Մամուլի ասուլիս՝ ԼՂՀ խորհրդարանում
Փետրվարի 27-ին տեղի է ունեցել ԼՂՀ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վահրամ Աթանեսյանի մամուլի ասուլիսը՝ Սումգայիթի ողբերգության եւ ադրբեջանական քարոզչության խեղաթյուրումների թեմայով:
Ներածական խոսքում նա ընդգծել է, որ Սումգայիթի դեպքերի վերաբերյալ Իլհամ Ալիեւի իշխանության գալուց հետո Ադրբեջանում պաշտոնապես ձեւավորվել է վարկած, որ դրանք «սադրանք էին Ադրբեջանի դեմ եւ կազմակերպվել էին հայկական կողմից»: Որպես «ապացույց» ադրբեջանական քարոզչությունը բերում է այն հանգամանքը, որ քրեական գործով անցել է ոմն Էդուարդ Գրիգորյան` որպես ջարդերի մասնակից:
Վահրամ Աթանեսյանը նշել է, որ, իրոք, նման անձնավորություն քրեական գործով անցել եւ դատապարտվել է ազատազրկման: Բայց նա երեք անգամ դատված էր, վերջին պատժի կրումից ազատվել էր 1987թ. դեկտեմբերին: Հայտնի է, որ խորհրդային իրավապահները կրկնահանցագործների հանդեպ ունեին վերահսկողության իրենց միջոցները: Էդուարդ Գրիգորյանը պարզապես ներդրվել է ջարդարարների մի խմբում` հեռահար նպատակներով: Եւ դա եւս մեկ ապացույց է, որ Սումգայիթի ոճրագործությունը կազմակերպվել է պետական մակարդակով:
Այնուհետեւ բանախոսը մեջբերել է ադրբեջանցի հեղինակներ Զարդուշտ Ալիզադեի եւ Ռասիմ Աղաեւի «Երկրորդ հանրապետության վախճանը» գրքից հատվածներ, որոնք անառարկելիորեն ապացուցում են, որ Ադրբեջանում հայկական ջարդերի կազմակերպման գործն սկսվել է ավելի վաղ, քան ԼՂԻՄ Մարզխորհրդի նստաշրջանը կընդուներ հայտնի որոշումը: Գրքում առկա է կուսակցության Բաքվի քաղկոմի առաջին քարտուղար Ֆուադ Մուսաեւի վկայությունը, որ 1988թ.-ի փետրվարի 10-ից սկսած անհայտ անձինք հատուկ ավտոբուսներով տարվել են Բաքու քաղաքի ուսանողական եւ բանվորական հանրակացարաններ, որտեղ նրանք հնչեցրել են հակահայկական կոչեր: Մուսաեւը փետրվարի 19-ին փակել է այդ մեքենաների մուտքը Բաքու, որից հետո կազմակերպիչները տեղափոխվել են Սումգայիթ:
1988թ. փետրվարի 27-ի այսպես կոչված «հանրահավաքում» վերջինը ելույթ է ունեցել տեղի դպրոցներից մեկի տնօրեն Խըդըր Ալոեւը եւ հնչեցրել «մա´հ հայերին» կոչը, որից հետո ամբոխը հարձակվել է հայերի բնակարանների վրա: Ըստ Ալիզադեի եւ Աղաեւի, ազգությամբ  հայերի բնակարանների հասցեները նրանք ունեցել են նախօրոք կազմված ցուցակների տեսքով:
Վահրամ Աթանեսյանը ընդգծել է ադրբեջանցի հեղինակների գնահատականը, որ, վերադառնալով իշխանության եւ առաջին անգամ այցելելով Սումգայիթ, Հեյդար Ալիեւը դիմավորողների մեջ փնտրել է «մա´հ հայերին» կարգախոս հնչեցրած Խըդըր Ալոեւին, գրկախառնվել նրա հետ: Ալոեւը 1995-ին ընտրվել է Ադրբեջանի խորհրդարանի պատգամավոր, գլխավորել իշխող կուսակցության Սումգայիթի բաժանմունքը: «Դա վկայում է,- ընդգծել է բանախոսը,- որ Սումգայիթի դեպքերի կազմակերպիչը Հեյդար Ալիեւն է, միակ մարդը, որին պետք էր, որ Ադրբեջանում իրավիճակը սրվեր, քանի որ այդ օրերին Մոսկվայից Բաքու եկած քննչական հատուկ խումբը պատրաստվում էր վեր հանել 1969-82թթ. Հեյդար Ալիեւի գործունեության բոլոր հանցավոր կողմերը»:
