Դեկտեմբերի 9-ին տեղի է ունեցել ԼՂՀ ԱԺ սոցիալական եւ առողջապահության ու ֆինանսաբյուջետային եւ տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը, որը վարում սոցիալական եւ առողջապահության հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Արամ Գրիգորյանը:
Օրակարգում «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության 2015 թվականի պետական բյուջեի մասին» ԼՂՀ օրենքի նախագծում նախատեսված սոցիալական ապահովության, նպաստների, բյուջետային ոլորտի աշխատողների վարձատրության, առողջապահության ոլորտի ֆինանսավորման հարցերն էին:
2015 թվականի ֆինանսական ծրագրերի վերաբերյալ համապատասխան զեկույցներով հանդես եկան ԼՂՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Ս. Ավանեսյանը (բյուջեով նախատեսված հատկացումները՝ 22.79 մլն դրամ), առողջապահության փոխնախարար Կ. Ղուկասյանը (բյուջեով նախատեսված հատկացումները՝ 5.750 մլն դրամ), Ստեփանակերտի քաղաքապետ Ս. Գրիգորյանը (բյուջեով նախատեսված հատկացումները՝ 1.97մլն դրամ): Ըստ շրջանների վարչակազմերի՝ բյուջետային հատկացումները կատարվել են հետեւյալ կերպ. Ասկերանի շրջան՝ 181 մլն դրամ, Հադրութի շրջան՝ 149 մլն դրամ, Մարտակերտի շրջան՝ 176 մլն դրամ, Մարտունու շրջան՝ 190 մլն դրամ, Շուշիի շրջան՝ 123 մլն դրամ, Քաշաթաղի շրջան՝ 306 մլն դրամ եւ Շահումյանի շրջան՝ 118 մլն դրամ:
Պատգամավորների բարձրացրած հարցերին պատասխանել ու լրացուցիչ պարզաբանումներ են տվել ԼՂՀ ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալներ Մ. Հակոբջանյանը եւ Գ. Մարտիրոսյանը:

Joint Sitting of the Standing Committees on Social and Health Care Affairs and Financial-Budgetary and Economic Management
09 December 2014
Joint Sitting of the NKR NA Standing Committee on Social and Health Care Affairs and Financial-Budgetary and Economic Management conducted by the Chairman of the Standing Committee on Social and Health Care Affairs Aram Grigoryan was held on December 9.
The issues of financing social security, allowances, payment of public sector employees and health care provided by the draft law of “Nagorno Karabakh Republic State Budget 2015” were included into the agenda of the sitting.
Corresponding speeches concerning the 2015 financing programs were made by the Minister of Labour and Social Affairs S. Avanesyan (provided budgetary allocations - 22.79 mln AMD), Deputy Minister Of Healthcare K. Ghoukasyan (provided budgetary allocations – 5,750 mln AMD), mayor of the city of Stepanakert S. Grigoryan (provided budgetary allocations – 1,97 mln AMD). According to the district administration, budget allocations were provided as follows: Askeran region – 181 mln AMD, Hadrut region – 149 mln AMD, Martakert region – 176 mln AMD, Martuni region – 190 mln AMD, Shushi region – 123 mln AMD, Kashatagh region – 306 mln AMD, Shahumyan region – 118 mln AMD.
Deputy Minister of Finance and Economy M. Hakobjanyan answered and made further clarification to all the questions raised by the parliamentarians.