Դեկտեմբերի 27-ին ԼՂՀ Ազգային ժողովին կից Երիտասարդական խորհրդարանի անդամները Գանձասարի վանական համալիրում հանդիպում են ունեցել Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգեւ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանի հետ։
Հանդիպմանը, որին մասնակցել է նաեւ ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, քննարկվել են հոգեւոր անվտանգությանը, հայկական ինքնությանն ու ազգային-հոգեւոր ժառանգության պահպանմանն առնչվող հարցեր։
Խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը Երիտասարդական խորհրդարանի անդամներին ներկայացրել է հոգեւոր ու կրոնական դաշտը կարգավորող օրենսդրական մեխանիզմները, իսկ Արցախի թեմի առաջնորդը պատասխանել է Երիտխորհրդարանի անդամների բարձրացրած հարցերին, որոնք վերաբերում էին խղճի ու դավանանքի ազատությանը, եկեղեցու դերակատարության բարձրացմանն ու նրա գործունեության տարբեր ոլորտներին։
Խորհրդանաշական հանդիպման ավարտին Պարգեւ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը եւ Աշոտ Ղուլյանը շնորհավորել են երիտասարդներին Ամանորի եւ Սուրբ Ծննդյան տոների առթիվ:

27 декабря члены Молодежного Парламента при НС в монастыре Гандзасар встретились с главой Арцахской епархии Арцахской Апостольской церкви, архиепископом Паргевом Мартиросяном.
На встрече, где также принимал участие Председатель Национального Собрания НКР Ашот Гулян, обсуждались вопросы, связанные с сохранением духовной безопасности, армянской идентичности и религиозного наследия.
Председатель Парламента Ашот Гулян представил членам Молодежного парламента правовые механизмы, регулирующие духовную и религиозную сферу, а глава Арцахской Епархии ответил на вопросы представителей Молодежного Парламента относительно свободы совести и религии, повышения роли церкви и различные сферы ее деятельности.
В заключение символической встречи архиепископ Паргев Мартиросян и Ашот Гулян поздравили молодых людей с Новым годом и Рождеством Христовым.