Նոյեմբերի 4-ին տեղի է ունեցել ԼՂՀ Ազգային ժողովին կից Երիտասարդական խորհրդարանի (ԵԽ) անդրանիկ նիստը։
Ողջունելով նորաստեղծ Երիտասարդական խորհրդարանի անդամներին՝ ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը կարևորել է Արցախի երիտասարդության իրական ներուժի ու նախաձեռնողական հնարավորությունների իրացման համար երկխոսության ապահովումը։
Երիտասարդական խորհրդարանի անդամներին շնորհավորանքի ուղերձ է հղել ու արդյունավետ գործունեություն մաղթել ԼՂՀ Նախագահ Բակո Սահակյանը։
Այնուհետև տեղի է ունեցել ԵԽ անդամների երդման արարողությունը:
Երիտասարդական խորհրդարանի կազմում ընդգրկված են ԱԺ-ում ներկայացված կուսակցությունների, երիտասարդական հասարակական կազմակերպությունների, ԲՈՒՀ-երի ուսանողական խորհուրդների և ինքնաառաջադրման կարգով ընտրված ներկայացուցիչներ, ընդհանուր թվով 33 երիտասարդ՝ ԼՂՀ ԱԺ պատգամավորական կազմին համանման։
Երիտասարդական խորհրդարանի հանձնաժողովների ձևավորումը ևս կատարվել է ԱԺ-ում գործող յոթ մշտական հանձնաժողովների նմանությամբ: Ժամանակավոր կարգի համաձայն, երիտխորհրդարանի նախագահ է հաստատվել հանձնաժողովների նախագահներից Սևակ Հակոբյանը:

November 4, the first sitting of the Youth Parliament (YP) under the auspices of the NKR National Assembly took place.
Welcoming the members of the newly created Youth Parliament, Chairman of the NKR National Assembly Ashot Ghoulyan underlined the importance of establishing a dialogue using capabilities and initiatives of the youth.
Congratulatory message of NKR President Bako Sahakyan to the members of the Youth Parliament and the wish for productive work was presented.
Then members of the Youth Parliament swore an oath.
The formation of the Standing Committee of the National Assembly also was conducted in correspondence with the seven acting committees of the National Assembly. Sevak Hakobyan was approved the chairman of the Youth Parliament according to the temporary procedure.