Մայիսի 19-ին տեղի է ունեցել Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանի՝ 5-րդ գումարման խորհրդարանի գործունեության ամփոփիչ մամուլի ասուլիսը։
Իր խոսքում Աշոտ Ղուլյանը ներկայացրել է օրենսդիր մարմնի՝ 2010-2015 թվականների կատարած աշխատանքները։ Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարել օրինաստեղծ, քաղաքական եւ Սահմանադրությամբ խորհրդարանին վերապահված այլ գործառույթներին։
Ազգային ժողովի նախագահը նշել է, որ 5-րդ գումարման ողջ ընթացքում խորհրդարանն ընդունել է 440 օրենք։ Անցած 11 նստաշրջանում, ընդհանուր առմամբ, գումարվել է 51 լիագումար եւ 5 արտահերթ նիստ։ Պատգամավորների մասնակցությունը լիագումար նիստերին եղել է բավարար: Օրենսդրական նախաձեռնությունների ընդհանուր թիվը կազմել է 493, որից 4-ը` հանրապետության նախագահինն է, 17-ը` պատգամավորներինը, 472-ը` կառավարությանը:
Խորհրդարանի նախագահը պատշաճ է գնահատել 5-րդ գումարման ընթացքում օրենսդիր-գործադիր համագործակցությունը` ընդգծելով, որ Ազգային ժողով մուտք գործած ու շրջանառության դրված բոլոր օրինագծերը եւ տարաբնույթ այլ փաստաթղթեր քննության են առնվել գործադիր իշխանության լիազոր ներկայացուցիչների ակտիվ մասնակցությամբ՝ փոխըմբռնման մթնոլորտում։
Ազգային ժողովն իրականացրել է նաեւ Սահմանադրությամբ իրեն վերապահված այլ գործառույթներ եւս, ինչպիսիք են` ԼՂՀ վարչապետի նշանակումը խորհրդարանի համաձայնությամբ, մարդու իրավունքների պաշտպանի ընտրությունը, գերագույն դատարանի նախագահի նշանակումը, գլխավոր դատախազի նշանակումը, վերահսկիչ պալատի նախագահի նշանակումը, գերագույն դատարանի դատավորների նշանակումը, Ազգային ժողովից արդարադատության խորհրդի երկու իրավաբան անդամի նշանակումը:
Խորհրդարանի քաղաքական գործունեության համատեքստում իրականացվել են ամբողջ շարք միջոցառումներ, այդ թվում՝ մշտական հանձնաժողովների առանձին, ընդլայնված կամ համատեղ նիստեր, խորհրդարանական լսումներ, գիտաժողովներ եւ այլն, ընդունվել են Ազգային ժողովի եւ պատգամավորական խմբակցությունների հայտարարություններ։ Այդ քննարկումներում հաջողվել է ապահովել արտախորհրդարանական կուսակցությունների, տարբեր հասարակական կազմակերպությունների մասնակցությունը:
Անդրադառնալով միջխորհրդարանական կապերին` Աշոտ Ղուլյանը բարձր է գնահատել Արցախ-Հայաստան միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի աշխատանքները: Գումարվել է հանձնաժողովի 6 նիստ` Ստեփանակերտում եւ Երևանում, ընդ որում՝ շարունակվել է գործադիր իշխանությունների ներկայացուցիչների ներգրավումը խորհրդարանական քննարկումներին։
Արցախի Ազգային ժողովը համագործակցության կայուն կապեր է պահպանել նաեւ հետխորհրդային տարածքի մյուս նորանկախ պետությունների՝ Աբխազիայի, Հարավային Օսիայի եւ Մերձդնեստրի Մոլդովական հանրապետությունների խորհրդարանների հետ։
