Նոյեմբերի 30-ին ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն աշխատանքային այցով ժամանել է Վաշինգտոն:
Դեկտեմբերի 1-ին կայացել է ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահի հանդիպումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիկի հետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանում վերջին զարգացումներին և ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացին առնչվող մի շարք հարցեր:
Նույն օրը Աշոտ Ղուլյանը հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահ Ֆրենկ Փալլոունի հետ: Զրույցի ընթացքում քննարկվել է ԱՄՆ Կոնգրեսի և ԼՂՀ խորհրդարանի միջև համագործակցության ընդլայնմանը, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը, ԱՄՆ մարդասիրական ծրագրերի իրականացմանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ։
Կոնգրեսական Ֆ. Փալլոունի խնդրանքով Աշոտ Ղուլյանը ներկայացրել է Արցախի սահմաններում Ադրբեջանի կողմից ձեռնարկվող սադրանքների հետեւանքները եւ, այդ համատեքստում, շնորհակալություն հայտնել ԱՄՆ կոնգրեսականների՝ ԼՂՀ ռազմաօդային ուժերի ուղղաթիռի խոցումը դատապարտող հայտարարությունների համար:

30 ноября Председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян с рабочим визитом прибыл в Вашингтон.
1 декабря состоялась встреча Председателя Национального собрания НКР с американским сопредседателем Минской группы ОБСЕ Джеймсом Уорликом. Во время встречи был обсужден ряд вопросов о развитии недавних событий в регионе, а также вопросы, связанные с решением азербайджано-карабахского конфликта мирным путем.
В тот же день Ашот Гулян встретился с конгрессменом, сопредседателем комитета Конгресса США по армянскому вопросу Френком Палоуном. Во время беседы обсуждались вопросы расширения сотрудничества конгресса США с парламентом НКР, а также широкий круг вопросов в рамках реализации гуманитарных программ США.
По просьбе конгрессмена Паллоуна, Ашот Гулян представил последствия провокационных действий Азербайджана на границе с Арцахом и, в связи с этим, выразил благодарность конгрессменам США за заявления, осуждающие уничтожение военного вертолета Арцаха.