Վահրամ Աթանեսյանը հատուկ անդրադարձ է կատարել այս օրերին ադրբեջանական քարոզչամեքենայի կողմից տարփողվող մեկ այլ թեմայի՝ 1992 թվականի Խոջալուի ռազմագործողությանը: Նա նշել է, որ դեռեւս 1992 փետրվարի 20-ին Ադրբեջանի ժողովրդական ճակատ ընդդիմադիր կուսակցության մամուլի կենտրոնը հաղորդագրություն է տարածել, որ «Խոջալու են ներխուժել ԱՊՀ զինված ուժերի 366-րդ գնդի տանկերն ու զրահամեքենաները` թրթուրների տակ ճզմելով հազարավոր խաղաղ բնակիչների»: Դա վկայում է, որ Ադրբեջանի ժողովրդական ճակատ կուսակցությունը ստահոդ տեղեկություններով փորձել է լարել իրավիճակը:
Ինչ վերաբերում է բուն իրադարձություններին, ապա Վ. Աթանեսյանը նշել է, որ 1992թ. փետրվարի 25-ին Աղդամում կայացել է ռազմական խորհրդակցություն, որի ժամանակ որոշվել է «Ասկերանով միջանցք բացել դեպի Խոջալու, տարհանել բնակչությանը»: Կազմավորվել է 3 գումարտակ, որոնց հրամանատարներն են եղել Ալահվերդի Բաղիրովը, Շիրին Միրզաեւը եւ Յաղուբ Մամեդովը: Գործողությանը մասնակցել է նաեւ Ադրբեջանի ՆԳՆ հատուկ նշանակության գումարտակը` Ռովշան Ջավադովի հրամանատարությամբ: Այս ուժերն են Աղդամի մատույցներում դիմավորել Խոջալուից մարդասիրական միջանցքով անարգել դուրս եկած մարդկանց: Եւ հենց այդ հանդիպման վայրում էլ արձանագրվել է մարդկանց սպանության փաստը:
Բանախոսն ուշադրություն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ 1992թ. փետրվարի լույս 26-ի գիշերն Աղդամից կազմակերպված ռազմագործողության մասնակից բոլոր հրամանատարները կարճ ժամանակ անց զոհվել են չպարզաբանված հանգամանքներում, զոհվել է նաեւ դեպքի վայրում փետրվարի 28-ին տեսանկարահանում իրականացրած Չինգիզ Մուստաֆաեւը:  Վահրամ Աթանեսյանի  եզրակացությամբ  դեպքերի մասնակիցների ֆիզիկական ոչնչացումը կազմակերպվել է պետական մակարդակով, որպեսզի քողարկվեն Խոջալուի խաղաղ բնակիչների դեմ Ադրբեջանի գործած հանցանքները:
Որպես եւս մեկ ապացույց, բանախոսը հիշեցրել է, որ 1993-ին գալով իշխանության` Հեյդար Ալիեւը կարգադրել է դադարեցնել Խոջալուի դեպքերի ուսումնասիրության խորհրդարանական հանձնաժողովի աշխատանքները եւ կարճել հարուցված քրեական գործը:
«Անառարկելի է, որ 1988թ.-ից Ադրբեջանում հայ, ապա եւ ադրբեջանցի բնակչության դեմ գործած հանցանքների կազմակերպիչը եղել է Հեյդար Ալիեւը,- ընդհանրացրել է Վահրամ Աթանեսյանը,- ներկա ռեժիմն ամեն ինչ անում է, որպեսզի ադրբեջանական հանրությունն ուշքի չգա հակահայկական մոլագարությունից եւ տրամաբանական հարցեր չուղղի իշխող վարչախմբին: Բայց պետք է հուսալ, որ ադրբեջանական հասարակությունը կձերբազատվի դրանից, եւ այդ ժամ Սումգայիթի, Բաքվի հայկական ջարդերի, Խոջալուի խաղաղ բնակիչների սպանության կազմակերպիչները կկանգնեն արդարադատության առաջ»:

Пресс-конференция в парламенте НКР
27 февраля в Национальном Собрании НКР состоялась пресс-конференция председателя постоянной парламентской комиссии по внешним сношениям Ваграма Атанесяна на тему «Сумгаитская трагедия и искажение азербайджанской  пропаганды».
В приветственном слове Ваграм Атанесян отметил, что после прихода Ильхама Алиева к власти касательно Сумгаитских событий в Азербайджане на государственном уровне была сформирована гипотеза, согласно которой это «провокация против Азербайджана,  организованная армянской стороной». В качестве «доказательства» азербайджанский агитпроп приводит то обстоятельство, что по уголовным делам как участник погромов проходил некий Эдуард Григорян.