Միաժամանակ, շարունակական աշխատանք է տարվել համագործակցության կապերն ընդլայնելու ուղղությամբ: Մասնավորապես, վերջին հինգ տարում փոխադարձ այցերի ու տարբեր ձևաչափերով կազմակերպված պաշտոնական եւ ոչ պաշտոնական հանդիպումների միջոցով նման կապեր են ստեղծվել ՌԴ-ի, Ֆրանսիայի, ԱՄՆ-ի, Մեծ Բրիտանիայի, Գերմանիայի, Լյուքսեմբուրգի, Բելգիայի, Լեհաստանի, Ավստրիայի, Սլովակիայի, Շվեյցարիայի, Հունաստանի, Կիպրոսի, Դանիայի, Կանադայի, Ավստրալիայի, Ուրուգվայի, ինչպես նաեւ՝ Եվրախորհրդարանի, ԵԱՀԿ Մինսկի համանախագահության, ԱՄՆ եւ Իսպանիայի նահանգային խորհրդարանների, այլ երկրների ու միջազգային կառույցների հետ։
ԱԺ նախագահը 5-րդ գումարման խորհրդարանի լուրջ ձեռքբերումներից է համարել այլ երկրների խորհրդարանների հետ բարեկամական հարաբերությունների ինստիտուցիոնալացումը: Դրանց թվում են` 2013թ. փետրվարի 26-ին Լիտվայի Սեյմասի մի խումբ պատգամավորների հայտարարությունը Լիտվայի Հանրապետության Սեյմասում Արցախի Հանրապետության հետ Բարեկամության խումբ ստեղծելու որոշման մասին: Նույն թվականի մարտի 20-ին ԼՂՀ Ազգային ժողովում ստեղծվել է Լիտվայի Հանրապետության հետ` Արցախ-Լիտվա Բարեկամության խումբը: Արցախ-Ֆրանսիա բարեկամության շրջանակի ստեղծումը 2013թ. մարտի 19-ին ամրապնդել է խորհրդարանական կապերի մեջ նոր միտումների ճիշտ ուղղվածությունը: 2014թ. հոկտեմբերի 16-ին հայտարարվել է Եվրախորհրդարանում ԼՂ խումբ ստեղծելու մասին:
Աշոտ Ղուլյանը նշել է, որ խորհրդարան-ընտրող կապը 5-րդ գումարման Ազգային ժողովում թեպետ հաջողված չէր, բայց այն նույնպես արտահայտվել է ինչպես ընդունելությունների, անձնական հանդիպումների, պատգամավորական այցերի, այնպես էլ՝ քաղաքացիների գրավոր դիմումների եւ Ազգային ժողովի կողմից դրանց ընթացքավորման տեսքով։ Մասնավորապես, խորհրդարանի ղեկավարի կողմից կատարվել է 418 քաղաքացու ընդունելություն։
Քաղաքացիներից ԱԺ նախագահին ուղղված 798 դիմումները սահմանված կարգով ընթացքավորվել են, որոնց զգալի մասը դրական լուծում է ստացել: Մի շարք նամակների պատասխաններ հետաձգվել են` կապված խորհրդարանի լիազորություններից դուրս գտնվող խնդիրների ու խնդրանքների ներկայացման դեպքերի հետ:
Ազգային ժողովի գործունեությունը նշված ժամանակամիջոցում լուսաբանվել է խորհրդարանում հավատարմագրված ԶԼՄ ներկայացուցիչների, ԼՂՀ, ՀՀ եւ Սփյուռքի տարբեր էլեկտրոնային լրատվական աղբյուրների, սոցիալական ցանցերի եւ պաշտոնական կայքի միջոցով:
Ամփոփելով անցած հինգ տարիների գործունեության հիմնական արդյունքները` ԱԺ նախագահն ընդգծել է, որ Արցախի խորհրդարանի գործունեության գլխավոր առանձնահատկությունը հաշվետու ժամանակահատվածում միջազգային պայմանագրերին ու կոնվենցիաներին միանալու գործընթացի մեկնարկն է: Գործող խորհրդարանը հետեւողական է եղել նաեւ միջխորհրդարանական կապերի խորացմանը:
Աշոտ Ղուլյանը համոզմունք է հայտնել, որ 5-րդ գումարման Ազգային ժողովի գործունեությունը լուրջ նախադրյալ կհանդիսանա Արցախում խորհրդարանական ավանդույթների հետագա զարգացման ու նորընտիր՝ 6-րդ գումարման Ազգային ժողովի մշտական հիմունքներով գործունեության համար՝ ի շահ ԼՂՀ անկախ պետականության եւ նրա քաղաքացիների սպասումների արդարացման:

May 19, a press-conference of the chairman of the NA NKR Ashot Ghoulyan on the results of the 5th Convocation was held.
