ԼՂՀ Ազգային ժողովին կից Երիտասարդական խորհրդարանի սոցիալական ու առողջապահական հարցերի մշտական հանձնաժողովը, խորհրդարանի համանուն հանձնաժողովի հետ համատեղ, մարտի 27-ին կազմակերպել է լսումներ` «Հղիության արհեստական ընդհատումը և սահմանափակումները օրենքով» թեմայով: Քննարկմանը մասնակցում էին առողջապահության, դատախազության, եկեղեցու, հասարակական ոլորտի ներկայացուցիչներ:
Ողջունելով քննարկման մասնակիցներին` ԼՂՀ ԱԺ սոցիալական ու առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արամ Գրիգորյանը կարևորել է երիտասարդ գործընկերների նախաձեռնությունը:
«Հղիության արհեստական ընդհատումը կրոնի տեսանկյունից» թեմայով հանդես է եկել Հայ Առաքելական եկեղեցու ներկայացուցիչ Հայր Մեսրոպը` ընդգծելով, որ եկեղեցին կտրուկ դեմ է հղիության արհեստական ընդհատմանը:
Գինեկոլոգ Մանուշակ Սարգսյանը հակիրճ ներկայացրել է խնդրի պատճառներն ու վերջին տարիների վիճակագրական տվյալները` նշելով բժիշկների հետևողական վերաբերմունքը հղիության արհեստական ընդհատման բուն պատճառը ճշտելու և կնոջը ետ պահելու այդ քայլից:
Անդրադառնալով հարցի օրենսդրական կարգավորմանը` ԼՂՀ դատախազության ներկայացուցիչ Զոյա Օսիպյանը նշել է, որ ԼՂՀ Քրեական օրենսգրքով հղիության ապօրինի ընդհատում կատարելը դիտվում է որպես հանցագործություն:
Արցախում բազմազավակությունը խթանող սոցիալական ծրագրերի մասին զեկույց է ներկայացրել ԼՂՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության ընտանիքի և երեխաների հիմնահարցերի վարչության պետ Սամվել Դադայանը:
Կարևորելով հասարակական կազմակերպությունների դերը ժողովրդագրական իրավիճակի բարելավման գործընթացում` «Արցախի երիտասարդության զարգացման կենտրոն» ՀԿ-ի նախագահ Սուսաննա Պետրոսյանն ընդգծել է 21-րդ դարի մարտահրավերների գլոբալ համատեքստում հասարակության բարոյական ու հոգևոր արժեքների վերափոխման խնդիրը: ՀԿ ղեկավարը նշել է, որ սկսած 2009 թվականից կազմակերպությունը պայքարում է հղիության արհեստական ընդհատման դեմ և այս ուղղությամբ իրականացրել է մի շարք ծրագրեր:
Այնուհետև զեկուցողներն ու Երիտասարդական խորհրդարանի անդամներն ակտիվ քննարկում են ծավալել հասարակության իրազեկման խնդրի և ունեցած վերաբերմունքի շուրջ:

Постоянная комиссия по здравоохранению и социальным вопросам Молодежного парламента при Национальном собрании НКР совместно с одноименной комиссией парламента 27 марта организовала слушания на тему ″Искусственное прерывание беременности и законодательные ограничения″. В обсуждении приняли участие представители сферы здравоохранения, прокуратуры, церкви и общественных кругов.
Приветствуя участников обсуждения, председатель постоянной комиссии НС НКР по здравоохранению и социальным вопросам Арам Григорян подчеркнул важность инициативы молодых партнеров.
С речью на тему ″Искусственное прерывание беременности с точки зрения религии″ выступил представитель Армянской Апостольской церкви отец Месроп, отметив, что церковь выступает категорически против искусственного прерывания беременности.
В свою очередь гинеколог Манушак Саркисян кратко представила причины абортов и статистические данные последних лет, подчеркнув последовательное отношение врачей к выяснению истинных причин искусственного прерывания беременности и их стремление отговорить женщин от этого шага.
Обратившись к законодательному регулированию вопроса, представитель Генеральной прокуратуры НКР Зоя Осипян отметила, что согласно Уголовному кодексу НКР незаконное проведение искусственного прерывания беременности является преступлением.
С докладом о социальных программах по стимулированию многодетности в Арцахе выступил начальник Управления по вопросам семьи и детей Министерства труда и социальных вопросов НКР Самвел Дадаян.
Подчеркнув важную роль общественных организаций в улучшении демографической ситуации, председатель общественной организации «Центр развития молодежи Арцаха» Сусанна Петросян указала на проблему переоценки моральных и духовных ценностей общества в глобальном контексте вызовов 21-го века. Глава «Центра развития молодежи Арцаха» добавила, что с 2009 года организация борется против искусственного прерывания беременности и осуществила ряд программ в этом направлении.