ԼՂՀ Ազգային ժողովը հայտարարում է լրագրողների հավատարմագրում
Ղեկավարվելով «Զանգվածային լրատվության մասին» ԼՂՀ օրենքի 6-րդ հոդվածով, «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Ազգային ժողովում լրագրողների հավատարմագրման կարգը հաստատելու մասին» ԼՂՀ  Ազգային ժողովի նախագահի թիվ ՆՈ-001-Ն որոշմամբ՝  ԼՂՀ ԱԺ աշխատակազմը 2015թ. հունվարի 16-ից մինչև հունվարի 31-ը իրականացնում է ԼՂՀ Ազգային ժողովի գործունեությունը լուսաբանող լրագրողների հավատարմագրում:
Լրագրողին հավատարմագրելու նպատակով լրատվական գործունեություն իրականացնողը գրավոր դիմում է ներկայացնում Աշխատակազմի ղեկավարին՝ ներկայացնելով.
ա) լրատվական գործունեություն իրականացնող իրավաբանական անձի լրիվ անվանումը, կազմակերպական-իրավական ձևը, գտնվելու վայրի հասցեն, իսկ եթե լրատվական գործունեություն իրականացնողը ֆիզիկական անձ է՝ նրա ազգանունը, անունը, հայրանունը (եթե հայրանունը նշված է անձնագրում),
բ) հավատարմագրման ներկայացվող լրագրողի ազգանունը, անունը, հայրանունը   (եթե հայրանունը նշված է անձնագրում) և բնակության վայրի հասցեն,
գ) լրագրողի ներկայացրած լրատվության միջոցի (լրատվության միջոցների) անվանումը (անվանումները), որին պետք է ներկայացնի հավատարմագրված լրագրողը,
դ) հավատարմագրման ներկայացվող լրագրողի անձը հաստատող փաստաթղթի պատճենը (անձնագիր, նույնականացման քարտ) և 1 լուսանկար (3x4 չափսի),
ե) լրատվական գործունեություն իրականացնողի և լրագրողի էլեկտրոնային փոստի հասցեները, հեռախոսահամարներն ու հեռապատճենների համարները (եթե այդպիսիք առկա են),
զ) հավատարմագրման ժամկետը, եթե այն նախատեսում է մեկ տարուց պակաս ժամկետով:
Դիմումների ընդունման վերջնաժամկետ է սահմանվում 2015 թվականի հունվարի 31-ը:
Մանրամասն տեղեկությունների համար այցելել ԱԺ պաշտոնական կայք՝ http://nankr.am/, գրել press@nankr.am էլ-փոստին կամ զանգահարել 94-36-81 հեռախոսահամարով: