ԼՂՀ Ազգային ժողովի նոյեմբերյան լիագումար նիստը
Նոյեմբերի 26-ին տեղի է ունեցել 5-րդ գումարման ԼՂՀ Ազգային ժողովի 10-րդ նստաշրջանի հերթական լիագումար նիստը, որը վարում էր խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը։
Քննության առնելով օրենքի նախագծերն ու լսելով գլխադասային հանձնաժողովների դրական եզրակացություններն՝ Արցախի օրենսդիրները հաստատեցին «Ավտոմոբիլային տրանսպորտի մասին» ԼՂՀ  օրենքի հետ կապված փաթեթում լրացումներ ու փոփոխություններ կատարելու մասին, «Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացում եւ փոփոխություն կատարելու մասին, «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության վարչատարածքային բաժանման մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին, եւ «Պետական կենսաթոշակների մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքները։
ԼՂՀ Վերահսկիչ պալատի նախագահ Էռնեստ Ավանեսյանի ներկայացմամբ խորհրադարանականները քննարկեցին կառույցի 2015 թվականի տարեկան գործունեության ծրագիրը եւ այն հաստատեցին Ազգային ժողովի որոշմամբ։
Լիագումար նիստի օրակարգում էր նաեւ Արցախի Հանրապետության 2014 թվականի 9 ամսվա պետական բյուջեի կատարման տեղեկատվությունը, որը ներկայացրեց ԼՂՀ Ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի նախարար Սպարտակ Թեւոսյանը։
Ի գիտություն ընդունվեց ԼՂՀ հանրային ծառայությունները եւ տնտեսական մրցակցությունները կարգավորող պետական հանձնաժողովի՝ 2015 թվականի տարեկան գործունեության ծրագիրը։
Նիստի երկրորդ հատվածում տեղի ունեցավ կառավարության հետ հերթական հարցուպատասխանը: Կառավարության անդամները՝ վարչապետ Արա Հարությունյանի գլխավորությամբ պատասխանեցին պատգամավորների մեկուկես տասնյակ հարցերին՝ երկրի կենսագործունեության տարբեր բնագավառների մասին:
Լիագումար նիստի ավարտին ԼՂՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վահրամ Աթանեսյանը հրապարակեց ԱԺ խմբակցությունների եւ պատգամավորական խմբի դիմումը՝ «Հեռուսատամարաթոն-2014»-ի կապակցությամբ:

26 ноября состоялось очередное пленарное заседание 10 сессии Национального собрания НКР пятого созыва, которое вел председатель Парламента Ашот Гулян.
Рассмотрев проекты закона, и прослушав положительные заключения головной комиссии, законодатели Арцаха утвердили дополнения и поправки в пакете документов “О транспортных средствах”, “О государственной регистрации имущественных прав” и “Закона НКР об административном делении”, а также “О государственных пенсиях”.
Решением Национального Собрания, парламентарии обсудили и утвердили годовую программу на 2015 год, представленную председателем Контрольной палаты НКР, Эрнестом Аванесяном.
В повестку дня сессии было также включено представление министром финансов НКР, Спартаком Тевосяном, информации о реализации государственного бюджета за 9 месяцев 2014 года.
К сведению был принят годовой план Государственной комиссии по урегулированию общественных услуг и экономической конкуренции НКР.
Во второй части заседания депутаты обратились с вопросами к правительству. Члены правительства, во главе с премьер-министром, Ара Арутюняном, ответили на дюжину вопросов парламентариев о деятельности страны в различных сферах.
В завершении пленарного заседания, председатель постоянной комиссии НС НКР, Ваграм Атанесян, представил заявление фракций и депутатской группы в связи с “Телемарафоном-2014”.