Ваграм Атанесян отметил, что действительно, такой человек являлся фигурантом уголовного дела и был приговорен к заключению. Но он был трижды судим и в последний раз был освобожден от отбывания наказания в декабре 1987г. Известно, что советские правоохранительные органы применяли свои методы преследования к тем, кто был не единожды судим. Эдуард Григорян был просто включен в группу погромщиков в далеко идущих целях. И это еще одно доказательство того, что Сумгаитские погромы были организованы на государственном уровне.
Затем Ваграм Атанесян процитировал отрывки из книги Зардушта Ализаде и Расима Агаева  «Падение второй республики», наглядно доказывающие, что организация армянских погромов в Азербайджане началась гораздо раньше, чем заседание Областного совета  НКАО, на котором было принято известное всем постановление.
В книге имеются свидетельства первого секретаря политкомиссии партии Баку Фуада Мусаева о том, что начиная с 10 февраля 1988г. неизвестные лица на специальных автомобилях разъезжали по городу Баку, по студенческим и рабочим общежитиям, где распространяли антиармянские призывы. 19 февраля Мусаев запретил въезд этих машин в Баку, после чего организаторы переместились в Сумгаит.
27 февраля 1988г. на так называемом «митинге» последним выступил один из директоров местной школы – Хыдыр Алиев – с призывом «Смерть армянам!», после чего толпа напала на квартиры армян. По свидетельству Ализаде и Агаева, у них имелись заранее составленные списки с заселенными армянами квартирами.
Ваграм Атанесян коснулся оценки азербайджанских авторов, а именно того, что вернувшись к власти и в первый раз посетив Сумгаит, Гейдар Алиев среди приветствующих искал Хыдыра Алиева, озвучившего призыв «Смерть армянам!», чтобы обнять его. По словам парламентария, это свидетельствует о том,  что организатором Сумгаитских событий был Гейдар Алиев – единственный человек,  которому было нужно обострение ситуации в Азербайджане, так как в те дни прибывшая из Москвы в Баку специальная следственная группа собиралась выявить  все преступные стороны деятельности Алиева с 1969 по 1982 годы.
Ваграм Атанесян обратил особое внимание на новую тему, выдвигаемую в настоящее время азербайджанской агитмашиной, – военные действия в Ходжалу в 1992г. Он отметил, что еще 20 февраля 1992г. пресс-центр оппозиционной партии  «Народный фронт Азербайджана» распространил сообщение о том, что «в Ходжалу вошли танки и бронетехника вооруженных сил СНГ 366-го полка, оставляя под гусеницами тысячи мирных поселенцев». Это свидетельствует, о том, что распространением ложных сведений партия  «Народный фронт Азербайджана» попыталась обострить ситуацию.
Что касается истинных событий, то В. Атанесян отметил, что 25 февраля 1992г. в Агдаме было проведено военное совещание, в ходе которого было принято решение о том, что «для перемещения населения через Аскеран будет открыт коридор в Ходжалу». Был сформирован 3-й батальон, командирами  которого были назначены Алахверди Багиров, Ширин Мирзоев и Ягуб Мамедов. В действиях также принял участие оперотряд МВД Азербайджана, возглавляемый Ровшаном Джавадовым. Эти силы на подступах к Агдаму приняли вышедших по гуманитарному коридору из Ходжалу людей. И именно на месте этой встречи были зафиксированы факты убийства людей.
Ваграм Атанесян призвал обратить внимание на тот факт, что все командиры, участвовавшие в военных действиях в ночь с 25 на 26 февраля 1992г., в короткий срок  скончались при невыясненных обстоятельствах. Погиб также проводивший 28 февраля сьемки в этой местности Чингиз Мустафаев.
Подводя итоги, Ваграм Атанесян отметил, что физическое устранение участников событий было организовано на государственном уровне с целью скрыть преступления Азербайджана против мирного населения Ходжалу.
В качестве еще одного доказательства парламентарий привел тот факт, что придя к власти в 1993г., Гейдар Алиев прекратил работу парламентской комиссии по исследованию событий в Ходжалу и закрыл все возбужденные уголовные дела по этому факту.
«Неоспорим тот факт, что организатором совершенных с 1988г. в Азербайджане преступлений против армян, а затем  и азербайджанского населения был Гейдар Алиев, – отметил  Ваграм Атанесян.– Нынешний режим делает все, чтобы азербайджанская общественность не пришла в себя от антиармянского фанатизма и не задавала логичных вопросов правящей верхушке. Но следует надеяться, что азербайджанская общественность освободится от этого и тогда организаторы погромов армянского населения Сумгаита, Баку и мирного населения Ходжалу предстанут перед лицом правосудия».