Նախօրեին Ստեփանակերտ ժամանած Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավորական պատվիրակությունը, որի կազմում էին Հայաստան-Արցախ միջխորհրդարանական հանձնաժողովի և Հայաստանի խորհրդարանի պատգամավորական խմբակցությունների ներկայացուցիչներ, փետրվարի 7-ին այցելել են Պաշտպանության բանակի զորամասերից մեկը, որտեղ մասնակցել են նորակոչիկ զինվորների երդման արարողությանը:
Արցախի Պաշտպանության բանակի շարքերը համալրող երիտասարդ զինվորներին պատգամավորների անունից ողջունել ու շնորհավորել է Հայաստանի խորհրդարանի պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը:
Այնուհետեւ ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավորները՝ ԼՂՀ ԱԺ պաշտպանության, անվտանգության եւ օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ժաննա Գալստյանի ուղեկցությամբ մեկնել են ադրբեջանա-ղարաբաղյան զորքերի շփման գիծ, տեսակցել մարտական հերթապահություն իրականացնող զինվորներին եւ նրանց հետ զրուցել առաջնագծում տիրող իրավիճակի շուրջ:

7 февраля прибывшая накануне в Степанакерт делегация депутатов Национального Собрания Армении в составе представителей межпарламентской комиссии Армения-Арцах и фракций парламента Армении посетила одну из воинских частей Армии обороны НКР, где приняла участие в церемонии принятия присяги новобранцев.
Новобранцев, пополняющих ряды Армии обороны НКР, от имени депутатов приветствовал и поздравил председатель постоянной комиссии НС Армении по делам обороны, национальной безопасности и внутренних дел Корюн Нагапетян.
Затем депутаты Национального собрания РА в сопровождении председателя постоянной комиссии НС НКР по вопросам обороны, безопасности и законности Жанны Галстян посетили линию соприкосновения ВС НКР и Азербайджана, встретились с военнослужащими, несущими боевое дежурство, и побеседовали с ними о ситуации на передовой линии.