Արցախի Հանրապետության խորհրդարանի ղեկավար Աշոտ Ղուլյանի նախագահությամբ ապրիլի 20-ին տեղի ունեցավ ԼՂՀ 5-րդ գումարման Ազգային ժողովի 11-րդ նստաշրջանի արտահերթ նիստը:
Քննության առնելով օրակարգում ներառված օրինագծերը` խորհրդարանը մեկ ընթերցմամբ ընդունեց «Մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին կոնվենցիան վավերացնելու մասին», «Տնտեսական, սոցիալական եւ մշակութային իրավունքների մասին միջազգային դաշնագիրը վավերացնելու մասին», «Եվրոպայի ճարտարապետական ժառանգության պաշտպանության մասին կոնվենցիան վավերացնելու մասին» եւ «Հնագիտական ժառանգության պահպանության մասին եվրոպական կոնվենցիան վավերացնելու մասին» ԼՂՀ օրենքնեը։
Այնուհետեւ Ազգային ժողովը հաստատեց «Զինծառայողների եւ նրանց ընտանիքների անդամների սոցիալական ապահովության մասին օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Դատական ակտերի հարկադիր կատարման մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին, «Կազմակերպություններին եւ ֆիզիկական անձանց հարկային հաշվառման վերցնելու եւ հարկային հաշվառումից հանելու մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին եւ «Հարկերի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին օրենքները, «ԼՂՀ դատական օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ դրա հետ կապված օրենքներում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին եւ «ԼՂՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին», «ԼՂՀ քրեական օրենսգրքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքների փաթեթները, երկրորդ ընթերմամբ ընդունեց «Իրավաբանական անձանց պետական գրանցման, իրավաբանական անձանց առանձնացված ստորաբաժանումների, հիմնարկների եւ անհատ ձեռնարկատերերի պետական հաշվառման մասին» եւ «Վարչարարության հիմունքների եւ վարչական վարույթի մասին» ԼՂՀ օրենքները։
Օրենսդիրն ի գիտություն ընդունեց նաեւ ԼՂՀ վերահսկիչ պալատի նախագահ Է. Ավանեսյանի՝ ՎՊ 2014 թվականի գործունեության տարեկան հաշվետվությունը, ԼՂՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Յու. Հայրապետյանի՝ ՄԻՊ գործունեության եւ երկրում մարդու իրավունքների ու հիմնարար ազատությունների խախտումների վերաբերյալ 2014թ․ տարեկան զեկույցը եւ «ՍՊԱրԾ» ՊՈԱԿ գործադիր տնօրեն Մ. Գրիգորյանի՝ ԼՂՀ տարածքում սեյսմիկ ռիսկի նվազեցման կարճաժամկետ ծրագրով նախատեսված 2014թ. կատարված աշխատանքների հաղորդագրությունը։
Արտահերթ նիստի ավարտին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ հանդես եկավ հայտարարությամբ:

An extraordinary sitting of the NKR National Assembly
An extraordinary 11 session of the fifth convocation headed by the Chairman of the NKR National Assembly Ashot Ghoulyan was held on December 20.
Having considered the projects included into the agenda, the Parliament adopted in the first reading the NKR law “On Ratification of the Convention on the protection of the human rights and main fundamental freedom”, “On Ratification of the international pact on economic, social and cultural rights”, “On Ratification of the Convention on the Protection of the Architectural heritage of Europe”, “On Ratification of the European Convention on the Protection of the archeological heritage”.
Next the Parliament adopted the NKR laws “On making amendments to the law on Social Security of Military Servicemen and Members of their families”, “On making amendments to the law “On Compulsory Enforcement of Court Decrees”, “On making amendments to the law “On Registration, Deregistration of the organizations and Individuals in tax bodies”, the package of laws “On Making Amendments to the law “On Taxes”, “On Amendments and Additions to the NKR Judicial Code” and related laws, in the second reading the laws “On state registration of the legal entities, state account of separated subdivisions, institutions of legal entities and individual entrepreneurs” and “On the Principles of Administration and Administrative Proceedings”
The National Assembly took note of the annual report of the Chairman of the NKR Control E.Avanesyan on the 2014 activities of the institutions, 2014 annual report of the Human Rights Ombudsman Yu. Hayrapetyan on the activities of the human rights protection and cases of violations of human rights and fundamental freedoms, also the report of the executive director of the state non-profit organization “Eastern Survey Seismic Protection” Mkhitar Grigoryan on the work done in 2014 as part of a short-term program of work to reduce seismic risk on the territory of Nagorno-Karabakh.
At the conclusion of the extraordinary meeting of the National Assembly issued a statement in relation to the 100th anniversary of Armenian Genocide.