Արցախի խորհրդարանի ղեկավար Աշոտ Ղուլյանի նախագահությամբ դեկտեմբերի 25-ին տեղի է ունեցել ԼՂՀ 5-րդ գումարման Ազգային ժողովի 10-րդ նստաշրջանի եզրափակիչ լիագումար նիստը, որին ներկա էին կառավարության անդամները՝ վարչապետ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ։
ԼՂՀ ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի նախարար Սպարտակ Թեւոսյանը ներկայացրել է բյուջետային՝ օրենսդիր-գործադիր քննարկումների երկրորդ փուլով գրանցված առաջարկություններն ու պատասխանները, խորհրդարանի հաստատմանը ներկայացնելով «ԼՂՀ 2015թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի վերջնական տարբերակը (համախմբված բյուջեն կազմում է. եկամուտներ՝ 83,246.3մլն դրամ, ծախսեր` 88,127.6մլն դրամ եւ դեֆիցիտը՝ 4,881.3 մլն դրամ):
Վարչապետ Արայիկ Հարությունյանն եզրափակիչ ելույթում ներկայացնելով պետական բյուջեով նախատեսվող հիմնական ծրագրային ուղղություններն ու գերակայությունները՝ ընդգծել է, որ 2015 թվականը կլինի սոցիալական աջակցման տարի։
Այնուհետեւ լսվել են Ազգային ժողովի՝ «Արցախատուն» պատգամավորական խմբի, «Դաշնակցություն», «Ժողովրդավարություն» եւ «Հայրենիք» պատգամավորական խմբակցությունների տեսակետները՝ գալիք տարվա պետական ֆինանսական գլխավոր փաստաթղթի վերաբերյալ:
Խորհրդարանը նախ ընդունեց ԼՂՀ 2015 թվականի պետական բյուջեի նախագիծն ուղեկցող՝ «Նվազագույն ամսական աշխատավարձի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին, «Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց սոցիալական երաշխիքների մասին» եւ դրա հետ կապված օրենքների փաթեթը, «Պետական կենսաթոշակների մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին, ինչպես նաեւ «ԼՂՀ բյուջետային համակարգի մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքները, ապա 29 կողմ եւ 2 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ հաստատեց «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության 2015 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքը:
Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց «Օրգանական գյուղատնտեսության մասին» օրենքի նախագիծը, երկրորդ ընթերցմամբ՝ «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության 2015-2017թթ. պետական վիճակագրական աշխատանքների եռամյա ծրագիրը հաստատելու մասին» օրենքը։
Նիստի ավարտին խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ամփոփել է 5-րդ գումարման Ազգային ժողովի 10-րդ նստաշրջանի աշխատանքները՝ շնորհավորանքի ու բարեմաղթանքի խոսքեր հղելով Ամանորի եւ Սուրբ Ծննդյան տոների առթիվ:

Plenary Session of the NKR National Assembly
December 25 the concluding plenary meeting of the 10th session of the NKR National Assembly chaired by the Head of the Parliament of Artsakh Ashot Ghoulyan. Members of the Government headed by the prime-minister Ara Harutyunyan took part at the meeting.
The Minister of Economy and Finance Spartak Tevosyan presented for approval the final version of the draft law «On the State Budget of the Nagorno-Karabakh Republic in 2015" (consolidated budget is: profit - 83246000 drams, expenses - 88 127 million drams, the deficit - 4 881 300 000 AMD), taking into account the proposals made by deputies in the second stage debate on the bill.
Prime Minister Araik Harutyunyan in his concluding speech, presenting the main directions and priorities of the proposed state budget, stated  that 2015 will be а year of social support.
Then points of view of the parliamentary group "Artsakhatun" and parliamentary factions of the National Assembly "Dashnaktsutyun", "Democracy" and "Homeland", concerning the main financial document of the state of the coming year were presented.
Endorsing the National Assembly programs presented in the NKR draft budget for 2015, the Parliament also discussed the draft laws accompanying the draft budget. The following questions were considered:  the NKR law "On the minimum monthly salary", amending the NKR law "On social guarantees for persons holding public office" and the related documents, changes in the law "On State Pensions", additions and amendments in the law "On budget system of the Nagorno-Karabakh Republic. The Law "On the Budget of the Nagorno-Karabakh Republic for 2015" was approved with 29 votes “for” and 2 – “against”.
The National Assembly adopted in first reading the draft law "On organic (natural) agriculture", in the second reading - the law "On approval of the three-year program of state statistical work of the Republic of Nagorno-Karabakh in 2015-2017".
In conclusion of the meeting of the Parliament, summarizing 10 session of the National Assembly of the fifth convocation, Chairman Ashot Ghoulyan addressed the audience expressing congratulations and best wishes for the coming New Year and Christmas.