Դեկտեմբերի 8-ին տեղի է ունեցել ԼՂՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի ու ֆինանսաբյուջետային եւ տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը, որը վարում էր գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Սարգսյանը:
Օրակարգում «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության 2015 թվականի պետական բյուջեի մասին» ԼՂՀ օրենքի նախագծում նախատեսված գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի ոլորտների ֆինանսավորման հարցերն էին:
2015 թվականի ֆինանսական ծրագրերի վերաբերյալ համապատասխան զեկուցմամբ հանդես եկան ԼՂՀ ԿԳ նախարար Ս. Ասրյանը (բյուջեով նախատեսված հատկացումները՝ 13.540 մլն դրամ), մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի նախարար Ն. Աղաբալյանը (բյուջեով նախատեսված հատկացումները՝ 1.389 մլն դրամ) եւ ԿԱ սպորտի պետական կոմիտեի նախագահ Ռ.Հովսեփյանը (բյուջեով նախատեսված հատկացումները՝ 276 մլն դրամ):

Joint Sitting of the Standing Committees on Science, Education, Culture, Youth and Sport and Financial-Budgetary and Economic Management
08 December 2014
Joint Sitting of the NKR NA Standing Committees on Science, Education, Culture, Youth and Sport and Financial-Budgetary and Economic Management conducted by the Chairman of the Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport Armen Sargsyan was held on December 8.
The funding issues on science, education, culture, youth and sport provided by the draft law of “Nagorno Karabakh Republic State Budget 2015” were included into the agenda of the sitting.
Corresponding speeches on the 2015 state financial programs were made by the Minister of Education and Science, S.Asryan (assigned budget - 13,540 mln. AMD), Minister of Culture and Youth Affairs, N. Aghabalyan (budget assigned - 1.389 million. AMD) and chairman of the State Committee on Sports, R. Hovsepian (budget aasigned - 276 million. AMD).