Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը մարտի 29-ին ընդունել է Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության «ՀԲԸՄ-88» համաժողովի շրջանակներում Արցախ այցելած մի խումբ մասնակիցների, ովքեր ներկայացնում էին ԱՄՆ-ի, Կանադայի, Արգենտինայի, Մեքսիկայի, Ուրուգվայի, Բուլղարիայի, Ուկրաինայի, Իրաքի, Սիրիայի, Մեծ Բրիտանիայի և Ավստրալիայի հայ համայնքները։
Խորհրդարանի ղեկավարը բարձր է գնահատել Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության հայրենանվեր գործունեությունը Սփյուռքում, ՀՀ-ում և ԼՂՀ-ում և կարևորել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ «ՀԲԸՄ-զրույցներ» խորագիրը կրող համահայկական համաժողովն Երևանում անցկացնելու ու ծրագրում Արցախն ընդգրկելու հերթական նախաձեռնությունը:
Ազգային ժողովի նախագահը ներկայացրել է Արցախի հանրային-քաղաքական և սոցիալ-տնտեսական զարգացման ուղղությամբ իրականացվող ծրագրերի, առաջնագծում տիրող իրավիճակի և ԼՂՀ միջազգային ճանաչման գործընթացի հետ կապված հարցերի լայն շրջանակ:
Անկաշկանդ զրույցի ընթացքում սփյուռքի հայրենակիցները հետաքրքրվել են Արցախի կրթական համակարգին, մասնագետների ապահովվածության և երկրի կենսագործունեության այլ ոլորտներին առնչվող խնդիրներով:

Председатель Национального собрания Нагорно-Карабахской Республики Ашот Гулян 29 марта принял посетивших Арцах участников 88-й генеральной ассамблеи Армянского всеобщего благотворительного союза, которые представляют армянские общины США, Канады, Аргентины, Мексики, Уругвая, Болгарии, Украины, Ирака, Сирии, Великобритании и Австралии.
Руководитель парламента высоко оценил патриотическую деятельность Армянского всеобщего благотворительного союза в Диаспоре, Армении и НКР, а также отметил важность очередной инициативы проведения в Ереване в преддверии 100-й годовщины Геноцида армян всеармянской конференции «Дискуссии АВБС» и вовлечения Арцаха в проект.
Председатель Национального собрания представил широкий спектр программ, реализуемых для общественно-политического и социально-экономического развития Арцаха, вопросов, связанных с процессом международного признания НКР, а также коснулся ситуации на передовой линии.
В ходе непринужденной беседы представители Диаспоры поинтересовались проблемами, касающимися образовательной системы Арцаха, обеспеченности специалистами, а также других сфер жизнедеятельности страны.