Դեկտեմբերի 18-ին տեղի է ունեցել ԼՂՀ Ազգային ժողովի 10-րդ նստաշրջանի հերթական լիագումար նիստը, որը վարում էր խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը։ Նիստին ներկա էին կառավարության բոլոր անդամները՝ վարչապետ Արա Հարությունյանի գլխավորությամբ։
Խորհրդարանն առաջինը քննարկեց «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության 2015 թվականի պետական բյուջեի մասին» ԼՂՀ օրենքի նախագիծը, որի հիմնական ուղղությունների ու գերակայությունների վերաբերյալ զեկուցմամբ հանդես եկավ ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի նախարարը։ Սպարտակ Թեւոսյանն անհրաժեշտ պարզաբանումներ տվեց նաեւ պատգամավորների բարձրացրած հարցերին՝ կապված  բյուջեի նախագծի վերաբերյալ կառավարություն ուղարկված առաջարկությունների եւ  ներկայիս ֆինանսական իրավիճակի ու արժութային շուկայում գրանցված տատանումների հետ։
Ազգային ժողովից բյուջեի նախագծի վերաբերյալ հարակից զեկուցումներով հանդես եկան ֆինանսաբյուջետային եւ տնտեսական կառավարման հարցերի ու պաշտպանության, անվտանգության եւ օրինապահպանության մշտական հանձնաժողովների նախագահներ Արպատ Ավանեսյանը եւ Ժաննա Գալստյանը։
Հավանություն տալով  ԼՂՀ 2015 թվականի պետական բյուջեի նախագծի կազմում ԱԺ ներկայացված ծրագրերին՝ խորհրդարանը քննարկեց նաեւ բյուջեի նախագիծն ուղեկցող օրենքների նախագծերը («Նվազագույն ամսական աշխատավարձի մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին, «Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց սոցիալական երաշխիքների  մասին» եւ դրան ուղեկցող օրենքների նախագծերի փաթեթը,  «Պետական կենսաթոշակների մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության բյուջետային համակարգի մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագծերը)։
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ԼՂՀ օրենքի համաձայն պետական բյուջեի նախագծի քննարկումն ընդմիջվեց առնվազն 4 օրով․ պատգամավորներն ու քաղաքական խմբակցությունները հնարավորություն ունեն երկրորդ փուլով  առաջարկություններ ներկայացնել կառավարություն, որի պատասխանների հիման վրա խորհրդարանը 2015 թվականի Արցախի գլխավոր պետական ֆինանսական փաստաթուղթը  քննության կառնի հաջորդ լիագումար նիստին։
Ազգային ժողովի լիագումար նիստում քննարկվեցին եւ ընդունվեցին «Փաստաբանության մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքը, «Հարկերի մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին եւ հարկային օրենսդրությանը վերաբերվող եւս ութ օրինագծեր, ինչպես նաեւ առաջին ընթերցմամբ ընդունվեց «ԼՂՀ 2015-2017թթ. պետական վիճակագրական աշխատանքների եռամյա ծրագիրը հաստատելու մասին» օրենքը։

18 декабря состоялось очередное пленарное заседание 10-й сессии  Национального Собрания НКР под председательством Главы Парламента Ашота Гуляна. В заседании приняли участие все члены правительства во главе с премьер-министром Ара Арутюняном.
Парламент сначала обсудил проект закона “О государственном бюджете Нагорно-Карабахской Республики на 2015 год”. С речью об основных направлениях и приоритетах выступил министр Финансов и Экономики. Спартак Тевосян также ответил на вопросы депутатов и дал необходимые разъяснения предложениям, связанным с проектом бюджета, представленным правительству, а также с текущей ситуацией и колебаниями на валютном рынке.
Относительно проекта бюджета от Национального собрания с речью выступили председатели постоянных комиссий по финансово-бюджетным и вопросам экономического управления и по вопросам обороны, безопасности и правопорядка, Арпат Ажанесян и Жанна Галстян.
Одобрив представленные в проекте бюджета НКР на 2015 год программы НС, парламент также обсудил проекты законов, сопровождающих проект бюджета (закон  НКР “О минимальной месячной зарплате”, о внесении изменений в закон НКР “О Социальных гарантиях лиц, занимающий государственные должности” и связанный с ним пакет документов, об изменениях в законе “О государственных пенсиях”, добавлениях и поправках в законе “О бюджетной системе Нагорно-Карабахской Республики”)
Согласно закону НКР “Регламент Национального Собрания”, обсуждение проекта государственного бюджета было отложено как минимум на 4 дня, что даст возможность депутатам и политическим фракциям на втором этапе представить предложения правительству. На основании ответов правительства парламент представит на обсуждение главный финансовый документ Арцаха 2015 года на  следующем пленарном заседании.
На пленарном заседании Национального Собрания были рассмотрены и приняты закон о поправках и дополнениях в законе НКР “Об адвокатуре”, еще восемь законопроектов, касающихся налогового законодательства, а также в первом чтении был принят закон “Об утверждение трехлетней государственной статистической программы НКР на 2015-2017гг.”