Հարգելի կոնգրեսականներ,
Ուրախ եմ մեր հերթական հանդիպման համար եւ ուզում եմ Արցախի Հանրապետության ժողովրդի ու իշխանությունների անունից գոհունակություն եւ երախտագիտություն հայտնել կազմակերպիչներին` Կոնգրեսի հայկական հարցերով խմբին եւ նրան աջակցած կառույցներին` Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախության տոնը Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսում նշելու կապակցությամբ:
Ժամանակակից աշխարհում Միացյալ Նահանգներն իրավացիորեն ասոցացվում են ազատության գաղափարն առաջնորդող երկրի հետ, որը ոչ միայն կայացել է իր գաղափարախոսական հիմքում ունենալով ազատության իդեալը, այլեւ այսօր էլ շարունակում է վճռական դեր խաղալ մարդու իրավունքների և ազատությունների, ժողովրդավարական արժեհամակարգի հաստատման ու պահպանման գործում: Զարմանալի կլիներ, եթե իրենց մեջ կրելով ազատության ոգին` ամերիկացիները չհասկանային ազատության իդեալներն աշխարհի այլ կետերում:
Հենց ազատության այդօրինակ ոգով էլ 23 տարի առաջ, դեկտտեմբերի 10-ին Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը, Խորհրդային Միության փլուզմամբ պայմանավորված ծանրագույն իրավիճակում, կատարեց օրինական իր ընտրությունը եւ համաժողովրդական հանրաքվեի միջոցով ամրագրեց արդեն հռչակված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախությանը:
Չափազանց դժվարին ու ծանր է ընթացել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության կայացումը. Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակերտը եւ բազմաթիվ բնակավայրեր ամիսներ շարունակ հրետակոծվել ու ռմբակոծվել են, հազարավոր մարդիկ ենթարկվել են բռնությունների, ինչին հետեւել է Ադրբեջանի կողմից բացահայտ ռազմական ագրեսիան: Բայց Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդն իրեն պարտադրված պատերազմում կարողացել է պաշտպանել ազատության իրավունքը եւ ապագայի իր ընտրությունը` մշտապես առաջնորդվելով, եւ միջազգային իրավունքի հանրաճանաչ նորմերով եւ սկզբունքներով:
Խորհրդային իրականության մեջ առաջինը հենց արցախցիներն են, որ 1988թ. փետրվարին ազատության դրոշ են բարձրացրել եւ պայքարի ելել իր իրավունքների համար: Այդ պահից մինչեւ 1991թ. կեսերը մենք սպասում էինք հարցի խաղաղ եւ արդարացի լուծմանը: Ցավով պետք է նշեմ, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի օրինական եւ բնական պահանջների հանդեպ խորհրդային կենտրոնական կառավարությունը ընկալունակ չգտնվեց, իսկ Ադրբեջանը պատասխանեց նրա դեմ սանձազերծված լայնածավալ պատերազմով: Եվ իբրև թիրախ ընտրվեց խաղաղ բնակչությունը:
Պատերազմի հետեւանքները հայտնի են. դա այսօրվա փաստացի իրավիճակն է: Անցած երկու տասնամյակներն արցախահայության համար եղել են Ադրբեջանի ագրեսիայի հետեւանքների վերացման, տնտեսության եւ ենթակառուցվածքների վերականգնման, պետական կառավարման եւ հանրային կյանքի ժողովրդավարացման, սոցիալական, հոգեւոր-մշակութային վերազարթոնքի տարիներ:
Երբ մենք խոսում ենք պատերազմի հետեւանքների վերացման մասին, Արցախում հիշում են նաեւ ԱՄՆ Կոնգրեսի կողմից 1998թ-ից ի վեր հատկացվող միջոցների մասին, որոնք ուղղվում են ադրբեջանական ագրեսիայի ավերիչ հետեւանքների վերացմանը: Այդ օժանդակությունը, որի կազմակերպման գործում մեծ դեր ունեն Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի անդամ մեր բարեկամները, թույլ է տալիս գտնել որոշ ծրագրերի ու հրատապ հարցերի լուծումը, ինչի համար Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը խորապես երախտապարտ է կոնգերսականներին եւ ամերիկյան բարեկամ ժողովրդին:
Արցախի Հանրապետության ժողովուրդը բարձր է գնահատում եւ ոգեւորված է նաեւ քաղաքական այն աջակցությունից, որ ցուցաբերվել ու շարունակում է դրսևորվել ԱՄՆ-ի տարբեր նահանգների (Ռոդ-Այլենդ, Մասսաչուսեթս, Լուիզիանա, Մեյն, Կալիֆորնիա,) օրենսդիր մարմինների կողմից մեր ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքն ու ժողովրդավար անկախությունը սատարող բանաձևերի տեսքով։
Տիկնայք և պարոնայք,
Առանց չափազանցության կարելի է ասել, որ բացառիկ են մեր երկրի առջեւ կանգնած մարտահրավերները. գտնվելով Ադրբեջանի կողմից նոր ագրեսիայի ենթարկվելու մշտական վտանգի տակ, հաղթահարելով շրջափակման հետեւանքով առկա դժվարությունները՝ մենք, այնուամենայնիվ, քաղաքական կամք ենք ցուցաբերել եւ վերափոխել պետական կառավարման համակարգը։
Մեր հանրապետության անցած ճանապարհի յուրահատուկ ամփոփում պետք է համարել 2006թ. դեկտեմբերի 10-ի հանրաքվեն, երբ ընդունվեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Սահմանադրությունը: Դա ազատ եւ ինքնիշխան ապրելու մեր ժողովրդի կամքի եւս մեկ արտահայտություն է` արդեն սահմանադրական ձեւակերպումների տեսքով, որն անշրջելի է դարձրել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության` իբրեւ անկախ ու ժողովրդավարական զարգացման ուղի որդեգրած պետության, գոյության փաստը:
Արցախում մենք խորապես հավատում ենք ժողովրդավարական արժեքներին, եւ նույնիսկ միջազգային գործընթացներից մեզ մեկուսացնելու համառ փորձերի պայմաններում ազատության ու մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերով զբաղվող միջազգային տարբեր կազմակերպություններ (օրինակ՝ Freedom House –ի տարեկան զեկույցը), եւ առանձին փորձագետներ ժողովրդավարության զարգացման ցուցանիշների աճ են գրանցում Լեռնային Ղարաբաղում։
2015թ. մայիսին տեղի կունենան հերթական խորհրդարանական ընտրությունները և մենք ուրախ կլինենք ընդունելու ամերիկյան դիտորդներին:
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանություններն ու ժողովուրդը անչափ բարձր են գնահատում ԱՄՆ՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրի, միջնորդական առաքելությունն Ադրբեջանի հետ բանակցություններում: Մենք ձգտում ենք խնդրի խաղաղ եւ արդարացի կարգավորման, ինչը, ցավոք, արժանիորեն չի գնահատվում մեր ընդդիմախոսների կողմից: Ավելին, մենք տարեցտարի արձանագրում ենք արմենաֆոբիայի եւ միլիտարիստական հռետորաբանության վտանգավոր աճ, որն Ադրբեջանում արդեն պետական քաղաքականություն է:
Պաշտոնական Բաքուն չի խորշում միջոցներից՝ բանակցային գործընթացը տապալելու համար: Դրա վառ օրինակներից են անցած հուլիս-օգոստոսին ղարաբաղա-ադրբեջանական ու Հայաստան-Ադրբեջան սահմանների ամբողջ երկայնքով լարվածության վտանգավոր սրացումներն ու զինադադարի բազմակի խախտումների նախաձեռնումը, ինչպես նաև օրեր առաջ` նոյեմբերի 12-ին ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծի օդային տարածքում ուսումնավարժական թռիչքի ժամանակ ադրբեջանական կողմից Արցախի օդուժի ուղղաթիռի խոցումը:
Մեր խորին համոզմամբ նշված զարգացումները պայմանավորված են Ադրբեջանի կողմից միջազգային կառույցների առջեւ ստանձնած պարտավորությունների հանդեպ քամահրանքի, այդ թվում` զանգվածային սպառազինման չվերահսկվող թողտվության, սեփական երկրում մարդու իրավունքների համատարած խախտումների եւ այդ ամենի նկատմամբ միջազգային կառույցների անհամարժեք արձագանքներով ու դրանց արդյունքում պաշտոնական Բաքվի մոտ ձեւավորված անպատժելիության զգացումով:
