Արցախի Հանրապետության խորհրդարանի ղեկավար Աշոտ Ղուլյանի նախագահությամբ մարտի 25-ին տեղի է ունեցել ԼՂՀ 5-րդ գումարման Ազգային ժողովի 11-րդ նստաշրջանի հերթական լիագումար նիստը:
Քննության առնելով օրակարգում ներառված օրինագծերը` խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ ընդունել է «Վարչարարության հիմունքների և վարչական վարույթի մասին» և «Իրավաբանական անձանց պետական գրանցման, իրավաբանական անձանց առանձնացված ստորաբաժանումների, հիմնարկների և անհատ ձեռնարկատերերի պետական հաշվառման մասին» ԼՂՀ օրենքները, հաստատել «Քաղաքացիական կացության ակտերի մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին», «Եկամտային հարկի մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին», «Հաստատագրված վճարների մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» և «ԼՂՀ հողային օրենսգրքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքները:
Լիագումար նիստի ավարտին ԼՂՀ Ազգային ժողովի խմբակցություններն ու պատգամավորական խումբը հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ` կապված Շուշի քաղաքում հայկական ջարդերի 95-րդ տարելիցի հետ:
Այս համատեքստում անդրադառնալով Ստեփանակերտի հուշահամալիրում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ եղեռնի զոհերի հիշատակին նվիրված հուշակոթողի բացման աշխատանքներին` ԱԺ նախագահը գործընկերներին արտաբյուջետային ֆոնդին նվիրվատվություն կատարելու կոչ է արել:

Под председательством руководителя парламента Нагорно-Карабахской Республики Ашота Гуляна 25 марта состоялось очередное пленарное заседание 11-й сессии Национального собрания НКР 5-го созыва.
Рассмотрев включенные в повестку заседания законопроекты, парламент в первом чтении принял законы НКР «Об основах администрирования и административном производстве» и «О государственной регистрации юридических лиц, государственном учете выделенных подразделений, учреждений юридических лиц и индивидуальных предпринимателей», утвердил законы «О внесении дополнений в закон НКР "Об актах гражданского состояния"», «О внесении дополнения в закон НКР "О подоходном налоге"», «О внесении изменения в закон НКР "О фиксированных платежах"» и «О внесении дополнений и изменений в Земельный кодекс НКР».
По завершении пленарного заседания фракции и депутатская группа Национального собрания НКР выступили с совместным заявлением в связи с 95-й годовщиной армянских погромов в городе Шуши.
Обратившись в этом контексте к работам по открытию в преддверии 100-й годовщины Геноцида армян установленного в Степанакертском мемориальном комплексе памятника в память о жертвах трагедии, председатель НС НКР призвал коллег внести пожертвования во внебюджетный фонд.