Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ
- հիմք ընդունելով ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի՝ 1948 թվականի դեկտեմբերի 9-ին ընդունած «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին» Կոնվենցիան, շեշտելով ցեղասպանության հանցագործության վաղեմության ժամկետ չունենալու հանգամանքը,
- ոգեկոչելով 1894-1923 թվականներին Օսմանյան կայսրության և Թուրքիայի տարբեր վարչակարգերի կողմից Արևմտյան Հայաստանում իրականացրած ցեղասպանության զոհերին,
- կարևորելով ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի Համահայկական հռչակագիրը,
- երախտագիտություն հայտնելով այն պետությունների խորհրդարաններին, պետական և տեղական կառույցներին ու միջազգային կազմակերպություններին, որոնք պաշտոնապես ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը, ընդունել Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրենքներ՝
կոչ է անում մյուս երկրների խորհրդարաններին, միջխորհրդարանական և միջազգային կազմակերպություններին պաշտոնապես ճանաչել Օսմանյան կայսրության և Թուրքիայի տարբեր վարչակարգերի կողմից 1894-1923 թվականներին Արևմտյան Հայաստանում իրականացրած Հայոց ցեղասպանությունը՝ որպես մարդկության դեմ հանցագործություն:

Национального cобрания Нагорно-Карабахской Республики
- руководствуясь Конвенцией Генеральной Ассамблеи ООН "О предупреждении преступления геноцида и наказании за него", принятой  9 декабря 1948 года, подчеркивая то обстоятельство, что преступление геноцида не имеет срока давности,
- отдавая дань памяти жертвам совершенных в 1894-1923гг. Османской империей и различными режимами Турции геноцидов в Западной Армении,
- отмечая важность Всеармянской декларации к 100-й годовщине Геноцида армян,
- выражая благодарность парламентам, государственным и муниципальным органам тех государств и международных организаций, которые официально признали Геноцид армян, приняли законы, криминализирующие отрицание факта Геноцида армян,
призывает парламенты других стран, а также межпарламентские и международные организации официально признать совершенный в 1894-1923гг. Османской империей и различными режимами Турции Геноцид армян в Западной Армении преступлением против человечества.