Նման իրավիճակում մենք գտնում ենք, որ Հարավային Կովկասում տևական խաղաղության ու կայունության հաստատման միակ ճանապարհը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության փաստացի անկախության միջազգային ճանաչումն է եւ անվտանգության միջազգային երաշխիքներով նրան օժտելը:
Բարեկամներ,
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում լավ գիտեն ազատության եւ այն պաշտպանելու ելած ժողովրդի անվտանգության ու խաղաղության գինը: Դրանց համար արցախցին ու մեր երկիրը ստիպված են պայքարել ամեն օր:
Մի անգամ Ֆրանկլին Ռուզվելտն ամերիկացիներին հիշեցրել է. «Ցանկացած ժամանակաշրջան մեռնող մի երազանք է կամ էլ մի երազանք, որ նոր է ծնվելու»: Մեր օրերում ու մեր տարածաշրջանում այդ փիլիսոփայության իմաստը ոչ այլ ինչ է, քան` բռնապետության դեմ հանուն ազատության պայքար:
Արցախի ազատագրումը ադրբեջանական բռնապետությունից երազանք էր, որ դարձավ իրականություն:
Ազատ ու անկախ պետություն ունենալը երազանք էր, եւ այսօր դա էլ է իրականություն:
Արցախի նոր սերունդն էլ իր երազանքներն ունի: Դա քաղաքակիրթ ազգերի հանրությանն օրինական մաս կազմելու, այդ բազմազանության մեջ մեր ինքնությունն ազատ եւ լիարժեք դրսեւորելու տեսլականն է:
Եվ ինչքան դժվարին ու անկանխատեսելի են Աստծո նախանշած ուղիները, մենք գիտենք, որ հաջողությունն ուղեկցում է նրանց, ովքեր ձգտում եւ պայքարում են:

Honorable Ambassador Sargsyan,
I am glad for this opportunity to meet with you again, and on behalf of the people and authorities of the Artsakh Republic, I want to express my appreciation and gratitude to the organizers of this celebration Artsakh’s Independence: the Congressional Armenian Caucus and all the structures supporting them.
In our contemporary world, the United States of America is rightfully perceived as country that pioneered the ideals of freedom and not only has it become the country that it is today based on those ideals, but to this very day continues to play a crucial role in the overall establishment and protection of human rights and freedoms, and democratic set of values. It would be quite strange, if the Americans the bearers of the spirit of freedom did not understand the ideals of freedom in the other spots of the world.
It is with a similar spirit that 23 years ago, on December 10, the people of Nagorno Karabakh, being in the most difficult situation due to the collapse of the USSR, made its legitimate choice and reinstated through a nationwide referendum the already proclaimed independence of the Nagorno Karabakh Republic.
Dear Ladies and Gentlemen,
The establishment of the Nagorno Karabakh Republic has gone through a very difficult and painful path: Stepanakert, the capital city of Artsakh and many other settlements, were being heavily shelled and bombarded for months, thousands of people were subjected to violence that escalated into a blatant military aggression by Azerbaijan. However, the people of Artsakh succeeded in protecting their right to freedom and decide own future, acting in line with all the norms and principles of the international law.
