ԼՂՀ և ՀՀ Ազգային ժողովների գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովների նախաձեռնությամբ փետրվարի 20-ին Շուշիում անց են կացվել խորհրդարանական լսումներ՝ «Մշակութային քաղաքականության ռազմավարական հիմնախնդիրները և դրանց կարգավորման մարտահրավերները» թեմայով: Լսումներին ներկա էին ԼՂՀ և ՀՀ օրենսդիր և գործադիր իշխանությունների, ստեղծագործական միությունների, մշակութային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, մշակույթի գործիչներ:
Ողջունելով լսումների մասնակիցներին՝ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը բարձր է գնահատել Հայաստան-Արցախ միջխորհրդարանական համագործակցության շրջանակներում մշտական հանձնաժողովների համատեղ քննարկումների դերն օրենսդրական խնդիրների լուծման գործում: Խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է ազգային մշակույթի պահպանման, զարգացման ու տարածման, նրան սպառնացող վտանգների կանխարգելման, հայ ժողովրդի ազգային ինքնության պահպանման հարցերի՝ որպես համահայկական նշանակության հիմնախնդիրների, գիտակցումը և հավաքական ջանքերի միջոցով այդ մարտահրավերներին դիմակայելու անհրաժեշտությունը:
Պետական մշակութային քաղաքականության հիմնախնդիրների և կարգավորման ուղղությունների շուրջ ծավալուն զեկույցներ են ներկայացրել ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը և ԼՂՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարար Նարինե Աղաբալյանը: Նախարարներն անդրադարձել են բնագավառի կառավարմանը, պետության և ստեղծագործական միությունների համագործակցությանն ու առկա մարտահրավերներին, մշակութային դիվանագիտությանը և մշակույթի գործիչների սոցիալական երաշխիքներին առնչվող հարցերին:
ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանը և ԼՂՀ ԱԺ նույնանուն հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Սարգսյանը ներկայացրել են մշակութային ոլորտի օրենսդրական հիմնախնդիրների և ժամանակի մարտահրավերների՝ համապատասխանաբար ՀՀ և ԼՂՀ օրինակները:

20 февраля в городе Шуши по инициативе постоянных комиссий по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта парламентов РА и НКР были проведены парламентские слушания на тему “Основные стратегические проблемы культурной политики и призывы к их урегулированию”. На слушаниях присутствовали представители законодательной и исполнительной властей РА и НКР, творческие союзы, представители культурных организаций, деятели культуры.
Приветствуя участников слушаний, председатель Национального Собрания Нагорно-Карабахской Республики Ашот Гулян высоко оценил роль совместных обсуждений в рамках постоянных комиссий межпарламентского сотрудничества Армения-Арцах в деле решения законодательных задач.
Руководитель парламента подчеркнул осознание вопросов сохранения, развития и распространения национальной культуры, предотвращения угрожающих ей опасностей и сохранения национальной идентичности армянского народа, как основной задачи всеармянской значимости, а также необходимость совместного противостояния этим вызовам.
С докладами касательно основных задач государственной культурной политики и направлений их урегулирования выступили министр культуры РА Асмик Погосян и министр культуры и по делам молодежи НКР Нарине Агабалян. Министры обсудили вопросы, связанные с управлением сферой, сотрудничеством между государством и творческими союзами, культурной дипломатией и с социальными гарантиями для деятелей культуры.
Председатели постоянных комиссий по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта при НС РА и НС НКР Артак Давтян и Армен Саркисян представили основные законодательные задачи и актуальные проблемы в сфере культуры на соответствующих примерах РА и НКР.