Վաշինգտոնում աշխատանքային այցով գտնվող ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը դեկտեմբերի 2-ին Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսում առանձին հանդիպումներ է ունեցել Կոնգրեսի անդամներ Լինդա Սանչեսի, Ադամ Շիֆի, Դեվիդ Սիսիլինի և Կոնգրեսի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Էդ Ռոյսի հետ: Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության խորհրդարանի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել կոնգրեսականներին՝ Արցախին վերաբերող հարցերն ուշադրության կենտրոնում պահելու համար, ինչպես նաև ներկայացրել Արցախի և տարածաշրջանի վերջին զարգացումները:
Աշոտ Ղուլյանը բարձր է գնահատել Կոնգրեսի անդամների անաչառ եւ համարձակ դիրքորոշումն ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում, մասնավորապես, հուլիս-օգոստոս ամիսներին եւ նոյեմբերի 12-ին ադրբեջանական կողմի կազմակերպած սադրանքներին արագ արձագանքումը եւ դատապարտումը: Հանդիպումների ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են Միացյալ Նահանգների և Արցախի միջև հարաբերությունների ընդլայնման հեռանկարներին, կարևորել քաղաքական ու տնտեսական կապերի զարգացումը, ինչպես նաև քննարկել սոցիալական ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները:
Նույն օրն ԱՄՆ Կոնգրեսում տեղի է ունեցել ԼՂՀ անկախության 23-րդ տարեդարձին նվիրված միջոցառումը: Հանդիսավոր երեկոն կազմակերպել էին Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախումբը, ԱՄՆ-ում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանատունը, Միացյալ Նահանգներում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցչությունը եւ Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբն ու Ամերիկայի հայկական համագումարը:
Միջոցառմանը մասնակցել են մի շարք կոնգրեսականներ, ովքեր իրենց ելույթներում շնորհավորել են ԼՂՀ ժողովրդին եւ միջոցառման մասնակիցներին, անդրադարձել պետականաշինության ժողովրդավարական ընթացակարգերին և անկախ պետականության կառուցման գործում Արցախի ձեռքբերումներին: Կոնգրեսականների ելույթներում գերակշռում էր Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման անհրաժեշտության շեշտադրումը:
Միջոցառմանը ելույթ են ունեցել նաեւ ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Տիգրան Սարգսյանը եւ ԼՂՀ մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը: Երեկոյին մասնակցում էին Վաշինգտոնի և մերձակա նահանգների հայ համայնքի ներկայացուցիչներ:
ԼՂՀ անկախության հերթական տարեդարձին նվիրված միցոցառման գլխավոր բանախոսն Արցախի խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն էր: Իր ելույթում Ա. Ղուլյանը մասնավորապես ընդգծել է, որ Հարավային Կովկասում տևական խաղաղության ու կայունության հաստատման միակ ճանապարհը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության փաստացի անկախության միջազգային ճանաչումն է եւ անվտանգության միջազգային երաշխիքներով նրան օժտելը: Խորհրդարանի նախագահի խոսքերով Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում լավ գիտեն ազատության եւ այն պաշտպանելու ելած ժողովրդի անվտանգության ու խաղաղության գինը, ինչի համար Արցախը ստիպված է պայքարել ամեն օր:
Հանդիպումներին եւ միջոցառումներին ԼՂՀ ԱԺ նախագահին ուղեկցում են ԱՄՆ-ում եւ Կանադայում ԼՂՀ Մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը եւ ԼՂՀ ԱԳՆ միջազգային կառույցների ու հումանիտար համագործակցության վարչության պետ Արմինե Ալեքսանյանը:

В Конгрессе США отметили 23-ю годовщину независимости НКР
Находящийся с рабочим визитом в Вашингтоне, Председатель Национального Собрания Ашот Гулян, 2 декабря в Конгрессе США имел отдельные встречи с конгрессменами Линдой Санчес, Адамом Фишем, Дэйвидом Сисилини, Председателем комиссии Конгресса по международным сношениям, Эдом Росси.  Председатель Парламента Нагорного Карабаха выразил благодарность конгрессменам за внимание, проявленное к вопросам, связанным с Нагорным Карабахом и представил развитие последних событий в НКР и в регионе.
Ашот Гулян высоко оценил беспристрастные и смелые позиции конгрессменов в вопросе разрешения Азербайджано-Карабахского конфликта, особенно быстрое реагирование и осуждение провокации, проводимых Азербайджаном, в июле-августе и 12 ноября. В ходе встреч стороны коснулись перспективы расширения отношений между Соединенными Штатами и Арцахом, важность развития политических и экономических связей, а также обсудили возможности осуществления социальных проектов.
В тот же день в Конгрессе США было проведено мероприятие, посвященное 23-й годовщине независимости НКР. Торжественный вечер был организован  комитетом Конгресса США по армянскому вопросу, посольством Республики Армения в США, постоянным представительством Арцахской Республики в США, а также  Армянским Национальным Комитетом Америки (Айдат) и Армянской Ассамблей Америки.
В мероприятии приняли участие ряд конгрессменов, которые в своих выступлениях  поздравили народ НКР и участников мероприятия,  коснулись вопроса демократических процедур государственного строительства и достижений Арцаха в этом направлении.
В выступлениях конгрессменов доминировал акцент на необходимость международного признания Арцахской Республики.
На мероприятии выступили также посол РА в США, Тигран Саргсян и постоянный представитель НКР, Роберт Аветисян. На встрече принимали участие представители армянских общин Вашингтона и соседних штатов.
Главным докладчиком на мероприятии, посвященном очередной годовщине празднования независимости НКР, был Председатель Парламента НКР, Ашот Гулян. В своем выступлении, в частности, А.Гулян подчеркнул, что единственный путь к установлению долгосрочного мира и стабильности на Южном Кавказе, это международное признание фактической независимости Нагорно-Карабахской Республики и предоставление международных гарантий ее безопасности. По словам Председателя Парламента, в Нагорно-Карабахской Республике народ, который боролся за независимость, безопасность и мир, хорошо знает цену этому.
На встречах и мероприятиях Председателя Национального Собрания НКР сопровождают постоянный представитель НКР в США и Канаде, Роберт Аветисян и руководитель Управления международных структур и гуманитарного сотрудничества МИД НКР, Армине Алексанян.