Դեկտեմբերի 9-ին տեղի է ունեցել ԼՂՀ ԱԺ սոցիալական եւ առողջապահության ու ֆինանսաբյուջետային եւ տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը, որը վարում սոցիալական եւ առողջապահության հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Արամ Գրիգորյանը:
Օրակարգում «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության 2015 թվականի պետական բյուջեի մասին» ԼՂՀ օրենքի նախագծում նախատեսված սոցիալական ապահովության, նպաստների, բյուջետային ոլորտի աշխատողների վարձատրության, առողջապահության ոլորտի ֆինանսավորման հարցերն էին:
2015 թվականի ֆինանսական ծրագրերի վերաբերյալ համապատասխան զեկույցներով հանդես եկան ԼՂՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Ս. Ավանեսյանը (բյուջեով նախատեսված հատկացումները՝ 22.79 մլն դրամ), առողջապահության փոխնախարար Կ. Ղուկասյանը (բյուջեով նախատեսված հատկացումները՝ 5.750 մլն դրամ), Ստեփանակերտի քաղաքապետ Ս. Գրիգորյանը (բյուջեով նախատեսված հատկացումները՝ 1.97մլն դրամ): Ըստ շրջանների վարչակազմերի՝ բյուջետային հատկացումները կատարվել են հետեւյալ կերպ. Ասկերանի շրջան՝ 181 մլն դրամ, Հադրութի շրջան՝ 149 մլն դրամ, Մարտակերտի շրջան՝ 176 մլն դրամ, Մարտունու շրջան՝ 190 մլն դրամ, Շուշիի շրջան՝ 123 մլն դրամ, Քաշաթաղի շրջան՝ 306 մլն դրամ եւ Շահումյանի շրջան՝ 118 մլն դրամ:
Պատգամավորների բարձրացրած հարցերին պատասխանել ու լրացուցիչ պարզաբանումներ են տվել ԼՂՀ ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալներ Մ. Հակոբջանյանը եւ Գ. Մարտիրոսյանը:

9 декабря состоялось совместное заседание постоянных комиссий НС НКР по здравоохранению и социальным вопросам и по финансово-бюджетным и вопросам экономического управления, которое вел председатель постоянной комиссии по здравоохранению и социальным вопросам, Арам Григорян.
На повестке дня стоял вопрос финансирования в сфере социального обеспечения, пособий, оплаты работников бюджетной сферы и здравоохранения, предусмотренный проектом закона НКР “О государственном бюджете Нагорно-Карабахской республики на 2015 год”.
С соответствующими речами относительно программ финансирования в 2015 году выступили министр труда и социальных вопросов НКР, С. Аванесян (предусмотренные бюджетные ассигнования – 22.79 млн драмов), заместитель министра здравоохранения, К. Гукасян (предусмотренные бюджетные ассигнования – 5.750 млн драмов), мэр города Степанакерта, С. Григорян (предусмотренные бюджетные ассигнования – 1.97 млн драмов). По данным районных администраций, бюджетные ассигнования были предоставлены следующим образом: Аскеранский район – 181 млн драмов, Гадрутский район – 149 млн драмов, Мартакертский район – 176 млн драмов, Мартунинский район – 190 млн драмов, Шушинский район - 123 млн драмов, Кашатагский район – 306 млн драмов, Шаумянский район – 118 млн драмов.
На вопросы, поднятые депутатами, ответил и дал дополнительные разъяснения заместитель министра финансов и экономики, М. Акопджанян.