Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Ազգային ժողովի խմբակցությունների եւ պատգամավորական խմբի Հայտարարությունը
20 հունվարի 2015
Բաքու քաղաքի հայ բնակչության ջարդերի 25-րդ տարելիցի կապակցությամբ
1990թ. հունվարի 13-19-ը Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքվում  պետական մակարդակով կազմակերպվել եւ իրականացվել է հայ բնակչության զանգվածային կոտորած: Զուտ ազգային պատկանելության համար տեղի շուրջ 400 հազարանոց հայ համայնքն ենթարկվել է բռնությունների, կոտորածի ու բռնատեղահանվել քաղաքից: Միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունները նշում են 400-ը անցնող զոհերի մասին, այդ թվում՝ ծերեր, կանայք եւ երեխաներ:
1990թ. հունվարին Բաքվում փաստորեն կրկնվել է 1988թ. փետրվարին Սումգայիթում տեղի ունեցած բռնությունների սցենարն՝ անհամեմատ մեծ մասշտաբներով, որի հետեւանքով քաղաքն ամբողջովին հայաթափվել է:
Բաքվի հայ բնակչության ջարդերը եւ բռնատեղահանությունը լիովին ներգրվում են «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու եւ պատժելու մասին» կոնվենցիայով սահմանված «ցեղասպանություն» իրավական հասկացության մեջ:
Պետական մակարդակով ահաբեկչությունը շարունակվել է նաեւ Լեռնային Ղարաբաղում, որի գերակշիռ հայ բնակչության հանդեպ Ադրբեջանի իշխող վերնախավը 1991թ.-ի ապրիլ-օգոստոս ամիսներին իրականացրել է «Կոլցո»  ռազմագործողությունը, որի հետեւանքով բռնատեղահանվել, հրդեհվել եւ կործանվել է 24 հայկական գյուղ, զոհվել են բազմաթիվ անմեղ մարդիկ:
Արցախից հայ բնակչությունը բռնատեղահանելու, զանգվածային կոտորած կազմակերպելու Ադրբեջանի պետական նպատակադրված քաղաքականությունն իրականություն չի դարձել միայն արցախահայության զինված ինքնապաշտպանության շնորհիվ:
Բաքվի հայաթափումից անցել է 25 տարի: Այս ամբողջ ընթացքում Ադրբեջանում ցինիկաբար նենգափոխվում է 1990 թվականի «սև հունվարի» էությունը. փորձում են պատմության էջերից ջնջել Բաքվի բնիկ հայ ազգաբնակչության ցեղասպանության քաղաքականության հետքերը:
Գլուխ խոնարհելով Բաքվի ջարդերին ու բռնատեղահանությանը զոհ գնացած անմեղ հայերի ու Արցախյան գոյամարտում նահատակվածների հիշատակի առջեւ՝ մենք
դատապարտում ենք էթնիկ անհանդուրժողականության, այլատյացության, ծայրահեղականության ցանկացած դրսեւորում,
վերահաստատում ենք, որ Արցախի Հանրապետությունը հետամուտ է լինելու, որպեսզի Ադրբեջանում հայ ժողովրդի ցեղասպանության ծրագրի, գործադրված զանգվածային բռնությունների, պատերազմական հանցագործությունների կազմակերպիչները եւ իրականացնողները, համաձայն միջազգային իրավունքի նորմերի, ենթարկվեն պատասխանատվության,
կոչ ենք անում ՄԱԿ-ին, ԵԽ-ին, ԵԱՀԿ-ին, նրա Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների խորհրդարաններին՝ դատապարտել Բաքվի հայ բնակչության ջարդերը, դրանց տալ իրավական գնահատական: Դա ոչ միայն տուժողի իրավունքն է, այլեւ միջազգային ատյանների պարտավորությունը, քանի որ ցեղասպանությունը ոճիր է համայն մարդկության դեմ:

Заявление фракций и парламентской группы Национального Собрания НКР
13–19 января 1990г. в столице Азербайджана  городе Баку на государственном уровне были организованы и осуществлены  массовые погромы армянского населения. Только из-за национальной принадлежности армянская община в 400 тыс. человек была подвергнута насилию, погромам и насильственному выселению из города. Международные правоохранительные организации свидетельствуют о числе жертв, превышающем  400 человек, в числе которых были: старики, женщины и дети.
События января 1990 в городе Баку были повторением насильственного сценария, который был осуществлен в феврале 1988г. в Сумгаите, в несравнимо больших масштабах, в результате чего в городе не осталось армян.
Массовые погромы  армянского населения Баку и насильственное переселение полностью  соответствуют понятию “геноцида”, утвержденного  правовой конвенцией  “ О предотвращении и наказании  преступления геноцида ”.
Терроризм, организованный на государственном уровне, продолжился также в Нагорном Карабахе, где по отношению к преобладающему большинству армянского населения правящая верхушка Азербайджана с апреля по август 1991г. применила  военную операцию “ Кольцо”, в результате которой были насильственно выселены, сожжены  и уничтожены 24 армянских села и погибло множество невинных людей.
Насильственного выселения населения, массового истребление армянского населения Арцаха, согласно целенаправленной политике Азербайджана, не произошло, только благодаря самообороне армии Арцаха.
Прошло 25 лет со дня насильственного выселения армян из Баку. И весь этот период Азербайджан цинично искажает события “ черного января ” 1990 года, пробуя  вычеркнуть из страниц истории  следы политики геноцида армянского населения города Баку.
Склоняя голову перед жертвами массовой резни в Баку, насильственно переселенных невинных армян  и памятью погибших в Арцахской борьбе, мы
осуждаем этническую нетерпимость, ксенофобию  - любое проявление экстремизма.
заверяем, что Республика Арцах продолжит настоятельно требовать привлечь к ответственности Азербайджан за содеянные массовые погромы армянского населения, убийства и военные преступления по отношению к мирному населению, в соответствии с нормами международного права.
призываем Организацию Объединенных Наций, Совет Европы, страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ,  осудили массовые убийства армян в Баку, дав им правовую оценку. Это не только право, но и обязанность международных структур, ибо геноцид является преступлением против человечества.