Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը մարտի 13-ին ընդունել է ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Եվրամիություն խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի (ԽՀՀ) պատվիրակությանը` Սամվել Ֆարմանյանի գլխավորությամբ:
Ողջունելով ՀՀ ԱԺ գործընկերներին` ԼՂՀ խորհրդարանի նախագահը բարձր է գնահատել Հայաստան-Արցախ միջխորհրդարանական համագործակցության շրջանակներում տարբեր ձևաչափերով հանդիպումները, ընդգծել Արցախի հարցում ՀՀ ԱԺ պատգամավորների կողմից միասնական դիրքորոշմամբ հանդես գալու պատրաստակամությունը:
Անդրադառնալով Եվրամիության և միջազգային այլ հարթակներում Լեռնային Ղարաբաղին առնչվող քննարկումներին` ՀՀ ԱԺ Հայաստան - ԵՄ ԽՀՀ պատվիրակության ղեկավար Սամվել Ֆարմանյանը կարևորել է ՀՀ խորհրդարանականների կողմից Արցախի տեսակետը ճշգրիտ և հիմնավորված ներկայացնելու անհրաժեշտությունը:
Հանդիպմանը, որին մասնակցում էին ԼՂՀ Ազգային ժողովի խմբակցությունների ներկայացուցիչները, քննարկվել է միջխորհրդարանական համագործակցությանն ու առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ:

Председатель Национального Собрания Республики Арцах Ашот Гулян 13 марта принял делегацию Комиссии парламентского сотрудничества Армения – ЕС во главе с Самвелом Фарманяном.
Приветствуя партнеров из Национального Собрания Армении, председатель парламента НКР высоко оценил проводимые в рамках межпарламентского сотрудничества Армения – Арцах встречи в разных форматах, подчеркнул готовность депутатов НС Армении выступить с единой позицией по карабахской проблеме.
В свою очередь руководитель делегации Комиссии парламентского сотрудничества Армения – ЕС Самвел Фарманян, обратившись к организуемым в ЕС и других международных структурах обсуждениям касательно Нагорного Карабаха, отметил необходимость корректного и обоснованного представления позиции Арцаха парламентариями Армении.
В ходе встречи, в которой приняли участие представители фракций Национального Собрания НКР, был обсужден широкий спектр вопросов, касающихся межпарламентского сотрудничества и предстоящих парламентских выборов.