Դեկտեմբերի 3-ին ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսում հանդիպել է կոնգրեսականներ Բրեդ Շերմանին եւ Աննա Էշուին:
Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են ԱՄՆ Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի օրակարգում Արցախին վերաբերող խնդիրներն ու նախանշվել առաջիկա համագործակցության ուղղությունները: Կոնգրեսականների խնդրանքով Արցախի խորհրդարանի նախագահը ներկայացրել է վերջին ամիսներին ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում նկատվող զարգացումներն ու առկա հիմնախնդիրները: Աշոտ Ղուլյանը երախտագիտություն է հայտնել կոնգրեսականներ Էշուին եւ Շերմանին՝ նախօրեին կայացած Արցախի անկախության տոնին նվիրված միջոցառմանը քաջալերող ելույթների եւ անաչառ գնահատականների համար:
Նույն օրն ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանատանը կայացել է ընդունելություն՝ ի պատիվ ԼՂՀ ԱԺ նախագահի, որին հրավիրված են եղել Վաշինգտոնում գործող դիվանագիտական, հանրային և համայնքային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ: Ողջույնի խոսքում ԼՂՀ խորհրդարանի ղեկավարը ամփոփել է Արցախի անկախության տարիների գրանցած հաջողությունները եւ նշել ներկայիս մարտահրավերներին միասնաբար դիմակայելու անհրաժեշտությունը:
Աշոտ Ղուլյանը շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ-ում ՀՀ Արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Տիգրան Սարգսյանին ու դեսպանատան աշխատակազմին՝ ԱՄՆ կատարած այցի ծրագրին օժանդակելու, ինչպես նաեւ Վաշինգտոնում գործող հայկական կառույցներին՝ մշտական աջակցության ու ազգանվեր գործունեության համար:

3 декабря Председатель Национального Собрания НКР, Ашот Гулян в Конгрессе США встретился с конгрессменами Бредом Шерманом и Анной Эшу.
На встречах обсуждались вопросы повестки дня Комитета Конгресса США по армянскому вопросу, касающиеся Арцаха, и наметились направления дальнейшего сотрудничества. По просьбе парламентариев, Председатель Парламента Арцаха представил заметные развитие урегулировании Азербайджано-Карабахского конфликта и наблюдаемые события и актуальные вопросы. Ашот Гулян выразил благодарность конгрессменам Бреду Шерману и Анне Эшу за обнадеживающие речи и справедливую оценку, данную на состоявшемся накануне праздновании независимости Арцаха.
В тот же день в посольстве РА в США состоялся прием в честь Председателя НС НКР, куда были приглашены представители дипломатических, общественных и общинных организаций, действующих в Вашингтоне. В приветственном слове Председатель Парламента обобщил имеющиеся достижения Арцаха и подчеркнул необходимость вместе противостоять вызовам.
Ашот Гулян выразил благодарность Чрезвычайному и Полномочному Послу РА в США Тиграну Саргсяну и персоналу посольства за поддержку в программе визита в США, а также базирующиеся в Вашингтоне армянские организации за постоянную поддержку и преданную патриотическую работу.