In February, 1988 the people of Artsakh were the first in the Soviet reality to raise the flag of freedom, were the first to struggle for their rights. Until 1991, we were waiting for a peaceful and just solution to the issue. It with regret that I have to note, that the Soviet central government was not receptive towards the legitimate and natural demands of the people of Nagorno Karabakh, and Azerbaijan unleashed a large-scale war in response. And the peaceful population was chosen as the target.
The consequences of the war are well-known: it is the reality we have. For my people the past two decades marked the efforts towards elimination of consequences of the Azerbaijani aggression, restoration of the economy and infrastructure; democratization of the state governance and formation of civil sector, spiritual and cultural revival.
Speaking about the elimination of the consequences of war, people of Artsakh always remember the allocations the US Congress authorizing since 1998. The assistance, which is possible due to tireless efforts by our Congressional friends - members of the Armenian Caucus, allows to implement a number of targeted programs giving solutions to pressing issues. The people of Nagorno Karabakh, are deeply grateful to the congressmen and the friendly people of the US.
The people of the Artsakh Republic highly appreciate and are inspired with the continued political support demonstrated by the legislatures in various states across the USA (namely Rhode-Island, Massachusetts, Louisiana, Maine and California) in the form of resolutions in support for the right to self-determination and democratic independence of our people.
Dear ladies and gentlemen,
We would not exaggerate if we say that our country faces unique challenges: despite permanent threats of renewed aggression by Azerbaijan, the existing difficulties caused by blockade, we, however, were steadfast in our political will to reform the state governing system.
The Referendum on Adoption of the NKR Constitution of December 10, 2006, has become the culmination of the road behind. It is yet another manifestation of my people’s will to live in freedom and sovereignty,… manifestation expressed in constitutional terms that made the independent of the Nagorno-Karabakh Republic an irreversible fact.
In Artsakh, we remain firmly committed to the democratic values. And even in conditions of constant attempts to isolate the NKR from international processes, various international human rights organizations (such as Freedom House) and experts pointed at strengthening of the democratic traditions in our republic.
May 2015 we are having the regular parliamentary elections, and we will be happy to receive observers from the United States.
The people and authorities of the Nagorno-Karabakh Republic highly appreciate the mediation efforts of the United States as a Minsk Group co-chair country. We support a fair and peaceful settlement to the conflict, which, unfortunately, is not adequately perceived the opponent. Moreover, year after year we witness a significant increase of hatred towards everything Armenian, and bellicose rhetoric which has become a state policy of Azerbaijan.
Azeri leadership spares no effort to undermine the negotiation process. Vivid examples were the dangerous escalation of tension and repeated ceasefire violations in July and August this year along the line of contact, as well as the international border. Another example was the downing of an Artsakh Defense Army Air Force helicopter during a training flight near the line of contact several days ago, on November 12, 2014.
We strongly believe that the abovementioned developments are conditioned by the upright disregard of Azerbaijan towards the commitments taken when accessing to international structures, in particular, the all-permissiveness of uncontrolled military build up, the widespread violations of human rights throughout own country, and the inadequate reaction of international structures to all those developments, which caused a false sense of impunity in Baku (in Azerbaijan).
In this situation we consider that the only way of establishing a long-lasting peace and stability in the South Caucasus is the international recognition of Nagorno-Karabakh Republic de facto independence and the provision of international security guarantees.
In Nagorno-Karabakh Republic we know the price of independence and the price of security and peace for the people that struggled for it.
Once Franklin D. Roosevelt reminded the American people that: «Each age is a dream that is dying or one that is coming to birth". Nowadays in our region the sense of that philosophy is nothing else but a struggle for freedom against tyranny.
The liberation of Artsakh from the tyranny of Azerbaijan was a dream that became a reality.
Having a free and independent state was a dream that has also became a reality.
And the new generation of Artsakh also has its own dreams: that is the vision of becoming a legitimate part of the community of civilized nations where we can freely and fully express our identity within that diversity.
And no matters how difficult and unpredictable are the ways of God, we know that success is an award for those who strive and struggle.