In his speech Ashot Ghoulyan presented the work of the legislature for the period of 2010-2015. He particularly specified the work of the legislative and political functions of the parliament as well as other functions conferred on the Parliament by the Constitution.
National Assembly Chairman noted that the 5th convocation Parliament adopted 440 laws for the period of its activity. During last 11 sessions 51 plenary sessions and 5 extraordinary have been held in total. Participation of the parliamentarians at the sessions was satisfactory.
A total of 493 legislative initiatives were received, of which 4 were presented by the President, 17 – by the MPs, 472 – by the Government.
The Head of the Parliament also called satisfying the cooperation between legislative and executive authorities for the period. He noted that all the draft laws and various documents submitted to the National Assembly and being in circulation have been reviewed with an active participation of the authorized representatives of the executive power in the atmosphere of mutual understanding.
National Assembly also carried out other functions assigned by the Constitution, such as the appointment of the Prime minister with the agreement of the Parliament, election of the human rights defender, appointment of the chairman and the judges of the Supreme court, appointment of the General Prosecutor, chairman of the Control Chamber, appointment of the two lawyers – members of the Judicial Council.
In terms of political activity the Parliament held a series of activities including separate, extended or joint meetings of the standing committees, parliament hearings, conferences etc. Declarations of the National Assembly and deputy faction were adopted. Participation of non-parliamentary parties and different social parties were provided during these discussions.
Together with this systematic work has been carried out to enhance cooperation. In particular, over the past 5 years thanks to mutual visits, official and non-official meetings in different formats bilateral relations have been established with the parliaments of RF, France, USA, Great Britain, Luxemburg, Belgium, Poland, Austria, Slovakia, Switzerland, Greece, Cyprus, Denmark, Canada, Australia, Uruguay, European Parliament, OSCE Minsk group co-chairmen, parliaments of a number of US states and autonomous provinces of Spain, other countries and international structures.
Ashot Ghoulyan called institutionalization of the friendly relations with the parliaments of different countries as one of the serious achievements of the 5th convocation parliament. This can include the decision of a group of deputies of the Lithuanian Seimas to create a Parliamentary Group for Friendship with Nagorno-Karabakh.
Touching upon the inter-parliamentary relations, Ashot Ghoulyan praised the work of the Commission for inter-parliamentary cooperation Artsakh-Armenia. 6 sittings of the commissions in Stepanakert and Yerevan were convened, involvement of the representatives of the executives in the parliamentary discussions.
NKR National Assembly continued to develop relations with other states of the post-Soviet state that declared independence – the parliaments of Abkhazia, South Ossetia and Pridnestrovian Moldavian Republic.
On May 20, 2013 a Friendship Group Artsakh-Lithuania was created. Creating of the Circle of Friendship Artsakh-France, March 19 2013, strengthened the correct vector for the tendencies in parliamentary relations. October 16 2014, creation of the Nagorno-Karabakh Group in the European Parliament was announced.
Ashot Ghoulyan noted that although during the period of the 5th convocation the relations parliament - electorate have not been successful, but they were realized in forms of receptions, private meetings, parliamentarians’ visits as well as review of the written applications of the citizens.
798 petitions of the citizens addressed to the Chairman of the NA were given a motion in accordance with the legislation and positive decisions were given to the majority of the applications. The answers to a number of letters have been postponed due to the fact that some requests and issues were beyond the competence of the Parliament.
For the specified period National Assembly activity was covered by the accredited media representatives in the parliament, various NKR, Armenia and Diaspora electronic information resources as well as in social networks and the official website.
Summarizing the main results of the parliament activities for the last five years, Chairman of the NA emphasized that the main feature of the legislative body in the reporting period can be called the beginning of the process of joining the international treaties and conventions.
Ashot Ghoulyan expressed confidence that the work of the 5th convocation NA will become a serious prerequisite of the further development of the parliamentary traditions in Artsakh and the work of the newly elected NA of the 6th convocation for the benefit of the Independent state and fulfillment of the dreams of the people.