ԼՂՀ խորհրդարան է ներկայացվել 2015 թվականի պետական բյուջեի նախագիծը
Դեկտեմբերի 4-ին տեղի է ունեցել ԼՂՀ Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը, որը վարում էր խորհրդարանի ֆինանսաբյուջետային եւ տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արպատ Ավանեսյանը: Օրակարգում «ԼՂՀ 2015 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի պաշտոնական ներկայացման հարցն էր:
Օրինագծի եւ բյուջետային փաթեթի մյուս փաստաթղթերի վերաբերյալ հանդես գալով համապատասխան հաղորդմամբ՝ ԼՂՀ ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի նախարար Սպարտակ Թեւոսյանը նշեց, որ բյուջեի նախագիծը կազմելիս կառավարությունը որպես հիմք ընդունել է ԼՂՀ Նախագահի նախընտրական եւ գործադիր մարմնի 2012-2017թթ. գործունեության ծրագրերի դրույթները՝ հաշվի առնելով նաեւ ընթացիկ տարում արձանագրված տնտեսական զարգացման միտումները: Ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի նախարարի ներկայացմամբ  2015 թվականին կառավարության սոցիալ-տնտեսական քաղաքականությունը հիմնականում միտված է  լինելու տնտեսական զարգացմանը եւ աճի կայուն տեմպերի ապահովմանն ուղղված ծրագրերի իրականացմանը, հասարակության բոլոր անդամների համար կյանքի բարեկեցիկ եւ արժանապատիվ պայմանների ստեղծմանը, պետականաշինությունը  և երկրի պաշտպանունակությունն ապահովող ինստիտուտների զարգացմանը։
Երկրի գլխավոր ֆինանսական փաստաթղթի նախագծով կառավարությունն առաջարկում է հաստատել ԼՂՀ 2015 թվականի պետական բյուջեն. եկամուտների գծով՝ 83,246.3մլն դրամ, ծախսերի գծով՝ 88,127.6մլն դրամ եւ դեֆիցիտը՝ 4,881.3 մլն դրամ:
ԼՂՀ վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը ներկայացրեց գալիք տարում երկրի սոցիալ-տնտեսական քաղաքականության հիմնական ուղղություններն ու շեշտադրումները՝ լրացուցիչ պարզաբանումներ տալով  պետբյուջեի նախագծի առնչությամբ պատգամավորների բարձրացրած հարցերին:
Ամփոփելով համատեղ նիստի արդյունքները՝ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Արթուր Թովմասյանը հայտարարեց, որ դեկտեմբերի 5-ից մեկնարկող քննարկումները տարբեր ձեւաչափերով եւ փուլերով շարունակվելու են մինչեւ լիագումար նիստը՝ համաձայն հաստատված ժամանակացույցի:

4 декабря состоялось совместное заседание постоянных комиссий Национального Собрания НКР, которое вел Председатель Постоянной комиссии по финансово-бюджетным и вопросам экономического управления. На повестке дня стоял вопрос официального представления проекта “Государственного бюджета НКР на 2015год”.
Выступая относительно проекта и других документов бюджетного пакета, министр Финансов и экономики НКР, Спартак Тевосян отметил, что при составлении проекта бюджета, правительство приняло за основу положения программ предвыборной кампании президента и исполнительного органа 2012-2017 годов, учитывая также тенденции экономического развития в нынешнем году. По мнению министра финансов и экономики, в 2015 году социально-экономическая политика правительства в основном будет направлена на экономическое развитие и осуществление программ обеспечения стабильного темпа роста, создание условий безбедной и достойной жизни для всех членов общества и развитие институтов государственного строительства и обороноспособности страны.
Согласно проекту главного финансового документа, правительство предлагает утвердить государственный бюджет НКР на 2015 год: доходы – 83, 246.3 млн. драм, расходы – 88,127.6 млн. драм и дефицит – 4,881.3 млн. драм.
Премьер-министр НКР, Араик Арутюнян представил основные направления и акценты социально-экономической политики, давая дополнительные пояснения вопросам, выдвинутым депутатами, относительно проекта бюджета.
Подводя итоги совместного заседания, заместитель Председателя Национального Собрания, Артур Товмасян объявил, что в соответствии с утвержденным графиком, начиная с 5 декабря, будут вестись дискуссии в различных форматах и стадиях вплоть до пленарного заседания.