ԼՂՀ Ազգային ժողովին կից Երիտասարդական խորհրդարանի սոցիալական ու առողջապահական հարցերի մշտական հանձնաժողովը, խորհրդարանի համանուն հանձնաժողովի հետ համատեղ, մարտի 27-ին կազմակերպել է լսումներ` «Հղիության արհեստական ընդհատումը և սահմանափակումները օրենքով» թեմայով: Քննարկմանը մասնակցում էին առողջապահության, դատախազության, եկեղեցու, հասարակական ոլորտի ներկայացուցիչներ:
Ողջունելով քննարկման մասնակիցներին` ԼՂՀ ԱԺ սոցիալական ու առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արամ Գրիգորյանը կարևորել է երիտասարդ գործընկերների նախաձեռնությունը:
«Հղիության արհեստական ընդհատումը կրոնի տեսանկյունից» թեմայով հանդես է եկել Հայ Առաքելական եկեղեցու ներկայացուցիչ Հայր Մեսրոպը` ընդգծելով, որ եկեղեցին կտրուկ դեմ է հղիության արհեստական ընդհատմանը:
Գինեկոլոգ Մանուշակ Սարգսյանը հակիրճ ներկայացրել է խնդրի պատճառներն ու վերջին տարիների վիճակագրական տվյալները` նշելով բժիշկների հետևողական վերաբերմունքը հղիության արհեստական ընդհատման բուն պատճառը ճշտելու և կնոջը ետ պահելու այդ քայլից:
Անդրադառնալով հարցի օրենսդրական կարգավորմանը` ԼՂՀ դատախազության ներկայացուցիչ Զոյա Օսիպյանը նշել է, որ ԼՂՀ Քրեական օրենսգրքով հղիության ապօրինի ընդհատում կատարելը դիտվում է որպես հանցագործություն:
Արցախում բազմազավակությունը խթանող սոցիալական ծրագրերի մասին զեկույց է ներկայացրել ԼՂՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության ընտանիքի և երեխաների հիմնահարցերի վարչության պետ Սամվել Դադայանը:
Կարևորելով հասարակական կազմակերպությունների դերը ժողովրդագրական իրավիճակի բարելավման գործընթացում` «Արցախի երիտասարդության զարգացման կենտրոն» ՀԿ-ի նախագահ Սուսաննա Պետրոսյանն ընդգծել է 21-րդ դարի մարտահրավերների գլոբալ համատեքստում հասարակության բարոյական ու հոգևոր արժեքների վերափոխման խնդիրը: ՀԿ ղեկավարը նշել է, որ սկսած 2009 թվականից կազմակերպությունը պայքարում է հղիության արհեստական ընդհատման դեմ և այս ուղղությամբ իրականացրել է մի շարք ծրագրեր:
Այնուհետև զեկուցողներն ու Երիտասարդական խորհրդարանի անդամներն ակտիվ քննարկում են ծավալել հասարակության իրազեկման խնդրի և ունեցած վերաբերմունքի շուրջ:

Hearings in the Youth Parliament
March 27, the Standing Committee on Social and Health Care Affairs of the Youth Parliament together with the same committee of the NKR National Assembly organized a hearing on the topic “Abortion and legal restrictions”. Representatives of the spheres of the health sector, the prosecutor's office, church and public circles took part in the discussions.
Welcoming the participants of the discussion chairman of the NKR NA Standing Committee of on Social and Health Care Affairs Aram Grigoryan underlined the importance of the young partners’ initiatives.
A speech entitled "Induced abortion in terms of religion," was made by the representative of the Armenian Apostolic Church, Father Mesrop, who has underlined that the Church is strongly opposed to abortions.
In her turn the gynecologist Manushak Sargsyan briefly presented the reasons for abortions and recent year’s statistics underliningconsistent attitude of the doctors to clarify the true causes of abortion and their aspiration to discourage women from this step.
Touching upon the legislative regulation of the problem, representative of the Prosecutor General's Office of NKR Zoya Osipyan noted that according to the NKR Criminal Code carrying out illegal abortion is considered a crime.
A report on the social programs to encourage large families in Artsakh was made by Samvel Dadayan - Chief of the Office of Family and Children of the Ministry of Labour and Social Affairs of NKR.
Highlighting the important role of NGOs in improving the demographic situation, head of the NGO «Artsakh Center for Youth Development " Susanna Petrosyan pointed to the problem of revaluation of moral and spiritual values of the society in the global context of the 21st century challenges. Head of «Artsakh Center for Youth Development " added that since 2009, the organization has been fighting against abortion and has implemented several programs in this direction.