Ֆինանսաբյուջետային եւ տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստ
Դեկտեմբերի 13-ին տեղի է ունեցել ԼՂՀ Ազգային ժողովի ֆինանսաբյուջետային եւ տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստը, որը վարում էր հանձնաժողովի նախագահ Արպատ Ավանեսյանը:
Օրակարգում  «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության 2015 թվականի պետական բյուջեի մասին» ԼՂՀ օրենքի նախագծի եւ դրանում ներկայացվող «Նվազագույն ամսական աշխատավարձի մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին, «Պետական պաշտոններ զբաղեցրած անձանց սոցիալական երաշխիքների մասին» ԼՂՀ օրենքում  փոփոխություններ կատարելու մասին եւ դրա հետ կապված  օրենքի նախագծերի փաթեթի, «Պետական կենսաթոշակների մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին եւ «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության բյուջետային համակարգի մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքների նախագծերի քննարկումներն էին:
Նիստին մասնակցում էին ԼՂՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Ս.Ավանեսյանը, ԿԱ հարկային պետական ծառայության պետ Ա.Բալայանը, ազգային վիճակագրական ծառայության նախագահ Կ.Ներսիսյանը։
Պատգամավորների բարձրացրած հարցերին պատասխանել ու լրացուցիչ պարզաբանումներ են տվել ԼՂՀ ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի փոխնախարարներ Մ.Հակոբջանյանը եւ Գ.Մարտիրոսյանը:

13 декабря состоялось заседание постоянной комиссии Национального собрания НКР по финансово-бюджетным и вопросам экономического управления, которое вел председатель комиссии, Арпат Аванесян.
На повестке дня стоял вопрос внесения поправок в проект закона НКР “О государственном бюджете Нагорно-Карабахской республики на 2015 год” и представленного в нем закона НКР “О минимальной месячной зарплате”, о внесении изменений в закон НКР “О Социальных гарантиях лиц, занимающий государственные должности” и связанный с ним пакет документов, об изменениях в законе “О государственных пенсиях”, добавлениях и поправках в законе “О бюджетной системе Нагорно-Карабахской Республики”.
На заседании принимали участие министр труда и социальных вопросов, С. Аванесян, начальник управления государственной налоговой службы, А. Балаян, председатель национальной статистической службы НКР, К. Нерсисян.
На вопросы депутатов ответили и дали дополнительные разъяснения, заместители министра Финансов и Экономики НКР, М. Акопджанян и Г.Мартиросян.