Արցախի խորհրդարանի ղեկավար Աշոտ Ղուլյանի նախագահությամբ դեկտեմբերի 25-ին տեղի է ունեցել ԼՂՀ 5-րդ գումարման Ազգային ժողովի 10-րդ նստաշրջանի եզրափակիչ լիագումար նիստը, որին ներկա էին կառավարության անդամները՝ վարչապետ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ։
ԼՂՀ ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի նախարար Սպարտակ Թեւոսյանը ներկայացրել է բյուջետային՝ օրենսդիր-գործադիր քննարկումների երկրորդ փուլով գրանցված առաջարկություններն ու պատասխանները, խորհրդարանի հաստատմանը ներկայացնելով «ԼՂՀ 2015թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի վերջնական տարբերակը (համախմբված բյուջեն կազմում է. եկամուտներ՝ 83,246.3մլն դրամ, ծախսեր` 88,127.6մլն դրամ եւ դեֆիցիտը՝ 4,881.3 մլն դրամ):
Վարչապետ Արայիկ Հարությունյանն եզրափակիչ ելույթում ներկայացնելով պետական բյուջեով նախատեսվող հիմնական ծրագրային ուղղություններն ու գերակայությունները՝ ընդգծել է, որ 2015 թվականը կլինի սոցիալական աջակցման տարի։
Այնուհետեւ լսվել են Ազգային ժողովի՝ «Արցախատուն» պատգամավորական խմբի, «Դաշնակցություն», «Ժողովրդավարություն» եւ «Հայրենիք» պատգամավորական խմբակցությունների տեսակետները՝ գալիք տարվա պետական ֆինանսական գլխավոր փաստաթղթի վերաբերյալ:
Խորհրդարանը նախ ընդունեց ԼՂՀ 2015 թվականի պետական բյուջեի նախագիծն ուղեկցող՝ «Նվազագույն ամսական աշխատավարձի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին, «Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց սոցիալական երաշխիքների մասին» եւ դրա հետ կապված օրենքների փաթեթը, «Պետական կենսաթոշակների մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին, ինչպես նաեւ «ԼՂՀ բյուջետային համակարգի մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքները, ապա 29 կողմ եւ 2 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ հաստատեց «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության 2015 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքը:
Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց «Օրգանական գյուղատնտեսության մասին» օրենքի նախագիծը, երկրորդ ընթերցմամբ՝ «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության 2015-2017թթ. պետական վիճակագրական աշխատանքների եռամյա ծրագիրը հաստատելու մասին» օրենքը։
Նիստի ավարտին խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ամփոփել է 5-րդ գումարման Ազգային ժողովի 10-րդ նստաշրջանի աշխատանքները՝ շնորհավորանքի ու բարեմաղթանքի խոսքեր հղելով Ամանորի եւ Սուրբ Ծննդյան տոների առթիվ:

25 декабря состоялось заключительное пленарное заседание 10-й сессии  Национального Собрания НКР под председательством Главы Парламента Арцаха Ашота Гуляна. На заседании приняли участие члены правительства во главе с премьер-министром Ара Арутюняном.
Министр Экономики и Финансов Спартак Тевосян представил на утверждение окончательный вариант проекта закона “О государственном бюджете Нагорно-Карабахской Республики на 2015 год” (сводный бюджет составляет: прибыль – 83,246 млн. драм, расход - 88 127 млн драм, дефицит – 4 881,3 млн драм) с учетом предложений, внесенных депутатами на второй стадии обсуждения законопроекта.
Премьер-министр Араик Арутюнян в заключительной речи, представляя основные направления и приоритеты, предусматриваемые государственным бюджетом, подчеркнул, что 2015 год будет годом социальной поддержки.
Затем заслушались точки зрения депутатской группы “Арцахатун” и депутатских фракций Национального собрания “Дашнакцуцюн”, “Демократия” и “Родина”, относительно основного государственного финансового документа предстоящего года.
Одобрив представленные в проекте бюджета НКР на 2015 год программы НС, парламент также обсудил проекты законов, сопровождающих проект бюджета. Рассматривались: закон  НКР “О минимальной месячной зарплате”, о внесении изменений в закон НКР “О Социальных гарантиях лиц, занимающий государственные должности” и связанный с ним пакет документов, об изменениях в законе “О государственных пенсиях”, добавлениях и поправках в законе “О бюджетной системе Нагорно-Карабахской Республики”. Проголосовав с 29 голосами “за” и 2 голосами “против”, был утвержден  закон “О бюджете Нагорно-Карабахской Республики на 2015”.
Национальное собрание приняло в первом чтении проект закона “Об органическом (натуральном) сельском хозяйстве”, во втором чтении – закон “Об утверждении плана трехлетней программы государственной статистической работы Нагорно-Карабахской республики на 2015-2017”.
В заключение заседания парламента, подведя итоги 10 сессии Национального собрания пятого созыва, председатель Ашот Гулян, обратился с поздравлениями и наилучшими пожеланиями в наступающем Новом году и Рождеством Христовым.