Հոկտեմբերի 29-ին տեղի ունեցավ 5-րդ գումարման ԼՂՀ Ազգային ժողովի 10-րդ նստաշրջանի հերթական լիագումար նիստը, որը վարում էր խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը:
Օրենսդիր մարմինը մեկ ընթերցմամբ ընդունեց «Եվրոպական մշակութային կոնվենցիան վավերացնելու մասին» ԼՂՀ օրենքը, որով Արցախի Հանրապետությունը սկսում է միջազգային պայմանագրերին ու կոնվենցիաներին միակողմանիորեն միանալու գործընթացը։
Խորհրդարանը հաստատեց «Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին և դրա  հետ կապված օրենքների փաթեթը:
Օրակարգային հաջորդ հարցը երկրոդ ընթերցմամբ «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ընտրական օրենսգրքի» ընդունումն էր, որով, ի թիվս մի շարք փոփոխությունների, հավանության արժանացավ խորհրդարանական հաջորդ ընտրություններում խառը ընտրակարգի նոր հարաբերակցությունը՝ 22 համամասնական և 11 մեծամասնական պատգամավորական տեղերով:
ԱԺ նիստի օրակարգում էին ԼՂՀ Նախագահի կողմից խորհրդարան ներկայացված ԼՂՀ Գլխավոր դատախազի և ԼՂՀ վերահսկիչ պալատի նախագահի նշանակման հարցերը:
Գաղտնի քվեարկության արդյունքում Արթուր Արմենի Մոսիյանը նշանակվեց գլխավոր դատախազ (24 կողմ, 2 դեմ, 2 անվավեր), Էռնեստ Ալեքսեյի Ավանեսյանը՝ վերահսկիչ պալատի նախագահ (25 կողմ, 2 դեմ, 1 անվավեր):
Նիստի ավարտին խորհրադարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը հրապարակեց Արթուր Մոսիյանին՝ ԼՂՀ Գլխավոր դատախազ և Էռնեստ Ավանեսյանին՝ ԼՂՀ վերահսկիչ պալատի նախագահ նշանակելու մասին ԼՂՀ Ազգային ժողովի որոշումները։

29 октября состоялось очередное пленарное заседание 10 сессии Национального собрания НКР 5 созыва, которое проходило под председательством главы парламента, Ашота Гуляна.
Законодательный орган принял в одном чтении закон о ратификации “Европейской культурной конвенции”, тем самым Республика Арцах начинает одностороннее присоединение к международным договорам и конвенциям.
Парламент утвердил изменения и дополнения в законе НКР “Об оплате работников государственной службы” и связанный с этим пакет законов.
Следующим вопросом повестки дня было принятие во втором чтении “Избирательного кодекса Нагорно-Карабахской Республики”, среди ряда изменений было одобрено новое соотношение в системе предстоящих парламентских выборах – 22 места по пропорциональной и 11 - по мажоритарной системе.
На повестке дня НС были представлены вопросы назначения представленных Президентом НКР, Генерального прокурора и председателя Контрольной палаты НКР.
В результате тайного голосования Артур Арменович Мосиян был назначен Генеральным прокурором (24 – за, 2 – против), Эрнест Алексеевич Аванесян – председателем Контрольной палаты (25 – за, 2 – против).
В завершение председатель парламента Ашот Гулян опубликовал решения Национального собрания о назначении Артура Мосияна Генеральным прокурором и Эрнеста Аванесян председателем Контрольной палаты НКР.