Արցախի Հանրապետության խորհրդարանի ղեկավար Աշոտ Ղուլյանի նախագահությամբ ապրիլի 20-ին տեղի ունեցավ ԼՂՀ 5-րդ գումարման Ազգային ժողովի 11-րդ նստաշրջանի արտահերթ նիստը:
Քննության առնելով օրակարգում ներառված օրինագծերը` խորհրդարանը մեկ ընթերցմամբ ընդունեց «Մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին կոնվենցիան վավերացնելու մասին», «Տնտեսական, սոցիալական եւ մշակութային իրավունքների մասին միջազգային դաշնագիրը վավերացնելու մասին», «Եվրոպայի ճարտարապետական ժառանգության պաշտպանության մասին կոնվենցիան վավերացնելու մասին» եւ «Հնագիտական ժառանգության պահպանության մասին եվրոպական կոնվենցիան վավերացնելու մասին» ԼՂՀ օրենքնեը։
Այնուհետեւ Ազգային ժողովը հաստատեց «Զինծառայողների եւ նրանց ընտանիքների անդամների սոցիալական ապահովության մասին օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Դատական ակտերի հարկադիր կատարման մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին, «Կազմակերպություններին եւ ֆիզիկական անձանց հարկային հաշվառման վերցնելու եւ հարկային հաշվառումից հանելու մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին եւ «Հարկերի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին օրենքները, «ԼՂՀ դատական օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ դրա հետ կապված օրենքներում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին եւ «ԼՂՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին», «ԼՂՀ քրեական օրենսգրքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքների փաթեթները, երկրորդ ընթերմամբ ընդունեց «Իրավաբանական անձանց պետական գրանցման, իրավաբանական անձանց առանձնացված ստորաբաժանումների, հիմնարկների եւ անհատ ձեռնարկատերերի պետական հաշվառման մասին» եւ «Վարչարարության հիմունքների եւ վարչական վարույթի մասին» ԼՂՀ օրենքները։
Օրենսդիրն ի գիտություն ընդունեց նաեւ ԼՂՀ վերահսկիչ պալատի նախագահ Է. Ավանեսյանի՝ ՎՊ 2014 թվականի գործունեության տարեկան հաշվետվությունը, ԼՂՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Յու. Հայրապետյանի՝ ՄԻՊ գործունեության եւ երկրում մարդու իրավունքների ու հիմնարար ազատությունների խախտումների վերաբերյալ 2014թ․ տարեկան զեկույցը եւ «ՍՊԱրԾ» ՊՈԱԿ գործադիր տնօրեն Մ. Գրիգորյանի՝ ԼՂՀ տարածքում սեյսմիկ ռիսկի նվազեցման կարճաժամկետ ծրագրով նախատեսված 2014թ. կատարված աշխատանքների հաղորդագրությունը։
Արտահերթ նիստի ավարտին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ հանդես եկավ հայտարարությամբ:

Под председательством руководителя парламента Нагорно-Карабахской Республики Ашота Гуляна 20 апреля состоялось внеочередное заседание 11-й сессии Национального собрания НКР 5-го созыва.
Рассмотрев включенные в повестку проекты, парламент в первом чтении принял законы НКР "О ратификации Конвенции о защите прав человека и основных свобод", "О ратификации международного пакта об экономических, социальных и культурных правах", "О ратификации конвенции об охране архитектурного наследия Европы", "О ратификации европейской конвенции об охране археологического наследия".
Затем парламент утвердил законы НКР "О внесении изменений в закон о социальном обеспечении военнослужащих и членов их семей", «О внесении дополнений в закон "О принудительном исполнении судебных актов"», «О внесении изменения в закон "О принудительном исполнении судебных актов"», «О внесении изменения в закон "О постановке на учет, снятии с учета в налоговых органах организаций и физических лиц"», пакеты законов «О внесении изменения в закон "О налогах"», "О внесении изменений и дополнений в Судебный кодекс НКР" и связанные с ним законы, "О внесении дополнения в Уголовно-процессуальный кодекс НКР", "О внесении дополнений и изменений в Уголовный кодекс НКР", а также во втором чтении принял законы НКР "О государственной регистрации юридических лиц, государственном учете выделенных подразделений, учреждений юридических лиц и индивидуальных предпринимателей" и "Об основах администрирования и административном производстве".
Национальное собрание приняло во внимание годовой отчет председателя Контрольной палаты НКР Э. Аванесяна о деятельности учреждения за 2014 год, годовой отчет Защитника прав человека НКР Ю. Айрапетяна о деятельности омбудсмена за 2014 год и случаях нарушения прав человека и основных свобод, а также отчет исполнительного директора ГНКО "Восточная служба сейсмической защиты" Мхитара Григоряна о проделанной в 2014 году в рамках краткосрочной программы работе по снижению уровня сейсмических рисков на территории НКР.
По завершении внеочередного заседания Национальное собрание выступило с заявлением в связи с 100-й годовщиной Геноцида армян.