Արցախի խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանի հանդիպումները Բրյուսելում
Հոկտեմբերի 15-ին ԼՂՀ Ազգային Ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը Բելգիայի Թագավորության խորհրդարանում հանդիպել է պատգամավոր Դիրկ Վան դեր Մայլենի հետ։ Քննարկվել են խորհրդարանական համագործակցությանը առնչվող եւ ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման հեռանկարներին վերաբերող հարցեր։
Հաջորդ հանդիպումը կայացել է Բրյուսելում գործող փորձագիտական եւ վերլուծական կենտրոնների ներկայացուցիչների հետ։ Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային ու գլոբալ անվտանգության հարցերին եւ այդ համատեքստում ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ուղիներին։ Աշոտ Ղուլյանը պատասխանել է փորձագետներին հետաքրքրող հարցերին։
Այնուհետև ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահը Բրյուսելում ՀՀ դեսպան Թաթուլ Մարգարյանի ուղեկցությամբ այցելել է Մարիամ Մագթաղինացի հայկական եկեղեցի, հարգանքի տուրք  մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:
Օրվա երկրորդ կեսին Աշոտ Ղուլյանը Եվրախորհրդարանում հանդիպել է Եվրոպայի Ազատ Դաշինք կուսակցության գործադիր տնօրեն Գյունտեր Դաուենին եւ նույն կուսակցության քաղաքական հարցերով խորհրդատու Եվա Բիդանիայի հետ։ Զրուցակիցները քննարկել են Արցախի քաղաքական համակարգի հետ Եվրոպայի Ազատ դաշինքի համագործակցության հնարավոր տարբերակներն ու հեռանկարները։
Նույն օրվա երեկոյան Եվրախորհրդարանի շենքում տեղի է ունեցել հանդիսավոր միջոցառում եւ ընդունելություն՝ նվիրված ԼՂՀ անկախության 23-րդ տարեդարձին։ Միջոցառմանը ներկա էին Կիպրոսի Հանրապետության խորհրդարանի խոսնակ Յաննակիս Օմիրուն, Եվրախորհրդարանի մեկ տասնյակից ավելի պատգամավորներ, ԵՄ-Հայաստան բարեկամության խմբի ղեկավար Էլենի Թեոխարուսը, «Հայաստանի եվրոպացի բարեկամներ» և Բրյուսելում տեղակայված միջազգային այլ կառույցների պատասխանատուներ։
ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը ներկայացրել է ԼՂՀ հռչակումից ի վեր  հանրապետության ունեցած ձեռքբերումներն ու ներկայիս խնդիրները, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ ձեռնարկվող ջանքերը եւ եվրոպական կառույցների հետ համագործակցելու հնարավորությունները։
Երեկոյին ելույթ է ունեցել Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Ֆրանկ Էնգելը, ով ողջունել է ԼՂՀ անկախության հերթական տարեդարձը եւ հայտարարել Եվրախորհրդարանում Արցախի հետ բարեկամության խումբ ստեղծելու անհրաժեշտության մասին:
Ողջույնի խոսքով միջոցառմանը հանդես են եկել նաեւ ՀՀ դեսպան Թաթուլ Մարգարյանը, Արեւմտյան Եվրոպայի հայրապետական պատվիրակ, Բենիլյուքսի փոխանորդ Զատիկ վարդապետ Ավետիքյանը, ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը, Լյուվենի համալսարանի պրոֆեսոր Բեռնար Կուլին։

Встречи председателя Парламента Арцаха Ашота Гуляна в Брюсселе
15 октября в Парламенте Королевства Бельгии Председатель Национального Собрания Ашот Гулян встретился с депутатом Дирком Ван дер Маеленом. Обсуждались вопросы парламентского сотрудничества и вопросы, связанные с урегулированием карабахского конфликта.
Следующая встреча состоялась с представителями действующего в Бельгии центра исследований и анализа. Были затронуты вопросы региональной и глобальной безопасности и в этом контексте, вопрос урегулирования азербайджано-карабахского конфликта. Ашот Гулян ответил на вопросы, интересующие экспертов.
Затем Председатель Национального Собрания НКР в сопровождении посла РА в Брюсселе Татула Маргаряна посетил церковь Марии Магдалины, почтил память  жертв Геноцида армян.
Во второй половине дня в Европарламенте Ашот Гулян встретился с исполнительным директором Европейского свободного альянса Гюнтером Дауэном и политическим консультантом Евой Биданиа.
Стороны обсудили вопросы возможных путей сотрудничества Арцаха и Европейского свободного альянса.
В тот же вечер в здании Европарламента состоялся торжественное мероприятие и прием по случаю 23-летия независимости НКР, в которых приняли участие Спикер Парламента Республики Кипр Янакис Омиру, более 10 депутатов Европарламента, руководитель группы дружбы ЕС-Армения, Элени Теохарус, представители организации «Европейские друзья Армении» и различных международных структур.
Председатель НС Ашот Гулян представил достижения и насущные проблемы независимой НКР, усилия, направленные на урегулирование азербайджано-карабахского конфликта, возможность сотрудничества с европейскими структурами.
На мероприятии с речью выступил депутат Европарламента Франк Энгель, который приветствовал 23 годовщину независимости НКР и заявил о необходимости создания в Европарламенте группы дружбы с Арцахом.
С приветственным словом выступили посол РА в Брюсселе Татул Маргарян, викарий  западноевропейского представителя в странах Бенилюкса преподобный отец Затик Аветикян, председатель постоянной комиссии по внешним сношениям НС РА Артак Закарян, профессор Католического университета Лювена Бернар Кули.