Դեկտեմբերի 18-ին տեղի է ունեցել ԼՂՀ Ազգային ժողովի 10-րդ նստաշրջանի հերթական լիագումար նիստը, որը վարում էր խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը։ Նիստին ներկա էին կառավարության բոլոր անդամները՝ վարչապետ Արա Հարությունյանի գլխավորությամբ։
Խորհրդարանն առաջինը քննարկեց «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության 2015 թվականի պետական բյուջեի մասին» ԼՂՀ օրենքի նախագիծը, որի հիմնական ուղղությունների ու գերակայությունների վերաբերյալ զեկուցմամբ հանդես եկավ ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի նախարարը։ Սպարտակ Թեւոսյանն անհրաժեշտ պարզաբանումներ տվեց նաեւ պատգամավորների բարձրացրած հարցերին՝ կապված  բյուջեի նախագծի վերաբերյալ կառավարություն ուղարկված առաջարկությունների եւ  ներկայիս ֆինանսական իրավիճակի ու արժութային շուկայում գրանցված տատանումների հետ։
Ազգային ժողովից բյուջեի նախագծի վերաբերյալ հարակից զեկուցումներով հանդես եկան ֆինանսաբյուջետային եւ տնտեսական կառավարման հարցերի ու պաշտպանության, անվտանգության եւ օրինապահպանության մշտական հանձնաժողովների նախագահներ Արպատ Ավանեսյանը եւ Ժաննա Գալստյանը։
Հավանություն տալով  ԼՂՀ 2015 թվականի պետական բյուջեի նախագծի կազմում ԱԺ ներկայացված ծրագրերին՝ խորհրդարանը քննարկեց նաեւ բյուջեի նախագիծն ուղեկցող օրենքների նախագծերը («Նվազագույն ամսական աշխատավարձի մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին, «Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց սոցիալական երաշխիքների  մասին» եւ դրան ուղեկցող օրենքների նախագծերի փաթեթը,  «Պետական կենսաթոշակների մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության բյուջետային համակարգի մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագծերը)։
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ԼՂՀ օրենքի համաձայն պետական բյուջեի նախագծի քննարկումն ընդմիջվեց առնվազն 4 օրով․ պատգամավորներն ու քաղաքական խմբակցությունները հնարավորություն ունեն երկրորդ փուլով  առաջարկություններ ներկայացնել կառավարություն, որի պատասխանների հիման վրա խորհրդարանը 2015 թվականի Արցախի գլխավոր պետական ֆինանսական փաստաթուղթը  քննության կառնի հաջորդ լիագումար նիստին։
Ազգային ժողովի լիագումար նիստում քննարկվեցին եւ ընդունվեցին «Փաստաբանության մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքը, «Հարկերի մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին եւ հարկային օրենսդրությանը վերաբերվող եւս ութ օրինագծեր, ինչպես նաեւ առաջին ընթերցմամբ ընդունվեց «ԼՂՀ 2015-2017թթ. պետական վիճակագրական աշխատանքների եռամյա ծրագիրը հաստատելու մասին» օրենքը։

A regular plenary meeting of the 10th session of the NKR National Assembly headed by the Chairman of the Parliament Ashot Ghoulyan was held on December 18. All the members of the Government headed by the Prime-minister participated.
The Parliament first discussed the draft law "On the State Budget of the Nagorno-Karabakh Republic in 2015". A speech on the main directions and priorities was made by the Minister of Finance and Economy. Spartak Tevosyan also answered the questions raised by the parliamentarians and gave all necessary explanations regarding the draft budget proposals sent to Government as well as the current situation and fluctuations in the currency market.
Speeches on the draft budget of the National Assembly were made by the Chairmen of the NA Standing committees on Financial-Budgetary and Economic Management and on Defense, National Security and Enforcement of Law, Arpat Avanesyan and Zhanna Galstyan.
Endorsing the programs presented in the NKR 2015 National Assembly draft budget the Parliament also discussed the draft laws accompanying the budget (amendments to the NKR law “On minimal monthly salary”, the law “On social guarantees for persons occupying public position" and the accompanying draft package, amendments to the law “On the state pensions” addenda and amendments to the Law "On Nagorno-Karabakh Republic the budget system")
According to the NKR “NA Rules of Procedures”, the discussion of the draft state budget was postponed for at least 4 days which will enable the parliamentarians and political factions to submit proposals to the Government on the second stage. Based on the answers of the Government National Assembly will submit the main 2015 financial document of Artsakh for discussions at the next plenary meeting.
At the National Assembly plenary meeting the laws on amendments and additions to the NKR law “On Advocacy”, eight more draft laws related to tax legislation as well as the law “On approval of the NKR 2015-2017 three-year state statistical program” were discussed and adopted.