Արցախի Հանրապետության խորհրդարանի ղեկավար Աշոտ Ղուլյանի նախագահությամբ փետրվարի 26-ին տեղի է ունեցել ԼՂՀ 5-րդ գումարման Ազգային ժողովի 11-րդ նստաշրջանի առաջին լիագումար նիստը:
Ազգային ժողովի նախագահը ներկայացրել է խորհրդարանի հունվար-փետրվար ամիսների գործունեությունը, հակիրճ անդրադարձ կատարել ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գծում տիրող իրավիճակին ու քաղաքական իրադարձություններին :
Խորհրդարանը հաստատել է 11-րդ նստաշրջանի ժամանակավոր հաշվիչ հանձնաժողովի կազմը, որի անդամներ են վերահաստատվել պատգամավորներ Ռոմելա Դադայանը, Կամո Բարսեղյանը և Լյուդմիլա Բարսեղյանը։
Քննության առնելով նիստի օրակարգում գտնվող օրինագծերը՝ Ազգային ժողովն ընդունել է «Կրթության մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին և դրա հետ կապված  օրենքների փաթեթը, «Զբոսաշրջության և զբոսաշրջային գործունեության մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին», «ԼՂՀ  ջրային օրենսգրքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին», «Օրգանական գյուղատնտեսության մասին» օրենքները։
Խորհրդարանն ի գիտություն է ընդունել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դատախազության 2014 թվականի գործունեության մասին հաղորդումը, որը ներկայացրել է ԼՂՀ Գլխավոր դատախազ Արթուր Մոսիյանը և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քաղաքացիական ծառայության խորհրդի կողմից 2014 թվականին  իրականացված աշխատանքների մասին հաղորդումը, որը ներկայացրել է ԼՂՀ ՔԾ խորհրդի նախագահ Բորիս Առուշանյանը։
ԱԺ կանոնակարգի համաձայն  տեղի է ունեցել նաև օրենսդիր-գործադիր հարցուպատասխանի առաջին ընթացակարգը նոր նստաշրջանում՝ կառավարության անդամների ու փոխվարչապետ Արթուր Աղաբեկյանի մասնակցությամբ:

Plenary session of the NKR National Assembly
February 26, the Head of the National Assembly of the Republic of Artsakh chaired a plenary meeting of the 11th session of the 5th convocation.
Chairman of the National Assembly presented activities of the Parliament in January-February, brief reference to the situation on Karabakh-Azerbaijan front line as well as the political events.
Taking into consideration draft laws of the session agenda, the National Assembly National Assembly adopted a package of documents with supplements and amendments to the Law "On Education", amendments to the law "On Tourism and Tourist Activities”, additions and amendments to the "Water Code" and the law "On the organic farming".
Parliament approved the 11th session of the accounting committee, whose members Romella Dadayan, Kamo Barseghyan and Lyudmila Barseghyan were reelected to the Parliament.
The Parliament heard a report on the activities of the Prosecutor's Office of the Nagorno Karabakh Republic in 2014, presented by the NKR General Prosecutor Arthur Mossiyan, as well as the report on the work Council of Civil Service in 2014, presented by the Chairman of the NKR CSC, Boris Arushanyan.
According to the regulations the first Question and Answer (Q&A) procedure of the NA – Government was held in the new session, in which the government members and deputy prime-minister Artur Aghabekyan took part.