Արցախի Հանրապետության խորհրդարանի ղեկավար Աշոտ Ղուլյանի նախագահությամբ փետրվարի 26-ին տեղի է ունեցել ԼՂՀ 5-րդ գումարման Ազգային ժողովի 11-րդ նստաշրջանի առաջին լիագումար նիստը:
Ազգային ժողովի նախագահը ներկայացրել է խորհրդարանի հունվար-փետրվար ամիսների գործունեությունը, հակիրճ անդրադարձ կատարել ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գծում տիրող իրավիճակին ու քաղաքական իրադարձություններին :
Խորհրդարանը հաստատել է 11-րդ նստաշրջանի ժամանակավոր հաշվիչ հանձնաժողովի կազմը, որի անդամներ են վերահաստատվել պատգամավորներ Ռոմելա Դադայանը, Կամո Բարսեղյանը և Լյուդմիլա Բարսեղյանը։
Քննության առնելով նիստի օրակարգում գտնվող օրինագծերը՝ Ազգային ժողովն ընդունել է «Կրթության մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին և դրա հետ կապված  օրենքների փաթեթը, «Զբոսաշրջության և զբոսաշրջային գործունեության մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին», «ԼՂՀ  ջրային օրենսգրքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին», «Օրգանական գյուղատնտեսության մասին» օրենքները։
Խորհրդարանն ի գիտություն է ընդունել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դատախազության 2014 թվականի գործունեության մասին հաղորդումը, որը ներկայացրել է ԼՂՀ Գլխավոր դատախազ Արթուր Մոսիյանը և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քաղաքացիական ծառայության խորհրդի կողմից 2014 թվականին  իրականացված աշխատանքների մասին հաղորդումը, որը ներկայացրել է ԼՂՀ ՔԾ խորհրդի նախագահ Բորիս Առուշանյանը։
ԱԺ կանոնակարգի համաձայն  տեղի է ունեցել նաև օրենսդիր-գործադիր հարցուպատասխանի առաջին ընթացակարգը նոր նստաշրջանում՝ կառավարության անդամների ու փոխվարչապետ Արթուր Աղաբեկյանի մասնակցությամբ:

Под председательством руководителя парламента Республики Арцах Ашота Гуляна 26 февраля состоялось первое пленарное заседание 11-й сессии Национального Собрания НКР пятого созыва.
Председатель Национального Собрания представил деятельность парламента за январь-февраль, краткий отчет о ситуации на линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана и политических событиях.
Парламент утвердил состав временной счетной комиссии 11-й сессии, членами которой были вновь утверждены Ромелла Дадаян, Камо Барсегян и Людмила Барсегян.
В ходе рассмотрения законопроектов повестки сессии Национальное Собрание приняло пакет законов о внесении дополнений и изменений в закон НКР «Об образовании» и связанные с ним законы, о внесении дополнений в закон НКР «О туризме и туристской деятельности», «О внесении дополнений и изменений в Водный кодекс НКР» и закон «Об органическом сельском хозяйстве».
Парламент принял к сведению отчет о деятельности прокуратуры Нагорно-Карабахской Республики за 2014 год, представленный генеральным прокурором НКР Артуром Мосияном, а также отчет о работе Совета Гражданской службы за 2014 год, представленный председателем Совета Гражданской службы НКР Борисом Арушаняном.
Согласно регламенту НС состоялась также первая процедура вопросов-ответов НС-правительство в новой сессии, в которой приняли участие члены правительства и вице-премьер Артур Агабекян.