավորական այցերի, այնպես էլ՝ քաղաքացիների գրավոր դիմումների եւ Ազգային ժողովի կողմից դրանց ընթացքավորման տեսքով։ Մասնավորապես, խորհրդարանի ղեկավարի կողմից կատարվել է 418 քաղաքացու ընդունելություն։
Քաղաքացիներից ԱԺ նախագահին ուղղված 798 դիմումները սահմանված կարգով ընթացքավորվել են, որոնց զգալի մասը դրական լուծում է ստացել: Մի շարք նամակների պատասխաններ հետաձգվել են` կապված խորհրդարանի լիազորություններից դուրս գտնվող խնդիրների ու խնդրանքների ներկայացման դեպքերի հետ:
Ազգային ժողովի գործունեությունը նշված ժամանակամիջոցում լուսաբանվել է խորհրդարանում հավատարմագրված ԶԼՄ ներկայացուցիչների, ԼՂՀ, ՀՀ եւ Սփյուռքի տարբեր էլեկտրոնային լրատվական աղբյուրների, սոցիալական ցանցերի եւ պաշտոնական կայքի միջոցով:
Ամփոփելով անցած հինգ տարիների գործունեության հիմնական արդյունքները` ԱԺ նախագահն ընդգծել է, որ Արցախի խորհրդարանի գործունեության գլխավոր առանձնահատկությունը հաշվետու ժամանակահատվածում միջազգային պայմանագրերին ու կոնվենցիաներին միանալու գործընթացի մեկնարկն է: Գործող խորհրդարանը հետեւողական է եղել նաեւ միջխորհրդարանական կապերի խորացմանը:
Աշոտ Ղուլյանը համոզմունք է հայտնել, որ 5-րդ գումարման Ազգային ժողովի գործունեությունը լուրջ նախադրյալ կհանդիսանա Արցախում խորհրդարանական ավանդույթների հետագա զարգացման ու նորընտիր՝ 6-րդ գումարման Ազգային ժողովի մշտական հիմունքներով գործունեության համար՝ ի շահ ԼՂՀ անկախ պետականության եւ նրա քաղաքացիների սպասումների արդարացման:

19 мая состоялась пресс-конференция председателя Национального собрания Нагорно-Карабахской Республики Ашота Гуляна по итогам деятельности парламента 5-го созыва.
В своем слове Ашот Гулян представил работу законодательного органа за 2010-2015 годы. В частности, он коснулся законотворческой, политической функций парламента, а также других функций, возложенных на парламент Конституцией.
Председатель Национального собрания отметил, что парламент 5-го созыва за период своей деятельности принял 440 законов. В ходе прошедших 11 сессий в общей сложности было созвано 51 пленарное и 5 внеочередных заседаний. Участие депутатов в пленарных заседаниях было удовлетворительным.
В общей сложности поступили 493 законодательные инициативы, 4 из которых представил президент республики, 17 –депутаты, а 472 – правительство.
Руководитель парламента назвал удовлетворительным и сотрудничество между законодательным и исполнительным органами власти за указанный период, отметив, что все законопроекты и другие документы, поступившие в Национальное собрание и находящиеся в обращении, были рассмотрены при активном участии уполномоченных представителей исполнительной власти, в атмосфере взаимопонимания.
Национальное собрание выполнило и другие функции, возложенные на него Конституцией, такие как назначение премьер-министра с согласия парламента, избрание защитника прав человека, назначение председателя и судей Верховного суда, назначение генерального прокурора, председателя Контрольной палаты, назначение Национальным собранием двух юристов-членов Совета правосудия.
С точки зрения политической активности парламент провел целый ряд мероприятий, в том числе и отдельные, расширенные или совместные заседания постоянных комиссий, парламентские слушания, конференции и т.д., были приняты заявления Национального собрания и депутатских фракций. В ходе этих обсуждений удалось обеспечить участие внепарламентских партий и разных общественных организаций.
Коснувшись межпарламентских связей, Ашот Гулян высоко оценил деятельность Комиссии по межпарламентскому сотрудничеству Арцах – Армения. Было созвано 6 заседаний комиссии в Степанакерте и Ереване, продолжилось вовлечение представителей исполнительной власти в парламентские обсуждения.
Национальное собрание НКР продолжило развивать связи с другими государствами постсоветского пространства, провозгласившими независимость, – парламентами Абхазии, Южной Осетии и Приднестровской Молдавской Республики.
Вместе с тем велась систематическая работа по расширению сотрудничества. В частности, за последние пять лет благодаря взаимным визитам, официальным и неофициальным встречам в разных форматах были установлены двусторонние отношения с парламентами РФ, Франции, США, Великобритании, Люксембурга, Бельгии, Польши, Австрии, Словакии, Швейцарии, Греции, Кипра, Дании, Канады, Австралии, Уругвая, Европарламентом, сопредседателями Минской группы ОБСЕ, парламентами ряда штатов США и провинций Испании, другими странами и международными структурами.
Одним из серьезных достижений парламента 5-го созыва Ашот Гулян назвал институционализацию дружественных отношений с парламентами разных стран. К этому числу можно отнести принятое группой депутатов Сейма Литвы 26 февраля 2013 года заявление о решении создать в Сейме Литвы Группу дружбы с Нагорно-Карабахской Республикой.
20 марта 2013 года в Национальном собрании НКР была создана Группа дружбы Арцах-Литва. Создание Круга дружбы Арцах-Франция 19 марта 2013 года укрепило правильный вектор новых тенденций в парламентских связях. 16 октября 2014 года было объявлено о создании в Европарламенте Группы Нагорного Карабаха.
Ашот Гулян подчеркнул, что хотя за период деятельности парламента 5-го созыва связи между парламентом и электоратом не были успешными, тем не менее они выражались как в виде приемов, личных встреч, депутатских визитов, так и в ходе рассмотрения письменных заявлений граждан. В частности, председатель парламента провел прием 418 граждан.
Порядка 800 заявлениям граждан, адресованным председателю НС, в установленном законодательством порядке был дан ход, причем положительное решение получило большинство обратившихся с заявлениями. Ответы на ряд писем были отложены в связи со случаями представления просьб и проблем, выходящих за пределы компетенции парламента.
За указанный период деятельность Национального собрания освещалась аккредитованными в парламенте представителями СМИ, разными электронными информационными ресурсами НКР, Армении и Диаспоры, а также в соцсетях и на официальном сайте.
Обобщая основные результаты деятельности парламента за минувшие пять лет, председатель НС подчеркнул, что главной особенностью деятельности законодательного органа НКР за отчетный период можно назвать начало процесса присоединения к международным договорам и конвенциям. Действующий парламент вел последовательную работу и в направлении углубления межпарламентских связей.
Ашот Гулян выразил уверенность в том, что деятельность Национального собрания 5-го созыва станет серьезной предпосылкой для дальнейшего развития парламентских традиций в Арцахе и работы новоизбранного НС 6-го созыва, во благо независимой государственности и исполнения заветных чаяний народа.