Վաշինգտոնում աշխատանքային այցով գտնվող ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը դեկտեմբերի 2-ին Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսում առանձին հանդիպումներ է ունեցել Կոնգրեսի անդամներ Լինդա Սանչեսի, Ադամ Շիֆի, Դեվիդ Սիսիլինի և Կոնգրեսի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Էդ Ռոյսի հետ: Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության խորհրդարանի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել կոնգրեսականներին՝ Արցախին վերաբերող հարցերն ուշադրության կենտրոնում պահելու համար, ինչպես նաև ներկայացրել Արցախի և տարածաշրջանի վերջին զարգացումները:
Աշոտ Ղուլյանը բարձր է գնահատել Կոնգրեսի անդամների անաչառ եւ համարձակ դիրքորոշումն ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում, մասնավորապես, հուլիս-օգոստոս ամիսներին եւ նոյեմբերի 12-ին ադրբեջանական կողմի կազմակերպած սադրանքներին արագ արձագանքումը եւ դատապարտումը: Հանդիպումների ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են Միացյալ Նահանգների և Արցախի միջև հարաբերությունների ընդլայնման հեռանկարներին, կարևորել քաղաքական ու տնտեսական կապերի զարգացումը, ինչպես նաև քննարկել սոցիալական ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները:
Նույն օրն ԱՄՆ Կոնգրեսում տեղի է ունեցել ԼՂՀ անկախության 23-րդ տարեդարձին նվիրված միջոցառումը: Հանդիսավոր երեկոն կազմակերպել էին Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախումբը, ԱՄՆ-ում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանատունը, Միացյալ Նահանգներում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցչությունը եւ Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբն ու Ամերիկայի հայկական համագումարը:
Միջոցառմանը մասնակցել են մի շարք կոնգրեսականներ, ովքեր իրենց ելույթներում շնորհավորել են ԼՂՀ ժողովրդին եւ միջոցառման մասնակիցներին, անդրադարձել պետականաշինության ժողովրդավարական ընթացակարգերին և անկախ պետականության կառուցման գործում Արցախի ձեռքբերումներին: Կոնգրեսականների ելույթներում գերակշռում էր Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման անհրաժեշտության շեշտադրումը:
Միջոցառմանը ելույթ են ունեցել նաեւ ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Տիգրան Սարգսյանը եւ ԼՂՀ մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը: Երեկոյին մասնակցում էին Վաշինգտոնի և մերձակա նահանգների հայ համայնքի ներկայացուցիչներ:
ԼՂՀ անկախության հերթական տարեդարձին նվիրված միցոցառման գլխավոր բանախոսն Արցախի խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն էր: Իր ելույթում Ա. Ղուլյանը մասնավորապես ընդգծել է, որ Հարավային Կովկասում տևական խաղաղության ու կայունության հաստատման միակ ճանապարհը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության փաստացի անկախության միջազգային ճանաչումն է եւ անվտանգության միջազգային երաշխիքներով նրան օժտելը: Խորհրդարանի նախագահի խոսքերով Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում լավ գիտեն ազատության եւ այն պաշտպանելու ելած ժողովրդի անվտանգության ու խաղաղության գինը, ինչի համար Արցախը ստիպված է պայքարել ամեն օր:
Հանդիպումներին եւ միջոցառումներին ԼՂՀ ԱԺ նախագահին ուղեկցում են ԱՄՆ-ում եւ Կանադայում ԼՂՀ Մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը եւ ԼՂՀ ԱԳՆ միջազգային կառույցների ու հումանիտար համագործակցության վարչության պետ Արմինե Ալեքսանյանը:

The 23rd anniversary of NKR independence marked in the US Congress
December 2, during his working visit to Washington the Chairman of the NKR National Assembly Ashot Ghoulyan had individual meetings in the US Congress with the congressmen Linda Sanchez, Adam Schiff, David Cicilline, the Chairman of the House committee on Foreign Affairs, Ed Ross. Nagorno-Karabakh NA Chairman expressed his gratitude to the congressmen for their attention towards the issues related to Nagorno Karabakh and presented development of the latest events in NKR and in the region.
Ashot Ghoulyan highly appreciated impartial and courageous position of some congressmen in the issue of the Azerbaijan-Karabakh conflict resolution, their quick response and condemnation of the provocations of Azerbaijan in July-August and on August 12. During the meetings the sides touched upon the prospects for expanding relations between the United States and Artsakh, the importance of political and economic relations, and also discussed the possibility of implementation of social projects.
The same day an event devoted to the 23-rd anniversary of the NKR independence, a solemn evening was organized by the Committee of the US Congress on the Armenian issue, the Embassy of the Republic of Armenia in the United States and the Armenian National Committee of America (Aydat) and the Armenian Assembly of America.
A number of congressmen, who congratulated in their speeches the people of NKR and the participants touched upon the issue of democratic procedures of state building and achievement of Artsakh in this direction.
Special emphases in the speeches of the congressmen were made on the need for international recognition of the Republic of Artsakh.
The RA ambassador to the USA Tigran Sargsyan, and the NKR permanent representative to the USA, Robert Avetisyan have made speeches. The meeting was attended by the representatives of Armenian communities of Washington and neighboring states.
The main speaker at the event, dedicated to the celebration of the anniversary of the independence of Nagorno-Karabakh, was the Chairman of NKR National Assembly Ashot Ghoulyan. In his speech Ashot Ghoulyan particularly noticed that the only way to establish lasting peace and stability in the South Caucasus is international recognition of the independence of NKR and providing of international safety guarantee in the region. According to the Chairman of the Parliament the people of Nagorno-Karabakh Republic who fought for independence, safety and peace know the value of it.
At the meetings and events the Chairman of the NKR National Assembly is accompanied by the permanent representative of NKR to the USA and Canada Robert Avetisyan and the Head of the Department of International Structures and Humanitarian Cooperation of the MFA NKR, Armine Gh. Alexanyan.